PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Bilim Kurulu Üyesi Beyaz Reformu Savundu: Ek Ödeme Yönetmeliği Birçok Kazanımı Beraberinde Getirdi

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz Beyaz reformla hastane gelirine bağlı ödeme farkının ortadan kaldırıldığını savunarak sahadaki adaletsizlikleri de ortadan kaldıracak ve düzenlemeyle sağlık çalışanlarının memnuniyeti artacak dedi.

Gündem 18.08.2022, 13:10 18.08.2022, 15:45 Cansu Polat
Bilim Kurulu Üyesi Beyaz Reformu Savundu: Ek Ödeme Yönetmeliği Birçok Kazanımı Beraberinde Getirdi

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Olan Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Sağlık Bakanlığının çıkardığı Ek Ödeme Yönetmeliğini Beyaz reform olarak tanımlayarak, sağlık çalışanlarının maaşlarını sabit ödeme ve taban ödeme olarak üç grupta ve tek kalemde sınıflandırıldığını söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz yapılan düzenlemeyle hastane gelirine bağlı ödeme farkının ortadan kaldırıldığını ileri sürerek yeni düzenlemelerin sağlık çalışanları için bir çok önemli kazanımı beraberinde getirdiğini, sahadaki adaletsizlikleri ortadan kaldırmanın önünü açtığını savunarak yapılan düzenlemeyle sağlık çalışanlarının ve hastalarında memnuniyetinin artacağını ifade etti.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz yapılan düzenlemeyi savunduğu açıklamasında; yeni düzenleme sonrası performans sisteminin kaldırıldığı belirterek farklı hastanelerde aynı işi yapan hekimler arasında mahsuplaşma uygulamasından kaynaklı ücret adaletsizliklerine de son verildiği açıkladı.

Bakanlık, sağlık sisteminde başta gelir adaletsizlikleri ve uygulamadan kaynaklı bazı sorunların önüne geçmek için "Beyaz Reform" olarak adlandırılan yeni düzenlemeleri peyderpey hayata geçiriyor.

Bu çerçevede sağlıkçılara yönelik şiddetin önlenmesi, hatalı tıbbi uygulama (malpraktis) dolayısıyla sağlık çalışanlarına açılan davalarda kasıt olmadıkça tazminatı devletin üstlenmesi, sağlıkçıların mali ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik yasalar çıkarılırken, ek ödeme sisteminin sil baştan yapılandırıldığı yeni yönetmelik de 12 Ağustos'ta yürürlüğe girdi.

Sağlık çalışanları yeni sisteme ait ilk maaşlarını 15 Ağustos'ta aldı.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Beyaz Reform'un sağlık çalışanlarının gözünden yansımalarını, daha önceki uygulamalarda ne gibi sıkıntılar yaşandığını ve nelerin değiştiğini AA muhabirine anlattı.

"Maaş Tek Kalemde Sınıflandırıldı, Performans Kaygısı Bitti"

Yeni düzenlemelerin sağlık çalışanları açısından önemli kazanımları beraberinde getirdiğini, performansa dayalı ek ödeme sisteminin tamamen yürürlükten kaldırıldığını belirten Kayıpmaz, eski sistemde "mahsuplaşma" olarak adlandırılan uygulamada hastane gelirlerinden sağlık çalışanlarına dağıtılacak payın önemli bir kısmının sabit ek ödemeye aktarıldığını anlattı.

Bu payın yükselmesinin mahsuplaşma sırasında düşük geliri olan sağlık kuruluşları açısından ciddi dezavantajlara yol açtığını söyleyen Kayıpmaz, şu bilgileri paylaştı:

"Önceden geliri düşük olan sağlık kuruluşlarında mahsuplaşmadan sonra kalan miktar, bazen sağlık çalışanlarına ek ödeme dağıtmaya yetmiyordu. Örneğin, devlet hastanesi ile üçüncü basamak eğitim araştırma hastanesinde çalışan aynı derece ve kademedeki iki uzman hekimi düşünün. Aynı performansı göstermelerine karşın hastane geliri nedeniyle biri ay sonunda hiç ek ödeme alamazken diğeri alıyordu.

Yapılan düzenlemeyle sağlık çalışanlarının maaşları, memur maaşı, sabit ödeme ve taban ödeme olarak 3 grupta, tek kalemde sınıflandırıldı. Böylelikle hastane gelirine bağlı ödeme farkı ortadan kaldırıldı, fiiliyatta yaşanan adaletsiz durum bu şekilde çözülmüş oldu."

Yapılan Her Hizmeti Ödüllendiren "Teşvik" Ödemesi Geldi

Sağlık çalışanlarına yeni yönetmelikle birlikte temel ve ek ödemeye ilave olarak teşvik ödemesinin de yapılacağına dikkati çeken Kayıpmaz, "Yeni sistemle performans ortadan kalkarken yapılan her girişimin tüm sağlık çalışanları açısından ödüllendirileceği ve teşvik edileceği bir uygulama başlayacak. Yapılan her poliklinik hizmeti, işlem ile akademik çalışmalar teşvik edilecek." diye konuştu.

Doç. Dr. Kayıpmaz, teşvik ödemelerine ilişkin detayların ilerleyen günlerde yönergeyle düzenleneceğine işaret ederek, "Bu noktada önemli olan şu, aslında yapılan her girişim teşvik için bir sebep olacak. Yapılan her işlemin, hizmetin sağlık çalışanlarına pozitif yönde döneceği bir sistem geliştirilmiş oldu. Ayrıca teşvik ek ödemesinden hastanelerde görev yapan bütün sağlık çalışanları yararlanabilecek. Yardımcı sağlık personeli, asistan hekimler, uzman hekimleri de içine alan geniş kapsamlı bir teşvik düzenlemesi oldu." dedi.

12 güne kadar olan yıllık izinler ve hastalık nedeniyle raporlu olunan günlerde de ek ödemeden herhangi bir kesinti yapılmayacağını aktaran Kayıpmaz, Haziran 2022'de çıkan 7411 Sayılı Kanun'la doktorların emekli aylığının 2008'den sonra göreve başlayanları da kapsayacak şekilde prime bağlı olmaksızın artırıldığını, dolayısıyla sabit ödeme ve taban ödemesinden emeklilik priminin de kesilmeyeceğini anımsattı.

"Hekimler Evrak İşinden Kurtulup Sadece Hastaya Odaklanabilecek"

Malpraktis yasasının hekimlerin hastaya daha rahat odaklanmasını sağladığının da altını çizen Kayıpmaz, Beyaz Reform kapsamında her polikliniğe yıl sonuna kadar bir sekreter alınacak olmasının da büyük önem taşıdığını vurguladı.

Kayıpmaz, "Hekimler poliklinikte bir yandan hastanın muayenesini, tedavisini yaparken bir yandan da evrak işleriyle uğraşmak zorunda kalıyordu. Polikliniklerde sekterlerin görev almasıyla hekimler sadece hastaya, onun muayenesi ve tedavisine odaklanabilecek. Buna sadece hastanelerdeki poliklinikler değil acil servislerdeki yeşil alan poliklinikleri de dahil. Bizler için çok önemli bir değişiklik." değerlendirmesinde bulundu.

Asistan Hekimler İçin Uykusuz Mesailer Sona Erecek

İntern hekimlerin Meclis'ten düzenleme çıktığında asgari ücret düzeyinde ödeme almasının mesleki açıdan çok teşvik edici olduğunu belirten Kayıpmaz, asistan hekimlerin ayda en fazla 8 nöbet tutmasını sağlayacak düzenlemeye ilişkin de şunları kaydetti:

"Asistan hekimler uygulamada bazen gün aşırı nöbet tutup ardından da mesaiye devam etmek zorunda kalıyordu. Gece uykusuz kalan hekim, sabah da mesaiye başlıyordu. Kendilerine ayıracak bir zamanları olmadan, çok yoğun bir tempoyla görev yapıyorlardı. Çıkacak yeni yönetmelikle asistan arkadaşlarımız ayda en fazla 8 nöbet tutacak, daha önceden yapılan düzenlemeler sayesinde de bu, 24 saati aşmayacak. Böylelikle hekim 24 saat nöbetini tamamladıktan sonra evine gidip dinlenebilecek ve ondan sonraki mesaiye daha konforlu gelebilecek."

"Yeni Kazanımların Sağlık Çalışanları Ve Hastaların Memnuniyetini Artıracağını Düşünüyorum"

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, yeni düzenlemelerin kendileri için memnun edici olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Sağlık çalışanları açısından sahadaki olumsuzlukların ortadan kalkması son derece önemliydi. Yeni düzenleme bizler için birçok önemli kazanımı getirdiği gibi sahadaki adaletsizlikleri ortadan kaldırmanın da önünü açtı. Yeni kazanımların sağlık çalışanlarının memnuniyetini artıracağını ve bunun hasta memnuniyetine de yansıyacağını düşünüyorum. Hastalara şifa dağıtmak için 7 gün 24 saat hizmet sunan sağlık çalışanlarının motivasyonunun artmasının hastaların beklentilerinin de daha iyi karşılanmasına vesile olmasını ümit ediyorum."

Yorumlar (15)
ersa 1 ay önce
TABİ SAVUNACAK TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAKKINI ALDI DR LARA VERDİ.
ebe hanım 1 ay önce
sağlık çalışanları olarak doktorla kıyas yapmıyoruz kendimizi. bizim derdimiz bize hakkımızın verilmeyişi. alın terimizin bu kadar küçük görülmesi. bizler lisans mezunu özel eğitimli ağır işçileriz.
İKİ YÜZLÜ REFORM 1 ay önce
REFORMUN BİR YÜZÜ BEYAZ. BEYAZ TARAFI HEKİMLERE. DİĞER YÜZÜ KARA. KARA TARAFIDA SAĞLIK ÇALIŞANLARINA. İKİ SURATLI FERORM. NE TARAFTAN BAKTIĞINIZA BAĞLI. BU YÖNETMELİĞİ İMZALAYANLARIN VİCDANI KURUMUŞ OLMALI. BU ADALETSİZLİĞE İMZA ATAN BİR KERE SORGULAMAYANLARIN ELLERİNDEN BULSUN
BEYİN CERRAHI 1 ay önce
İpin yanlış yerinden tutuyorsunuz!!yardımcı sağlık personeli arkadaşlar bizim mesai arkadaşlarımız ve hakettiklerinden az aldıklarını biliyoruz.bu konuda mücadelerinde doktorlar olarak destek oluruz..ama kalkıp hakkımız doktorlara verdiniz,doktorlar şöyle böyle alıyor demeyin,doktor maketi yakmayın,doktorların kazanımlarına laf söylemeyin.aralıktada aynı hatayı yaptınız,sonuçta doktor sendikaları kuruldu,sizin hakkınızı arayan sendikalar zayıfladı.kendinizi doktorla kıyaslamayın,siz farklı bir meslek grubusunuz..sizin yaptığınız işlerde değerli,ama bu şekilde yanlış söylemlerle hak aramayın,kendi desteğinizi azaltıyorsunuz...
Sağlık sistemi lokomotifi hemşire 1 ay önce
3600 aldık mı aldık
Toplu sözleşmede % 20 zam aldık mı aldık
Taban ek ödeme 750 TL oldu mu oldu

Hemşireler Türk halkından daha ne istiyor? Pratisyen hekimden daha fazla artış yaşadık.
Ebe 1604 1 ay önce
Hastane ve uzman hekimlerin ciddi, ivedilikle çözülmesi gereken sorunları vardı,hakettiklerini alamıyorlardı,en azından bir kısım haklarını dahi olsa almalarına sevindim,insAllah sıra ile asm,tsm hekim,sağlık çal.ebe hemsire asistan,intörn vb gibi mesleklere kurumlara sırayla iyilestirme düzenleme gelir...bu şekilde diğer tüm gruplar da müjde olur...öncelik sorun uzman hekimler ve hastaneydi..bizler de müjde bekliyoruz!
44 1 ay önce
Editör: Küfürlü yorum silinmiştir.
aaa 1 ay önce
yök ve sba asistanlarının kapsam dışında olduklarından haberi var mı hocamızın. haberi yoksa detaylı araştırmadan yorum yapması üzücü. haberi var da bu yorumları yapıyorsa daha da üzücü.
Maraba 1 ay önce
Herkese benden çay şakirte yok diyememiş.Memnuniyetimizi seçimde göstereceğiz inşAllah bütün memnun arkadaşlara
Doktor 1 ay önce
biz doktorlar mutluyuz. keşke sağlık sisteminin omurgası sağlık çalışanları da mutlu edilseydi. alın terinin emeğenin karşılığını almış olsaydı. keşke sağlık sistemindeki çalışanların tamamı mutlu olsaydı.
Mesut 1 ay önce
DANIŞTAY IPTAL EDECEK merak etmeyin.daha dün 3 kuruş için aziz Türk Milletine hizmet etmeyenleri bu millet unutmaz
Hemsire 1 ay önce
Pandemide öne atılan halk sağlığı klinik ve koruyucu hekimliktir. Hastanelere ticarethane anlayışı gelirse bunu bir hoca olarak kabulmu ediyorsunuz
HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI UZMANLARI 1 ay önce
1. basamak taban ödemesi 0,75 ile çarpılıyor. Hani eşitlik vardı. Sizinki de 0,75 ile çarpılsa idi, aynı şekilde konuşacak mıydı acaba.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?