PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Başhekim, Haftada 1 Gün Personelden 1 Saat Geç Çıkmasını İsteyebilir mi?

Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde görev yapan bir sağlık personeli, whatsapp’tan bildirilen başhekim talimatıyla haftada 1 gün 1 saat diğer personelden geç çıkmalarının istendiğini söyleyerek nasıl davranmasını gerektiğini sosyal medya kullanıcılarına sordu.

Gündem 24.11.2022, 01:49 Cansu Polat
Başhekim, Haftada 1 Gün Personelden 1 Saat Geç Çıkmasını İsteyebilir mi?

İsmini gizli tutan sağlık personeli, yaptığı paylaşımla Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde Başhekimin 1 saat geç çıkın talimatını internet kullanıcılarına sordu.

Hastanedeki tüm memurların saat 16.30’da çıktıklarını ancak klinikte çalışanlardan haftanın 1 günü saat 17:30 da çıkmalarının istendiğini belirten sağlık personeli, kontrol için de Başhekimin klinikleri tek tek gezeceğinin iletildiğini aktardı.

Kafası karışan sağlık personeli, herhangi bir yazılı tebligat olmadığını ancak whatsapp grubundan atılan bu talimata uymak zorunda olup olmadığını sordu.

Sağlık personelinin sözlü talimatla haftada 1 gün fazla mesai yaptırılmasına yönelik sorusuna sosyal medyadan oldukça ilginç cevaplar geldi.

Bir kamu personeli cevabında; memurların normal mesaisinin kamu kurumlarında 08.00 – 17.00 ya da 09.00 – 18.00 arasında olduğunu, Acil Servis varsa ve branştan nöbet tutuyorsa bu saatlerin 8 saat nöbet süresiyle hesaplanması gerektiğini savunarak Amirin yetki genişlikleri olduğunu, 657 sayılı DMK’da bu yetki genişlikleri ile ilgili bir sürü maddenin bulunduğunu, sözlü emri reddederek yazılı emir isterse Amirin personelin bu tavrına binaen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu maddelerine göre yazılı emir uygulayacağını ve sonunda çok sıkıntı yaşayacağını dile getirdi.

Bir diğer kullanıcı ise; günlük 8 saat mesai tamamlamadan maaşların nasıl istendiğini sorgulayarak Acil Servisi olmayan diş hastanelerinin 08.00 – 16.00 veya 08.00 – 16.30 gibi çalıştıklarını, bazı istisnai durumlarda 08.00 – 17.00 mesai saatinin uygulandığı belirterek öğle aralarında bir saat yemek molası verildiğini ve bu 1 saatin mesaiden sayılmadığını, nöbet usulü çalışılmayan yerlerde bu çalışma düzenine göre 08.00 – 16.00 gibi çalışanlarda 5 saat az çalışma, diğerlerinde 2,5 saat az çalışma yapıldığını belirtti.

Yorum bölümümüzden konuyla ilgili düşüncelerinizi bekliyoruz..

Yorumlar (7)
:) 2 hafta önce
Bence devletin hiçbir idaresi memurdan birşey isteyemez. Memurluk herkesin imrendiği, insan daha fazla nasıl rahat ettirilebilir düşüncesiyle sınırsız güvencelerle donatılmış bir mevkidir.
şemşi paşa 2 hafta önce
S.a. kardeşim, yorumunda kısmi olarak haklısın. Bir memur olarak; Devlete karşı ödev ve sorumluluklarını yerine layıkıyla yerine getirmeye çalışan bir kişiyim. Almış olduğum maaşı hakkıyla karşılığını vererek çalışmaya özen gösteriyorum. Allah, bizleri devlet malını haksız yiyen veya hakkıyla yerine getirmeyen güruhlardan eylemesin. Ancak bizimde kendi içimizde kızdığımız en büyük konulardan bir tanesi budur. Nitekim; Her sabah çocuklarımızı okula bırakıp koşa koşa işyerine geliyoruz. Bekleyen bir iş varsa hemen gereğini yerine getiriyoruz. Elimizde iş varsa ertesi güne bırakmaksızın saat kaç olsa dahi onu bitirmeden ayrılmıyoruz. İş yoğunluklarında hafta sonları bile herhangi bir talimat almadan 2-3 saat işyerine gelerek tamamlamaya çalışıyorken, öyle insanlar görüyoruz ki adam işe geç gelir, bir işi savsaklayarak yapar, iş bekliyormuş veya acilmiş umurunda olmaz, iş verilir mızmızlanır veya salağa yatar. Sonra o işler, bu gibi çalışanlarını yönetemeyen, beceriksiz ve liyakatsiz sözde yöneticiler tarafından size havale olur ve sürekli sırtına iş yapıştırılır. 657 devlet memurları kanunu gerçekten işletilse emin ol ekstra hiçbir şeye ihtiyaç duyulmadan güvence diye bir şeyden söz edilemediği gibi bu tarz insanlar layıkıyla çalıştırılabilir veya sistem dışına atılabilir. Anlayışın için sağol
asabi 2 hafta önce
Alanya ADSM görevden alınan başhekimin böyle bir talebi oldu.
MAHSUN TUR 2 hafta önce
nöbet oluyor ağız dişlerde 1 saat geç çıkılması sadece keyfi uygulama olabilir
2nci Mabeyinci 2 hafta önce
Tohtur milleti mevzuatı bilmesin.
Ve hakkını aramamaya devam etsin.
Ki bu tip şeyler daha çoooooooook yaşansın.
alii 2 hafta önce
hiç bi halt isteyemez kendi çalışşsın cok seviyorsa çalışmayı
Vatandaş 2 hafta önce
Bilgi vereyim adsm lerde 24saat muayene olabilirsin. Nöbet vardır ve muhtemelen işçi ile memur saat farkından kaynaklı kliniklerin düzenlennesi istenilmiş olabilir