Bakıma Muhtaç Hastanıza Biriniz Refakatçi Olun Dedi Diye Sağlık Müdürüne Linç!

Sözcü Gazetesi Sağlık Müdürünün Skandal Yanıtı diye okuyucularına ilettiği haberde Şanlıurfa Sağlık İl Müdürü Dr. Emre Erkuş'un bakıma muhtaç hasta için hasta yakınlarından durumu iyi olan birisinin refakatçi olarak hastanede kalmasını istemesi SKANDAL olarak nitelendirildi.

Gündem 24.08.2020, 20:14 24.08.2020, 22:34 Güler Sağlam
Bakıma Muhtaç Hastanıza Biriniz Refakatçi Olun Dedi Diye Sağlık Müdürüne Linç!

Son haftalarda Covid-19 pozitif hastaların özellikle bakıma muhtaç olanlarının yakınları tarafından hastaneye adeta terk edildiği olayları sıklıkla yaşanmaya başlandı. "Alın hastamız sizin olsun ben gidiyorum" diyerek, hastanelere terk edilen hastaların yakınlarının defalarca çocukları ile yakınlarının telefonla aranmasına rağmen alınan cevaplar genellikle "Sizin işiniz ne, siz bakın" yanıtı oluyor. 

Vaka sayısının bu kadar arttığı son günlerde hasta refakatçi bakımının dahi sağlık personeli tarafından yapılması, kendi yakınlarının bile ilgilenmediği hatta terk ettikleri hastalara hali hazırda zaten sağlık çalışanları bakmakta, bakmaya da devam ediyorlar. Evet sağlık çalışanları hastalara eşit şekilde ve aynı merhamet ve özveri ile bakmaya ve tedavilerini yapmaya devam ediyorlar ancak durumun evladın bile atasını terk edecek hale geldiğinin kamuoyu tarafından bilinmesi gerekiyor. 

İşte O Haber;

Covid-19 vakalarının çokluğu ile gündemden düşmeyen Şanlıurfa'da kelimenin tam anlamıyla bir sağlık skandalı yaşandı. Yapılan test sonuçları pozitif çıkan Akyüz ailesinin Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde yaşadıkları, ‘bu kadar da olmaz’ dedirtti.

Yaşlı ve hasta annesi Zehra Akyüz'ün Covid-19 nedeniyle hastaneye kabul edilmesi için refakatçi zorunluluğu getirildiğini, ancak ailede test sonucu pozitif olmayan kimse olmadığı için çözüm bulunamayınca, başka bir mahallede yaşayan evli ablalarını refakatçi yaptıklarını, onun da üç gün içinde hastalandığını söyleyen Mehmet Akyüz, yaşananları Sözcü Muhabirine anlattı.

AİLENİN TÜMÜ POZİTİF

Mehmet Akyüz, annesinin hastaneye kabul edilmesi için kendilerinden refakatçi getirmelerinin istendiğini belirterek, “Annem ve üç ağabeyimin testi pozitif çıktı. Durumları kötüleşince Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon bölümüne kaldırıldılar.

Annemi aldıkları yerde yatanların tümü COVID-19 hastası. Bizden hasta olmayan bir refakatçi istediler. Bizim ailede coronalı olmayan kalmadı, kimi getirebiliriz diye sordum, ‘ya bir refakatçi getirin ya da annenizi buradan alın' dediler” şeklinde konuştu.

SAĞLIK İL MÜDÜRÜNDEN SKANDAL YANIT ÜZDÜ

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Tüm bunlar yaşanırken durumu  anlatmak için Şanlıurfa Sağlık İl Müdürü Dr. Emre Erkuş'a ulaşmaya çalıştığını söyleyen Akyüz, “Twitter hesabından mesaj yazdım. Ailede herkesin pozitif olduğunu, hastalığın herkese bulaştığını, böyle bir durumda refakatçi zorunluluğunun pandemi kurallarına dahil olup olmadığını sordum. Bir çözüm bulamadığımızı anlattım. Bana verdiği cevap, beni hastalıktan ve yaşadıklarımızdan daha fazla üzdü” dedi.

İL MÜDÜRÜ ERKUŞ: DURUMU İYİ OLANLARDAN BİRİ REFAKATÇİ OLSUN

Şanlıurfa İl Sağlık müdürü Dr.Emre Erkuş'un çözüm bulma yerine kendilerini annelerine bakmak istememekle suçladığını belirterek “Müdür bey bana verdiği cevapta, ‘Hastanelerimizin servislerinde yatanlarından bakıma muhtaç olanlara refakatçi gerekmektedir.

Sizler kendi hastanıza bakmak istemiyorsunuz. Devletten bekliyorsunuz her şeyi. Ailenin COVID-19 bulaşan hasta durumu iyi olanlardan bir refakatçi gelip hastaya bakabilir' dedi. Bir ilin Sağlık İl Müdürü bunu yazabiliyorsa, Şanlıurfa'da sağlık bitmiştir” tepkisini dile getirdi.

SAĞLAM GİRDİĞİ COVID-19 KOĞUŞUNDA 3 GÜNDE HASTALIĞI KAPTI

Kendi testi de pozitif çıkan, buna karşın bir çözüm bulunması için hastane yönetimine giderek derdini anlatmaya çalıştığını söyleyen Mehmet Akyüz, şunları söyledi;

*Annemin yanına getireceğim kişi de burada hastalanacağını söyledi. Ağabeyimin annemin odasına alınmasını, zaten hasta olan abimin hem kendine hem de anneme de bakabileceğini önerdim.

*Erkek olduğu için kabul edemeyeceklerini söylediler. Çaresiz kaldık. Bunun üzerine hasta olmayan evli ablam Hanım Atlı'yı anneme baksın diye getirdik. Üç gün kaldı, ardından abimi annemin odasına aldılar, ama artık çok geçti.

*Annem entübe oldu, yoğun bakıma alındı, ablam da o üç günden sonra  hastalığın belirtileri başladı. Belki de ailesine bulaştırdı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
hadi oradan 11 ay önce
bu haber icin ne kadar aldiniz acaba yonetimden halk degil herkes rahatsiz bunu kabullenin artik
Güler Sağlam 11 ay önce
Sitemizin itibarını zedeleyici haksız yorumunuz üzerine İP Numaranız ile beraber yorumunuz avukatımız İsmail Yağlas'a iletilmiştir. Para alarak mı haber yapıyoruz yoksa siz iftira mı atıyorsunuz, Yüce Türk Adaleti karar versin.
bekir 11 ay önce
bakıma muhtaç hastaya iş yoğunluğu had safada olan sağlıkçı arkadaşımız bakıyor, sanki sağlık müdürü kendi mi bakacak. neticede site yönetimi sağlıkçıların yanında olmuş. tebrik ediyorum
14
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?