PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Bakan Koca’ya Zor Soru! Rüşvet Alan Kamu Görevlilerinizi Tespit Ettiniz mi?

Amerika’da SEC isimli Denetleyici Kurum Türkiye’de ruhsat alma sürecinde Alexion firmasının Türk Sağlık Bakanlığı yetkililerine 1 milyar 300 milyon dolar rüşvet verdiğini saptandı.

Gündem 07.09.2022, 23:34 10.09.2022, 20:15 Cansu Polat
Bakan Koca’ya Zor Soru! Rüşvet Alan Kamu Görevlilerinizi Tespit Ettiniz mi?

Amerikalı ilaç firması Alexion’un ürettigi Soliris isimli ilaç ruhsatı alınmadan 5 yıl önce Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’ye getirildi. Ruhsat verilen ilacı Sosyal Güvenlik Kurumu da geri ödeme listesine aldı.

Gelişmelerin ardından Deva Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Sağlık Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu‘ndaki rüşvet iddialarını meclis gündemine taşıdı.

Milletvekili Yeneroğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya rüşvet alan kamu görevlilerini tespit ettiniz mi? Bu kişiler hakkında idari soruşturma başlattınız mı? sorularını yöneltti.

Ruhsat sürecinde komisyon üyelerine kişi başı 100 bin dolar rüşvet verilmiş

Yeneroğlu’nun soru önergesinde, “Sağlık Bakanlığı’nda dağıtılan 1,3 milyon dolarlık rüşvetin, rüşvet veren şirketin yasal defterlerinde tutulmadığı, şirket içi ayrı bir defterde tutulduğu, ödemelerin kimlere yapıldığı ve bu yapılan ödemelerin bağış, ödül, genel giderler gibi kalemler altında tutulduğuna yer verilmiştir. İlaca ruhsat verilmesi sürecinde komisyon üyelerine kişi başı 100.000 dolar, ilacın SGK geri ödeme listesine alınmasında etkisi olduğu düşünülen bir bürokrata ise 13.000 dolar rüşvet verildiği tespit edilmiştir. Rüşvet verilen Sağlık Bakanlığı yetkililerinin kimler olduğu ise söz konusu kararda yer almamıştır” ifadelerini kullandı.

İlacın satış fiyatı 66 bin lira

Soliris’in satış fiyatına ilişkin bilgilere de yer veren Yeneroğlu, “Türkiye’de güncel perakende satış fiyatı 300 mg flakon için 66.889 TL’dir. Tedavi başlangıcında ortalama yaklaşık 1.250.000 TL’lik ilaç kullanılmakta, daha sonra hastalar genellikle ömür boyu ayda yaklaşık 500.000 TL’lik ilaç kullanacaklardır. Dolayısıyla kamu bütçesinden yüklü bir miktar para bu ilacın geri ödemesi kapsamında ödenmektedir” dedi.

"Rüşvet alan kamu görevlilerinin listesini istediniz mi?"

DEVA Partili Yeneroğlu, Sağlık Bakanı Koca’dan şu yedi sorunun yanıtını istedi:

1- SOLIRIS (ECULIZUMAB) isimli ilacın etken maddesini içeren, aynı tedaviyi sağlayan muadil başka hangi ilaçlar vardır, bu ilaçlar Türkiye’de ruhsatlı mıdır, geri ödeme listesinde midir ve bu ilaçların fiyatı nedir?

2- Amerika’daki Securities and Exchange Comission (SEC) kararında bahsi geçen ilaç ruhsatı verilmesi ve ilacın geri ödeme listesine eklenilmesi konularında Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve SGK’da karar mercii idari makamlardaki bürokratlar ve komisyonlardaki üyeler kimlerdir? SEC kararı üzerine, yetkili makam ve komisyonlar hakkında idari soruşturma başlattınız mı?

3- Amerika’daki Securities and Exchange Comission (SEC) veya Alexion şirketiyle iletişime geçerek Sağlık Bakanlığı ve SGK’dan rüşvet alan kamu görevlilerinin listesini istediniz mi?

4- Amerikan ilaç şirketi Alexion’un yurt içi ve yurtdışı bilimsel etkinlik ve kongrelerde desteklediği Sağlık Bakanlığı ve SGK yöneticisi, personeli var mıdır? Varsa isimleri nelerdir?

5- Amerika’daki Securities and Exchange Comission (SEC)’ın kararı üzerine Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve SGK’da rüşvet alan kamu görevlilerini tespit ettiniz mi? Bu kişiler hakkında idari soruşturma başlattınız mı?

6- Amerika’daki Securities and Exchange Comission (SEC)’ın kararına konu olan rüşvet, ve yolsuzluk olaylarının yargı eliyle soruşturulması için Sağlık Bakanlığı olarak savcılığa suç duyurusunda bulundunuz mu?

7- Söz konusu ilaç için bugüne kadar kamu bütçesinden ne kadar ödeme yapılmıştır?

Yorumlar (13)
Hekim 3 hafta önce
Yine bir yönetim hizmetleri faciası
Başkent 3 hafta önce
Sağlık bakanlığı ve hastane yönetimlerinde tamamen değişime gidilmeli bunun için ilk önce Fahrettin beyin bakanlığı bırakması lazım herkesin diline düşen sözleşmeli yöneticiliği kaldırmadı
xyz 3 hafta önce
ilaç mümessillerinin tanıtım amacıyla doktorlarla iletişim kurup tanıttığı ilacı gelen giden hastaya aynı ilacı hiç değiştirmeden yazması ve bu durumdan dolaylı olarak ilaç mümesillerinin çalıştığı firmalardan yarar sağlaması başlı başına örtülü rüşvet ve örtülü yolsuzluk değil mi?
Sgk 3 hafta önce
Devlet hastanelerinde ki rüşvet tüm kurumların iki kati
Devlet hastanelerinde Parayla sahte rapor veriliyor iş göremezlik emekli oluyorlar veya sakat aylığı bağlanıyor veya sakatlıktan devlet memurluğuna atanıyor 2002den beri verilen tüm raporlar yeniden hastalar çağrılarak incelenmeli
İşi bilen 3 hafta önce
Olayın hernekadar Amerika'yla ilgisi olmasa da yolsuzluğu suç üstü yaptıkta noldu a.q. Olan bize oldu....
Nedim kılıç 3 hafta önce
İlaç ve tıbbi cihaz kurumu'ndaki komisyonlarda görev alanların ve dönemin bürokratlarının tutuklanması lazım
Aziz milletim 3 hafta önce
Daha burnunun ucunda Sakarya il müdürünün yediği rüşvetleri, yaptığı yolsuzlukları göremeyen veya görüp de 4 senedir göndermeye gücü yetmeyen bakan bu kadar büyük çaplı işlerle nasıl uğraşsın. İstifa da bir hizmettir hırsıza dur diyemiyorsan.
Halo dayı 3 hafta önce
Evet edilmiştir eminim
Yhs 3 hafta önce
Yhs uğraşacana yolsuzluk hırsızlık yapanlarla ilgilenin yapanın yanına kar kalmasın bunlar devletimize zarar verenler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?