Bakan Koca'dan, 'Sağlıkta Şiddete Af Yok' Paylaşımı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Diğerkamlık ve fedakarlık karşısında gösterilmesi gereken saygı yerine şiddete yönelmek, sadece ağır cezalar getiren ağır bir suç değil, vicdanları sarsan ağır bir utançtır da."

Gündem 02.06.2021, 15:55 03.06.2021, 01:39 Zeynep Elmalı
Bakan Koca'dan, 'Sağlıkta Şiddete Af Yok' Paylaşımı

Sağlık Bakanlığınca sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla kamu spotu hazırlandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kamu spotunu sosyal medya hesabından paylaşarak, "Diğerkamlık ve fedakarlık karşısında gösterilmesi gereken saygı yerine şiddete yönelmek, sadece ağır cezalar getiren ağır bir suç değil, vicdanları sarsan ağır bir utançtır da." ifadelerine yer verdi.

Videoda, hastalarını iyileştirmek için çabalayan, ameliyat yapan, nöbet sırasında yorgunluktan hastanedeki sandalyelerde uyuyakalan doktorların görüntüleri, "hayat boyu okumanın, yorgunluğun, uykuya hasret nöbetlerin izleri" ifadeleriyle sunuluyor.

Kovid-19'la mücadele sürecinde uzun saatler maske ve koruyucu gözlüklerle çalışan hekimlerin yüzlerinde çıkan izlerin gösterildiği anlarda, "ağır sorumlulukların, özverinin izleri" sözcüklerine yer veriliyor.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Kamu spotunun, acil durumdaki bir hastanın durumunun iyiye gittiğini gören doktorların yüzündeki mutluluğun gösterildiği anları "adanmışlığın, empatinin, duygudaşlığın, mutluluğun izleri" sözleriyle sunuluyor.

Daha sonra hastanede bağıran ve kavga çıkaran kişiler gösterilerek bunun sonucunda yaralanan hekimlerin yaşadıkları üzüntü, "şiddetin izleri" ifadesiyle paylaşılıyor.

Video, "Diğerkamlık ve fedakarlıkla geçen bir ömrün izleri karşısında gösterilmesi gereken saygı yerine şiddete yönelmek, sadece ağır cezalar getiren ağır bir suç değil, vicdanları sarsan ağır bir utançtır." değerlendirmesiyle son buluyor.

Öte yandan videonun sonunda, "Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri dolayısıyla işlenen cinayet suçunun cezası, ağırlaştırılmış müebbet hapistir. Kasten yaralama, tutuklama nedeni sayılan suçlardandır. Kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarına verilecek cezalar yüzde 50 oranında artırılır. Bu suçlar için hiçbir erteleme hükmü uygulanmaz." bilgisi paylaşılıyor.

Bakanlık tarafından sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla hazırlanan kamu spotu televizyon kanallarında gösterilecek.

Diğerkamlık ve fedakarlık karşısında gösterilmesi gereken saygı yerine şiddete yönelmek sadece ağır cezalar getiren ağır bir suç değil, vicdanları sarsan ağır bir utançtır da. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
hemşire saglık mem 3 hafta önce
bu meslek yapılmaz kardeşim ne doktorluk ne sağlık memurluğu ne hemşirelik ne ebelik kısaca hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen hasta odaklı çalışan tedavilerini yapan materyal üzeri değil birebir temas ile çalışan bu meslek grupları yapılmaz kamuda en düşük maaşı alan hemşiresi sağlık memuru ebesi olduğu için bu meslek yapılmaz git bekçi ol gir zabıta ol git polis ol git posta dağıtıcısı ol git astsubay ol
Misaffir 3 hafta önce
Sana bağlı çalışan bi sağlık personeli olmaktan utanıyorum. Senden nefret ettik be adam
sağlıkçı 3 hafta önce
nasıl af yok. yabancı uyruklu bana küfretti. adam sabıkalı beyaz kod yaptım. ilk duruşmaya gelmedi cezaevinden yeni çıkmış. mahkeme suçsuz buldu. istinaf suçlu buldu. dosya yargıtayda ve bu yabancı uyruklu hala benim ülkemde.
sag mem 3 hafta önce
bu meslek yapılmaz kardeşim ne doktorluk ne sağlık memurluğu ne hemşirelik ne ebelik kısaca hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen hasta odaklı çalışan tedavilerini yapan materyal üzeri değil birebir temas ile çalışan bu meslek grupları yapılmaz kamuda en düşük maaşı alan hemşiresi sağlık memuru ebesi olduğu için bu meslek yapılmaz git bekçi ol gir zabıta ol git polis ol git posta dağıtıcısı ol git astsubay ol kısaca ne olursan ol bu meslekleri tercih etme hayatın mahvolur maaşın kamu çalışanları arasında en düşük olan maaştır.
CovidAcil 3 hafta önce
En buyuk siddeti,mobbingi kendileri yapiyor!
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?