PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Avrupa’da En Çok İhtiyaç Duyulan Sağlık Çalışanı: Hemşireler

Avrupa işgücü piyasası raporuna göre Avrupa’nın 30 ülkesinde sağlık personeli açığına yönelik rakamlar dikkat çekerken en fazla ihtiyaç duyulan sağlık çalışanının ise hemşireler olduğu görüldü.

Gündem 27.05.2022, 15:12 Cansu Polat
Avrupa’da En Çok İhtiyaç Duyulan Sağlık Çalışanı: Hemşireler

İngiltere ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkenin değerlendirme kapsamına alındığı rapora göre, 2030 yılında dünya çapında sağlık çalışanlarına olan talep 80 milyona çıkacak ve bunun sadece 65 milyonu karşılanabilecek.

En fazla ihtiyaç duyulan sağlık çalışanı ”hemşireler”

AİGP raporunu derleyen Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Eti Aslan,  şunları söyledi:

Rapora göre hemşirelik çalışanları 30 ülkenin 18’inde en fazla ihtiyaç duyulan meslek olarak görülmekte. Ve bunu sırasıyla pratisyen hekimler, sağlık bakım personeli ve hemşire yardımcıları takip etmekte. Dünyada şu an da 17 milyon hemşire açığı var.

Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankası’nın tahminlerine göre de, 2030 yılında dünya çapında sağlık çalışanlarına olan talebin 80 milyona çıkacağı ve bunun sadece 65 milyonunun karşılanabileceği uyarısı yapılmakta. Geriye 15 milyon sağlık çalışanı açığının bulunacağı ve en yüksek açığın da  üst ve orta gelirli ülkelerde yaşanacağı öngörülmekte.

En çok açık bu ülkelerde 

Avrupa Birliği ülkeleri içinde en acil sağlık çalışanı istihdam etmesi gereken ülkeler ise ”Danimarka, İspanya, Estonya, Finlandiya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Romanya ve Slovenya”olarak gösterilmekte.

Almanya’nın en çok tercih ettiği sağlık  profesyonelleri, fizyoterapi ve hemşirelik. Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, İngiltere dünyadaki en ciddi sağlık çalışanı eksikliğiyle karşı karşıya bulunmakta.Bu eksikliğin başında hemşirelik bulunurken, 2030 yılında  tahmini olarak, İngiltere’de 250 bin sağlık çalışanına ihtiyaç duyulacak.

Yorumlar (10)
Run 1 ay önce
Hiç umutsuz olmayın bizzat hemşire olarak kendim 9 ay içinde Almanya'da hemşirelik kısmını başardım 3 yıllık deneyimim var ve denklikte aldım öyle ihtiyaçları var ki hissettim süreci adımı atan gider buralarda sendika sistem doktor işleri vs mobing haksızlıkla uğraşmayın bu rezil maaslarla süreci başlatıp gidin buraya bağlayan bı sebebbiniz yoksa hastalık vs
gidin hemşireler 1 ay önce
alsınlar bizden hepsi atama diye ağlıyor.kabul alırlarsa :)) ama kurumda hemşirelik yaptıramazlar .. bakım takip yok ancak cırlama :)
Realite 1 ay önce
Şu an sadece Avrupa değil Gelişmiş ve zengin birçok ülkenin hekim , hemşire , anestezi teknikeri gibi teknik mesleklere ihtiyacı var Denklik konusu Hacettepe, Gazi , istanbul, marmamara , Akdeniz vs vs köklü ve uluslarası kayıtlı kurumdan mezun iseniz dil kalır geri
Dil eğitimi çözüldü mü gidebilirsiniz çok rahat
Ben hekim olarak tavsiyem KPSS , zorunlu hizmet idi vs harcayacağınız zamana dil öğrenip gitmeli genç sağlık personeli
60-70 Li yıllarda Avrupa ya vasıfsız işçi gidenler bile sıkıntı yaşadı ama çocukları , torunları şu an rahat
Ülkede sizi bağlayan birşey yok ise
Bu fırsat bir daha gelmeyebilir
Komiksiniz 1 ay önce
Ahahahahhahahahahhahahahahhahahahahhahaha hiç güleceğim yoktu
Bence 1 ay önce
Yav siz denklik alabileceğinizi düşünüyor musunuz? Yada şey Tr'de ne işlerde bulundun,doktor ne orderlarsa onu yaptim mi diyeceksiniz ahahahhahahs bir ihtimal bir doktor sevgiliniz eşiniz falan vardır onla yurtdışına gider sonra bakın avrupada hemşireler böyle iyi kazanıyor falan diye tweet atarsınız,ama doktor kocam sayesinde gittim yazamazsınız
hemşiree 1 ay önce
Doktor sevgiliymiş eşmiş bilmem ne . Ne zırvalıyorsun sen ? Nedir bu hemşirelerle alıp veremediğiniz . Maaş ve ücret kaynaklı ise bu saldırganlığın beni ,bizi kendinle kıyaslamayı bırak bizden de fazla maaş ve ikramiye alan işçilerle ya da benim gibi lisans mezunu olup benden daha fazla alan meslek gruplarıyla ilgilen bence . Ha maaş ile ilgili değilse bu hemşirelerle uğraşmaya harcayacağın enerjiyi bir eş ya da sevgili bulup Avrupa'ya gitmek için ayırabilirsin. Orada kimseye işi olmayan bir şeyi dayatamazsın yoğun bakımda NG takmaya zorlamak arteriyel kan gazı istemek vs gibi. 2 ay sonra sana tekrar soracağım yorumlarda denk gelirsek .Kendine denk Avrupa'ya gideceğin bir eş ya da sevgili buldun mu diye
acil hemşiresi 1 ay önce
Gayet de rahat gidiliyor . Almanya'dan denkliğimi aldım dil işi tamam.2 ay sonra gidiyorum. Senin gibilerle aynı ortamda çalışıp insanüstü bir performansla Avrupa'da doktorların yaptığı ama Türkiye'de hemşirelere dayatılan onlarca kalem işi yapıp emeğimin karşılığını alamamaktansa Almanya'da kendi işim olan bakım yaparım daha evla.
Hemşire 1 ay önce
Hollandaya başvurduk denkliğim reddedildi, öyle kolay değil. Aldığımız eğitimi denklikte kabul etmiyor bir çok Avrupa ülkesi.
Hemşire 1 ay önce
Atanamayan hemşire diye bir kavram var atanamayan doktor niye yok hemşireler yurtdışına gitsin ki biz de iş bulalım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?