Ankara'da da Hastane İşçilerine 2'li Vardiya Kararı Çıktı

Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet İSLAMOĞLU imzalı yazıyla 4 D'li işçilerin 3'lü vardiya şeklinde çalıştırılması yazısının ardından gelen tepkiler üzerine Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı Av. Erkan Çavuşoğlu imzasıyla yayımladığı yeni görüş yazısında İstanbul'un ardından Ankara ilinde de 2'li vardiyaya düzenine geçilmesini hastane yönetimlerine bıraktı.

Gündem 27.10.2021, 10:08 Zeynep Elmalı
Ankara'da da Hastane İşçilerine 2'li Vardiya Kararı Çıktı

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nün 22.10.2021 tarihli yazısına istinaden görüş veren Sağlık Bakanlığı, Bakan Adına Daire Başkanı Erkan Çavuşoğlu imzası ile yeni bir görüş yazısı yayımladı.

Ankara ölçeğinde üçlü vardiya sisteminin yol açabileceği sıkıntıların dile getirilip görüş istendiği yazıya karşılık görüş bildiren Sağlık Bakanlığı yazısında; “… 4857 sayılı İş Kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile Bakanlığımız adına TÜHİS ile yetkili Sendika olan Öz Sağlık- İş arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesinin Vardiyalı Çalışma başlığı altında düzenlenen 21 inci maddesi çerçevesinde İşveren vekili olan İl Sağlık Müdürlüğünüzce toplu sözleşmede belirtilen esaslara uygun olarak iliniz genelinde belirtilen pozisyonda çalışan personelin sayısı ile adil ve dengeli dağılımının da gözetilmesi suretiyle iki yada üç vardiya şeklinde düzenlenebileceği, vardiya sistemi dışındaki uygulamanın ise 23/09/2021 tarihli ve E.4359 sayılı yazımızdaki usul ve esaslar çerçevesinde sürdürülmesi hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim” denildi. 

TÜRKİYE GENELİNDE EMSAL TEŞKİL EDECEK

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin olarak iletilen sorunlara karşılık Sağlık Bakanlığı tarafından verilen görüş yazısı Türkiye genelinde emsal teşkil edecek.

İl Sağlık Müdürlükleri’nin Sağlık Bakanlığı’na işçi çalışma esasları ve vardiya konusunda görüş sormaları halinde İstanbul için verilen görüşün aynısının diğer iller için de verileceği açıklandı.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Sağlık Bakanlığı tarafından Bakan Adına Daire Başkanı Av. Erkan Çavuşoğlu imzası ile verilen görüş, toplu sözleşmenin 21. maddesinin ruhuna uygun olarak işçilerin çalışma şekli 2 veya 3 vardiya yapabilir şeklinde oldu. 

Sağlık Bakanlığı tarafından verilen görüş:

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
ali 1 ay önce
NİYE 3 VADİYA ÇALIŞTIRAMADINIZ MI EGERKİ 2 VARDİYA SİSTEMİNDEN DOLAYI MESAİ DIŞI ÜCRET EK ÜCRET GİBİ DEVLETİ ZARARA UGRATACAK İŞLER OLURSA HESABINI BU KARARI ALANLAR ÖDESİN
Sağlık 1 ay önce
Yazıda zaten sorumluluk alınmamış 3 vardiya şeklinde çalışılması gereken kurala göre davranılması yazının sonunda belirtilmiş. Yani birilerinin başı yanarsa hastane yönetimi en başta uygulayan müdürlükler en başta cunki bir sorun olduğunda devlet zararı tespit edildiğinde bu yazının sonundaki kısım daire başkanını her turlu problemden kurtarıyor.hem çalıştırma tavsiyesi var ama en son alınan karar çerçevesinde çalışmaları uygun olur denilmiş...kesin bir durum yok zaten bu şekilde calisilacaksa devletin tüm işçileri 2 vardiya isteme hakkına sahip cunki işçi kanunu herkesi bağlıyor...
Ali Tel 1 ay önce
08:00 16:00 ve 16:00 24:00 vradiyasından sonra 24:00 dan 08:00 a kadar olan sürede serviste temizlik vs yapılmayacak galiba.
galiba zeka problemin var kuzum 1 ay önce
ikili vardiya 08:00 - 20.00 ve 20.00 - 08.00'dir.
Drabaküs 1 ay önce
Bu yazıda 2 li vardiya hastane kararına bırakılmış...ama yazının sonunda işçi kanununa göre çalıştırılması uygun görülmekte.yani emsal teşkil edilecek bir durum yok 3 vardiya su an için devam..cunki işçi kanununa göre çalıştırmak zorunda eğer bunun dışında ki iş ve işlemlerde devlet zarara ugrarsa mahkeme işçi çalıştırma kanununa bakar ve bunda sorumluluğu olanlar cezayı alır.. Yani 3 lü vardiya sistemi ve işçi kanununa göre çalıştırılması yazının sonunda belirtilmiş.bakanlik sorumluluğu başından atmış..
!!! 1 ay önce
Bakanlık avukatı aba altından sopa gösterircesine yiyosa 2 li çalıştır benim işçi çalıştırma esasım 3 lü şeklinde diyerek hastaneye atmış topu.Yani yarın öbürgün işçi lehine kamu zararı oluşursa tanzim yönetimden sağlanır demiş.Bu riskin altına hiçbir hastane müdürü girmez 3 lüye dewam eder…
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?