Aile Hekimlerinin 'ek ödeme' Tepkisi Sürüyor: Onurumuzla...

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama ile Aile Hekimlerine yönelik ek ödeme kararı Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından hekimlerin karara tepkileri artarak devam ediyor.

Gündem 09.09.2020, 17:35
Aile Hekimlerinin 'ek ödeme' Tepkisi Sürüyor: Onurumuzla...

İSTAHED Yönetim Kurulu, "Geçtiğimiz gün Sağlık Bakanlığı tarafından ‘ek ödeme’ ile ilgili yapılan açıklamada halen haklarımızın gözetilmediğini görüyoruz" açıklaması yaptı.

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından "ek ödeme" ile ilgili yapılan açıklamada halen haklarının gözetilmediğinin görüldüğü ifade edildi. Açıklamada, "Emek ve çabalarımızın görmezden gelinmesini kabul etmiyoruz" denildi.

İSTAHED Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Mart ayından beri yaptığımız tüm çalışmaları tamamen mesleğimizi iyi ve doğru uygulama bilinci ile hem toplum hem çalışan sağlığını korumak için yaptık, bundan sonra da bu anlayıştan sapmayacağız.” denildi.

TIKLAYIN

Sağlık Bakanlığının, 4 Eylül itibarıyla Aile Hekimliği Ödeme Sözleşme Yönetmeliği'nde bir değişikliğe gittiği ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Rüşvet tarzında ve şartlı olarak ağustos ayından itibaren verileceği söylenen ek ödeme adı altındaki ‘anlaşılmaz, garabet performans uygulanması’ için yapılan yönetmelik değişikliğini hekimlik onurumuzla bağdaştırmıyor ve kabul etmiyoruz. Bundan sonraki süreçte de mücadelemizi bu tür etik olmayan rüşvet ve kelime oyunlarından etkilenerek değil hekimlik ve çok değerli birinci basamak gereği olarak yapacağız. ‘Call center’ olarak bir ödemeye ihtiyacımız olmadığını, bu konuda yaptığınız yönetmelik değişikliğini bir hakaret kabul ettiğimizi, tüm açık yürekliliğimizle bildirmekten onur duyuyoruz!”

“MART AYINDAN BERİ YAPILAN HİZMETLERİMİZ YOK SAYILDI”
“Aile Hekimliği Ödeme Sözleşme Yönetmeliği'nde değişiklik ile öncelikle şimdiye dek aile hekimlerine pandemi sebebiyle hiç bir ücret ödenmediği itiraf edilmiştir.” diye belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Bu değişiklik ile bizzat Sağlık Bakanı tarafından dile getirilmiş olan geçmişe yönelik ödeme konusunda çalışma yapıldığı bilgisinin doğru olmadığı anlaşılmıştır. Mart ayından beri aile hekimlerinin yaptığı tüm çalışmalar yok sayılmıştır. Geçmişte olduğu gibi tüm aile hekimlerine bir ödeme yapılacağı algısı oluşturulmuş ama fiili gerçek çok farklı şekilde hayata geçirilmiştir. Üst sınırı çizilmiş, izolasyondaki hastaların telefonla aranma oranı gibi anlamsızlaşan bir iş karşılığına ek ücret verileceği, bunun da mart ayı değil ağustos ayından itibaren yapılacağı anlaşılmıştır. Bizler hekimlik adına ve memleket sevdası ile yaptığımız, bundan sonra da bu anlayışla yapmaya devam edeceğimiz çalışmalarımızı ‘rüşvet’ tarzında ve şartlı olarak ağustos ayından itibaren performans gözetilerek verileceği söylenen ek ödeme adı altındaki yönetmelik değişikliklerine kurban etmeyeceğiz. Hekimlik onurumuzu bu değişiklikle getirilen şartlı ödeme içeren değişiklikleri kabul ederek zedelemeyeceğiz. Öncelikli izlemleri yapmamaya devam edeceğiz. Birliğimiz en büyük gücümüzdür!”

Yorumlar (11)
Murat yildirim 2 ay önce
Yattıkları günler saysınlar yaptıkları 3 tane izlem var gebe bebek çocuk takibi onlarda ebe bakıyor uctane hasta bakmayla öyle herşey kolay olmuyor açık açık söylüyorum yattıkları günlere saysınlar onlar nə demek istediğimi anlarlar
Vatandaş Rıza 2 ay önce
Valla kapıya şerit çekip hastayı içeriye almadan muayene eden aile hekimlerine lafım;hipokrat mezarında ters döndü sizin muayene ediş şeklinizdenı.bilin dedim
Doğrusu 2 ay önce
Cahil cahil konuşmak yerine hiç konuşmasan daha iyi.
Murat yildirim 2 ay önce
İşinize geldimi cahil cahil konuşma söylüyorsunuz cokmu rahatsız oldunuz 23 senemi sağlığa vermişim kimin ne iş yaptığı kimin nasıl çalıştığını gayet benden iyi bilen olmaz kimse bana hikaye anlatmasin
Doğrusu 2 ay önce
Hala cahil cahil konuşuyorsun. İnan söyleyeceğim o kadar çok şey var ki yorgun ve yoğunum. Yıllarını vermiş gibi konuşuyorsun ama sağlıktan hiçbir şey anlamamışsın.
vatandaş 2 ay önce
yeter ya gözünüzü para doyursun.. yıllardır yan gelip yattınız çoğunuz.. bakanlık drlarının iki katı alırken onlar hiç gocunmadı şükredin birazcık...
Dr 2 ay önce
Sayın bakanlık yetkilileri bugüne kadar veriler elindeyken neden halen döner sermaye genelgesini açıklamadıklarını merak ediyorum. Bu kadar yavaş olunmaz. 1 haftalık kafa yorma yeterliydi çalışma için, 1 ay oldu kim ne alacak nasıl olacak bilmiyor.
Ahmet Erdoğan.. 2 ay önce
Bakanlığın(hükümetin) aile hekimleri için yapacağı iki değişiklik. 1-Aile hekimleri raporlu ve izinli oldukları zaman, maaş ve ek ödemeleri kesilmeyecek. 2-Ağustostan itibaren bütün aile hekimlerine 3000tl net ödenecek.
....... 2 ay önce
helal olsun aile hekimlerine aldıkça daha fazlasını istiyorlar...covit çadırlarında,hastane acillerinde ölesiye çalışan doktorlar hemşireler de bakıp dursunlar :(
hüseyin dörtgöz 1 ay önce
inşAllah çoluk çocuğun bu ülkede doktor olur.murat yıdırım sana böyle dilemiş olim paşam
hüseyin dörtgöz 1 ay önce
laf anlayana anlatılır.gerisi sivrisinek saz.boşuna dil dökülmez
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?