PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Acil Servisler Erişkin, Çocuk ve Kadın Doğum Olarak Ayrılacak

Sağlık Bakanlığı acil servislerle ilgili yapmayı düşündüğü değişiklikle Erişkin Acil, Çocuk Acil ve Kadın Doğum olarak servisleri 3’e ayırmayı planlıyor.

Gündem 19.09.2022, 08:36 20.09.2022, 07:31 Cansu Polat
Acil Servisler Erişkin, Çocuk ve Kadın Doğum Olarak Ayrılacak

Üniversite Hastaneleri ve Şehir Hastanelerinin acil servisleri ile ilgili düşünülen projeye göre bu hastanelerdeki acil servisler 3 ayrı bölüme ayrılacak.

Ayaktan hasta girişinin de yapılabileceği acillerdeki güvenlik kameraları ise görüntü ile beraber ses kaydı da yapacak.

Sağlık Bakanlığı Yataklı Sağlık Tesislerinde acil servislerin yeniden düzenlenmesi doğrultusunda çalışma başlattı.

Bakanlık tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama, Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ’de yer alan ayrıntılara göre, acil servislerinde hizmet seviyeleri belirlenerek Sağlık Hizmet Genel Müdürlüğüne bildirilecek.

Çocuğa Ayrı Doğuma Ayrı

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre, sağlık tesislerinin acil servis hizmeti sunulan veya sunulması planlanan yerleşke, blok, ana bina, ek bina, semt polikliniği ve benzeri tüm hizmet birimleri için ayrı ayrı, hizmet seviyesi ve acil tipi belirlenerek Genel Müdürlüğe bildirilecek.

Üniversite hastaneleri ile çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitim kliniği olan şehir hastanelerinde erişkin ve çocuk hastalara ayrı ayrı hizmet verecek şekilde erişkin ve çocuk acil servisler kurulabilecek, fiziki imkânların elverişli olması halinde bunların ayaktan hasta girişleri de ayrılacak. Acil durumdaki kadın doğum vakalarına müdahale etmek için kadın doğum acil servisleri de kurulabilecek.

Kamu hastanelerinde ise tek bir karma acil servis olarak kurulacak ve tescil edilecek.

Fiziki mekânı uygun olan ve ihtiyaç duyulan hastanelerde ayrı ayrı erişkin ve çocuk acil servis kurulabilecek. Özel sağlık tesislerinde kurulan acil servisler de seviyelerine göre tescil edilecek.

SES KAYDI ALINACAK

Acil servislerde güvenlik hizmeti, güvenlik personeli veya resmi kolluk kuvveti vasıtasıyla yeterli sayıda güvenlik kamerası desteğiyle sağlanacak. Mahremiyet gözetilerek, güvenlik kamerası ile izlenemeyen kör alan bulunmaması sağlanacak.

Güvenlik kamerasıyla izleme sistemi ses kaydını da içerecek şekilde yapılacak. Kayıtlar en az 6 ay süre ile saklanacak. Yazılı talep üzerine şüpheli olaylar için kayıtlar silinmeden, yedeklenme işlemi yapılacak. Acil servis girişinde veya yakın konumda, hastaların kıymetli eşyalarının muhafaza edileceği bir emanet odası veya kilitli dolap bulunacak.

Yorumlar (0)
26
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?