Dr. Guneym, hastanedeki bu acil durumu şu şekilde açıkladı: "Bu ameliyat yapamamamız, hastalar için oksijen olmaması anlamına geliyor. Çok çaresiz hissediyoruz, hiçbir şey yapamıyoruz."

Gazze, İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların şiddetlendiği bir dönemde büyük bir insanlık krizi ile karşı karşıya.

Türk Sağlık Çalışanları Gazze’ye Girdi! Türk Sağlık Çalışanları Gazze’ye Girdi!

El Şifa Hastanesi, Gazze'deki en büyük hastane olma özelliği taşıyor ve birçok hayati ameliyatın gerçekleştirildiği bir merkez konumunda. Ancak bu tıbbi malzeme ve yakıt eksikliği, hastaların yaşamlarını riske atabilecek bir durum oluşturuyor.

Gazze Şeridi'nde bulunan El Şifa Hastanesi'nde acil durum uzmanı olarak görev yapan Dr. Muhammed Guneym, İsrail bombardımanı nedeniyle hastaneden bir haftadır ayrılamayan sağlık çalışanları arasında olduğunu söylüyor. Guneym, tüm çalışanların evlerine gitmeleri gerektiğini ancak uluslararası yardımın hastaneye ulaşmasını sağlayan bu insanların artması nedeniyle evlerine gidemediklerini ifade ediyor. Ayrıca gelen ambulansları kontrol edip, hastaların mahallelerinden gelip gelmediğini de kontrol etmek zorunda kaldıklarını ekliyor.

Dr. Guneym, hastaneye getirilen yaralıların ve ölenlerin büyük bir kısmının kadınlar, çocuklar ve yaşlılar olduğuna dikkat çekiyor. Ancak hastanedeki tıbbi malzemelerin tükenmek üzere olduğunu ve jeneratörleri çalıştıran yakıtın da bugün tükenmesinin beklendiğini belirtiyor. Bu durumun ameliyatların gerçekleştirilememesi ve hastalara oksijen verilememesi anlamına geldiğini vurgulayarak, çalışanların yaşadığı çaresizliği paylaşıyor.

Tıp eğitimini İskoçya'nın Aberdeen kentinde alan Guneym, bunun dışında ömrünün tamamını Gazze'de geçirdiğini, ayrılmaya da niyeti olmadığını ifade ediyor.

"Gazze'yi terk etmek için yola ihtiyacımız yok. Gazze'yi tıbbi ve insani yardımla destekleyecek bir yol gerek. Dünyadaki her bir insana çağrı yapıyorum. Sokağa çıkın, protesto edin ve bu saldırıyı durdurmaya yardımcı olun."