Sağlık Personeline 81 Kuruş Döner Sermaye Ödemesi! Bu Rezalete Ne Zaman Son Verilecek?

Sağlık Bakanı Koca tarafından geçtiğimiz yıl, Ocak 2021 döneminde döner sermaye yönetmeliğinin değişeceğine dair kamuoyuna açıklama yapılmasına rağmen 81 kuruşluk döner sermaye ödemeleri yapılmaya devam ediyor. Mart 2021 döner sermayesini Nisan ayında alması gereken sağlık personeli, hesaplarına yatan komik rakamlardan sonra kimi muhatap alacaklarını dahi bilemez duruma geldi. Ebe-Sağlık Memuru-Hemşire vb. kadrolarda bulunan sağlık personelinin döner sermaye geliri 0,81 kuruşlar seviyesine inerken, 0 lira bordro çıkan binlerce sağlık personeli olduğu biliniyor.

Ekonomi 23.04.2021, 22:46 24.04.2021, 18:58 Güler Sağlam
Sağlık Personeline 81 Kuruş Döner Sermaye Ödemesi! Bu Rezalete Ne Zaman Son Verilecek?

Sağlık Bakanı tarafından daha önce döner sermaye yönetmeliğinin değişeceğine dair basın toplantısı açıklamasının üzerinden tam 1 yıl geçmesine rağmen yönetmelikte herhangi bir değişiklik olmadığı gibi, Mart 2021 döneminde diğer sağlık personeli olarak yönetmelikte tanımlanan Ebe-Sağlık Memuru-Hemşire vb. kadrolarda bulunan sağlık personelinin döner sermaye ödemeleri 0,81 kuruşa kadar düşmüş durumda.

Nisan 2021 ödeme döneminde, pandemi servisinde görevli lisans mezunu bir sağlık memurunun (hemşire/ebe vb. diğer sağlık personeli kadroları) 0,81 Kuruş gibi skandal bir döner sermaye geliri almış oldu. Bir önceki yıllardaki döner sermaye gelirlerine baktığımızda 150 - 200 TL de olsa belirli bir tutar yatarken uzun zamandır sağlık personeşinin döner sermayeleri tabiri caizse kuşa dönmüş durumda. 

Döner Sermaye Nedir ve Nasıl Hesaplanır? haberi için tıklayınız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 14 Mart 2019 TIP BAYRAMINDA yapılan açıklamada ise; "Performansa göre ek ödeme amacından uzaklaşmış, kalite kriter olmaktan çıkarılmış ve başta doktorlar olmak üzere sağlık personeline dengeli ek ödeme modeline dönüşmüştür. Bu nedenle güncel hedeflere göre tekrar düzenlenecektir. Zor, nöbeti olan riskli alanları cazip hale getirecek düzenlemeler yapacak şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz" demişti. 

TIKLAYIN

Koca, bir otelde düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde 81 ilden gelen sağlık çalışanlarıyla bir araya gelerek, Meslektaşlarının 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlarken, Sağlık çalışanlarına erken emeklilik fırsatınıda müjdelemişti. Koca yaptığı konuşmada; "Hekimlerin geçim sıkıntısı nedeniyle emekli olmaktan korkar durumda olduklarını söylemiş, yeni yasama dönemimizin ilk icraatı hekim emekli maaşlarında iyileştirme ile sağlık personelinin fiili hizmet zammı oldu. Geçtiğimiz 3 Ağustos’ta yürürlüğe giren kanun değişikliği ile çok önemli bir adım atıldı. Bu yıl başından itibaren hekim emekli maaşlarında ek ödeme yapılarak artış sağlanmış oldu. Sağlık personelinin fiili hizmet zammı veya genel bilinen adıyla 'yıpranma payı' uzun süredir sağlık çalışanlarımızın merakla bekledikleri bir husustu. Bundan böyle, sağlık personelimiz her 6 yılda bir yıl fazla çalışmış sayılacaktır. 30 yıl hizmet veren bir sağlık personeli 35 yıl çalışmış gibi emeklilik haklarından faydalanabilecektir. Ayrıca fiili hizmet zammının yarısı kadar yaş haddinde de azalma olacak, yani erken emeklilik fırsatı doğacaktır."  demişti.

Döner Sermaye Madem İyi Bir Sistem Neden Hastane İdarecileri Sabit ve Okkalı Performans Alıyor?

Eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'ın sevimsiz, kokuşmuş ve ucube mirası olan performans sistemi madem iyi birşey, neden hastane yönetcileri de bu performansa gore degil de yönetmelikle belirlenmiş sabit ve okkalı bir döner gelirine tabi tutuluyor?

Sağlık Personelinin Döner Sermayesinin Düşme Nedenleri

 # 112 Acile gelirine göre döner sermaye dağıtılmıyor. Önceden belirlenen oranlarda genel bir hesap yapılıp müdürlüklere para gönderiliyor.

 # Daha önce Halk Sağlığı Müdürlükleri kendi ek ödemesini kendisi yaparken şimdi müdürlükler ve genel sekreterlikler İl Sağlık Müdürlüğü kapsamında birleştiği için ek ödemeler tek elden hesaplanıp ödeniyor.

Sözleşmeli sağlık yöneticilerinin ek ödemeleri çok yüksek. Daha önce ortalama  (1,5 sene önce)   4 bin lira ek ödeme alan bir sağlık müdür yardımcısı tabip şuanki adıyla başkan 8 ila 12 bin arasında ek ödeme alıyor. Daha önce 6 bin  lira döner sermaye alan il müdürü şuan 12-13 bin lira ek ödeme alıyor.

 # Kabaca hesap yaparsak 1 müdür 5 Başkan 6 başkan yardımcısı 16 sözleşmeli uzmanın aldığı ek ödeme (performans) o ilin 112 acillerinde görev yapan sağlık çalışanlarının aldığı performansla hemen hemen aynı. 20-25 sağlık yöneticisi = 400 sağlık personeli 

 # Ayrıca  enflasyon, enerji, ilaç ve sarf malzemelerin ödemeleri döner sermaye bütçesinden yapılmaktadır. Enflasyon ve diğer nedenlerle bu artışlar ile ödenen faturalar geçen yıllara göre çok ciddi bir artış göstermiş olup, bu fark döner sermayeden ödeniyor.  

 # Personele ödenmesi gereken tutar mal hizmet alımlarına kaynak oluyor.  Kurumların gelirlerinde bir artış olamadığı için (SUT fiyatları on yıldır ayni) görece olarak açığı personele ödenecek performanstan keserek açık kapatılmaya çalışılıyor....

 # İşte bütün bu sebeplerden 112 acillerin ek ödemelerinde son 1 yıllır ciddi düşüşler meydana geliyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (16)
Sistem şu şekilde isliyor 2 hafta önce
Ocakta ek ödeme yönetmeliği degiscek,yetişmedi 14 Mart,yetişmedi toplu sözleşme.yetismedi,ocakta döner sermaye yönetmeliği değişecek.bu döngü hiç şaşmiyor.sadece bizi oyaliyirlar
Katılıyorum 2 hafta önce
Yöneticilerin ballı ödemeleri kesilmedikce vatandaştan oy toplamak için bazı şeyler hep ayni kaldıkça sut fiyatları ve nemalanan kişilerin düzeni bozulmadıkça vs vs vs bu döner sermaye bakanın konuşmasından öteye gitmez...ekonomi o kadar kötü ki bence çökecek ilk kurum da saglik olacak bu kadar personelden kesinti yapılarak bakanlık yapılmaz bu şekildeki mantıkla herkes yönetici olur bunun için dr olmaya çok okumaya gerek yok...
hemşire 2 hafta önce
doktorun döneri fazla ama hekim dışının döneri 0
onlar da sağlık çalışanı biz de dönerler eşitlensin herkese eşit dağıtılsın
Dr 2 hafta önce
Siz hiç hastanın şu hemşire iyi diye hastane seçtiğini duydunuz mu
Yada özeller şu hemşire çok iyi bunu kadromuza katalım dediğini
Sağlık olmasın 2 hafta önce
Döner durumu tsm, ilçe sağlıkta, entegre hastanelerde doktor dışı sağlıkçılarda hiç döner almıyorki. Sistem dr ve müdürler üzerine kurulmuş. Çok yazık ... kimsede yaptığı bu hatadan dönmek istemiyor.
Samsun 2 hafta önce
Dr dışı sağlıkçı doktorla eşit döner, sabit almalıki eşitlik saglansın. Ayrıca dr dışı personelin özlük hakkarı iyleştirme bekliyor yıllardır. Alkış çok , tık yok.
perf. canavarı dr 2 hafta önce
dr her yere yazıyonda hastayı tek basınamı muayene ediyorsun yardımcı personel olmadan muayene etde göreyim seni
Dr 2 hafta önce
Bütünsağlık personeli eşit döner alsın diyenler hasta muayene edebiliyorsan yada ameliyat yağabiliyorsan helali hoş olsun herkes eşit alsın yapamıyorsan sus
Döner sermaye demek kurumun geliri demek bu gelirin yüzde 90 ını doktor sağlıyor ikincisi zaten aldığınız sabit döner de hastanenin gelirinden veriliyor
Paramızı Verin 2 hafta önce
Sagliksen denilen sağlık personelinin baş belası yetkili ama "yetkisiz,duyarsız,vicdansiz" sendika olduğu sürece sağlık çalışanı sıfır ek ödeme almaya,tüm kamu çalışanları arasında en az maaş almaya devam edecektir.Rezaletin bir numaralı sorumlusu saglik-sen ve biz bunlara hakettiği cevabı vermediğimiz surecede böyle gidecek
Aziz 2 hafta önce
Aziz nesin gerçekten haklı ver halka vatan, millet, din dozu kimse sesini çıkaramaz kuzu gibi ....
birgün 2 hafta önce
sizin adaletinizin ta...
Ebe 2 hafta önce
Riskli birimde çalışıyorum.ek ödemem 0
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?