Yargıtay'ın emekli maaşı ile kredi ödemeleri konusunda verdiği emsal karar, yaklaşık 16 milyon emekliyi etkileyecek nitelikte. Karara göre, emekli maaşı ile kredi ödemesi taahhüt eden emeklilerin, bu ödemelerin geri istenemeyeceği belirtiliyor.

Kararda, emekli maaşının bir mal varlığı parçası olarak kabul edildiğine ve bu maaşla kredi ödemesi yapılması durumunda bu kesintilere itiraz eden müşterilerin, bankadan önceki tahsilatları geri isteyemeyeceği ifade ediliyor.

Kararın içeriğine bakıldığında, bir müşterinin emekli maaşını mal varlığının bir parçası olarak göstererek bankadan kredi tahsisi aldığı, bu kredi taksitlerinin emekli maaşı üzerinden düzenli olarak tahsil edildiği ve müşterinin bundan itiraz etmediği belirtiliyor.

Bankaların 300 Bin TL’ye verdiği faiz göz dolduruyor Bankaların 300 Bin TL’ye verdiği faiz göz dolduruyor

Bu durumda, kesintilerin hukuka aykırı olduğu iddiasıyla bu talebin kabul edilmesinin hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendirildiği vurgulanıyor. HalkTV'de yer alan habere göre, bu karar, emekli maaşı ile kredi ödemeleri yapan emeklilerin, bu ödemelerin geri istenmesi durumunda hukuki olarak haklarını koruma yolunda bir emsal teşkil ediyor.

Böylece emekli maaşı, mal varlığının bir parçası olarak kabul edildi. Emekli maaşından kredi taksitlerinin kesilmesine itiraz eden müşterinin, kesintiyi durduran bankadan önceki tahsilatları isteyemeyeceği ifade edildi.