Olay, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı M.Ö.D.'nin başhekimliğe verdiği dilekçe ile gün yüzüne çıktı. İddialara göre, 5 - 8 Ekim tarihleri arasında İzmir'de düzenlenen 3. Uluslararası Jinekoloji ve Obstetri Kongresi'ne katılmak üzere Diyarbakır'dan ayrılan Operatör Doktor B.Ç. ve Doçent Doktor S.A., kongre görevlerine rağmen adlarına 5-6 Ekim tarihlerinde iki sezaryen operasyonu, muayene ve mesai atanmış.

Bu durum, hastanenin diğer çalışanları tarafından adaletsizlik olarak görüldü ve konunun başhekimlik tarafından çözülmesini talep ettiler. Hemşireler, diğer doktorlar ve hastane personeli, benzer bir durum yaşamaları halinde aynı muameleyi görmek istemediklerini ifade ettiler.

Başhekimlik, bu olayı incelemeye başladı ve benzer durumların tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almayı taahhüt etti. Ayrıca, hastanenin başhekim atamasının bir an önce yapılması gerektiği de hastane personeli tarafından vurgulandı.

t24de yer alan habere göre, Operatör Doktor M.Ö.D.’nin Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde verdiği ve işlem yapılmasını istediği dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“06.10.2023 tarihli doğum salonu mesaimde acilden yatışı yapılan hastaları acil poliklinikte muayene eden hekim olarak Op. Dr. B.Ç.’nin kayıtlı olduğunu fark ettim. Ayrıca 24 saat önce hastaneye yatışı yapılmış ve doğum yapması için doğum salonunda takibi yapılan hastalarda ise 05.10.2023 tarihli muayene eden hekim olarak Doç. Dr. S.A. isimli hekimin olduğunu fark ettim. Ayrıca sezaryen doğum için ameliyathaneye gittiğimde sezaryen doğumu kaydetmek için kullandığımız protokol defterine kayıt yaparken de akşam nöbet şartlarında 2 (iki) sezaryen doğumun Doç. Dr. S.A. adına kaydının yapıldığını fark ettim. Hastane HBYS kayıt sistemine baktığımda ise 05.10.2023 tarihli mesai saatlerinde Doç. Dr. S.A., 06.10.2023 tarihli mesai saatlerinde ise Op. Dr. B.Ç. adına hasta kayıtlarının yapıldığını ve muayene edilmiş olduğunu tespit ettim. Adı geçen iki hekim Onkoloji Yan Dal Uzmanı olup acil servis ile bugüne kadar herhangi bir çalışma sistemine dahil edilmemiştir. Ayrıca Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nden sorumlu Başhekim Yardımcısı Dr. S.Y.’nin hazırlamış olduğu ve hastane WhatsApp grubunda paylaşılan listede belirtilen tarihlerde yan dal asistanı Op. Dr. M.A.H. 09-16 saatleri arasında acil poliklinik ve jinekoloji müdahaleden sorumlu ve aynı zamanda da saat 16.00’dan sonra da servis nöbetçisi olarak gözükmektedir. Doç. Dr. S.A. ve Op. Dr. B.Ç. 5-8 Ekim tarihlerinde İzmir ili Çeşme ilçesinde düzenlenen 3. Uluslararası Jinekoloji ve Obstetri Kongresi'ne katılacağını bildirmiş ve bazı hekimlerin sosyal medya hesaplarında da orada oldukları görülmüştür.”

Başhekim Yardımcısı da aynı kongrede

Dilekçede, Doğum Kliniği’nden Sorumlu Başhekim Yardımcısı Dr. S.Y.’nin de aynı kongrede olduğuna dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

“Adı geçen hekimlerin bu uygulamayı kendisinden habersiz yapma ihtimalleri düşük gözükmektedir ve ayrıca ilgili hekimlerin kaşelerinin de adı geçen servislerde olması ve dosyalarda ve resmi evraklarda kullanılması nedeni ile sehven olma ihtimali de düşük gözükmektedir. Ayrıca izni olmadan yapıldığını ifade ediyor ise de ciddi anlamda idari zafiyet mevcut gözükmektedir.”

İşlem yapılmazsa suç duyurusunda bulunacak

Dilekçesinde hem idarenin hem de adı geçen hekimlerin suç işlediğini belirten M.Ö.D., gerekli soruşturma yürütülmediği taktirde, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.