Büyükşehir'de İki Başhekimin Ataması Muamma Oldu!

Sağlık sistemi son yıllarda sözleşmeli idarecilik sistemi ile yönetiliyor. Üst düzey yöneticiler 3 yıllık sözleşme yaparak göreve başlıyor ve görevleri sözleşme uzatıldıkça devam ediyor.

Atamalar 21.10.2021, 02:25 Zeynep Elmalı
Büyükşehir'de İki Başhekimin Ataması Muamma Oldu!

Ancak bu sözleşmenin bir tarafında idareci varken diğer tarafında iki sacayağı var. Herhangi bir idareci ile önce Sağlık Müdürlüğü sözleşme imzalıyor ardından sözleşme Ankara’ya gidiyor ve oradan onay alarak yürürlüğe giriyor.

Ancak Ankara kısmı genelde bir formalite, bir temsil pozisyonunda olmasına rağmen söz konusu Eskişehir olduğunda ciddi belirsizlikler yaşanıyor. Eskişehir’de yapılan sözleşmeler kabul edilmiyor, reddediliyor, bekletiliyor.

Haliyle hem yönetim kademesindeki isimler hem de yönettikleri kurumlara herkesin gözü önünde bir zafiyet, büyük bir sorun yaşatılıyor.
 
Yunusemre Devlet Hastanesi ve Başhekim Mustafa Karagülle’de bu belirsizliğin son kurbanı oldular. Yetmez diyorsanız 112 Başhekimi olarak yıllardır başarı rekorları kıran Veli Görkem Pala’da bu belirsizlik silsilesinin başka bir mağduru…
 
Ortada ciddi bir sıkıntı var.
 
Çünkü Eskişehir Sağlık Müdürlüğü Uzm. Dr. Karagülle ile Yunusemre Devlet Hastanesi Başhekimliği için 3 yıllık yeni bir sözleşme yapıyor. Ama Ankara normalde onaması gereken bu sözleşmeyi onamıyor.

112 Başhekimi Veli Görkem Pala’da Eskişehir’de imzalanan sözleşme ile Sağlık İşleri Başkanlığına atanıyor. Ne tesadüf ki onunda onaması yapılmayarak iş sürüncemeye bırakılıyor.
 
Bu konuda gözler elbette Sağlık Müdürü Uğur Bilge’ye çevriliyor.Ya bu süreçlere Sağlığın Eskişehir patronu olarak Bilge dâhil oluyor ya da bazı siyasi erkler yaptıkları müdahale ile Bilge’nin patronluğunu da askıya çıkarıyor.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

 
Bu insanlar başarılı değilse, yöneticilik sorunları varsa anlarım ve itiraz etmem. Hatta hastane yönetimi ve içeride yaşanan eksiklikler ile ilgili birkaç eleştiri de ben sıkıştırırım araya.
 
Ancak hem atama yapıp, sözleşme imzalatıp hem de ıskartaya çıkartma çabası varsa kusura bakmayın ama bununda altında herkes gibi bende kocaman bir bit yeniği ararım.
 
Gariptir aynı mekanizma nasıl oluyorsa uzun zamandır sözleşmesi yenilenmeyen ve yaşı emekliliğe yaklaşmış olan isimlerle, hele ki 1 senedir sözleşmesi yapılmayan isimlerle peşi sıra sözleşme yapmaya ve Ankara’dan çabucak onama almaya başlamış durumda.
 
Tüm bunlara tesadüf diyorsanız ve Uğur Hoca’nın da bu durumu şaşkınlıkla karşıladığını düşünüyorsanız sözüm yok. Ancak kendisine yakın siyasilere ve ittifakın desteklediği sağlıkçıların kolayca onaylanmasına bakınca ben bu duruma Tesadüf diyemiyorum.
 
Ben belirsizlikten doğan boşlukta hastaneyi zafiyete uğratan sisteme, kişilerin itibarını zedeleyen mekanizmaya olsa olsa teessüf ediyorum

Soner Yüksel-Anadolu Gazetesi

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
YEDH 1 ay önce
Sayın Yüksel; Yunusemre devlet hastanesi yönetilemiyordu. Şuan hastanenin %80 ni bayram sevinci yaşıyor. Siz neyin peşindesiniz. İlla birilerinin kolay iş yaptırdığı kişilermi yönetici olacak. Liyakat önemli değilmi. Karagülle için mahalle temsilcisinin sözü bile emirdi. Çalışanların çoğu mutlu bu durumdan....
Eskişehir 1 ay önce
Tüm bu haberler Sağlık sen başkanının hemşerisi olan [Emirdağ] Veli Görkem Pala içinmi acaba....Yada tüm dediklerini kolayca yaptırdığı Mustafa Karagülle içinmi...
hemşire 1 ay önce
hep baş hekimler atanıyor biraz da hemşire atayın
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?