Başhekimin Görevden Alınması Tartışma Yarattı!

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Orhan Özatik’in görev süresinin sona ermesine bir ay kala sözleşmesinin feshedilmesine sert tepki gösterdi.

Atamalar 25.11.2020, 21:55 25.11.2020, 23:22 Güler Sağlam
Başhekimin Görevden Alınması Tartışma Yarattı!

CHP İl Başkanı Şahbaz, “Covid-19 ilimizde her gün onlarca can alırken, Sağlık Bakanlığı’nın ilimizde yaptığı iş, pandeminin tüm yükünü çeken kamu hastanesi olan Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimini görevden almak olmuştur” dedi.

Kent Gazetesi’nin haberine göre, Sağlık alanında yapılan değişikliklerin kamuoyunda açıklanmadığına dikkat çeken Şahbaz’ın açıklaması şu şekilde:

“İlimizde Covid-19 pandemisi nedeniyle her gün yüzlerce yeni vaka tespit edilmekte, onlarca hemşerimiz hayatını kaybetmektedir. Hastaneler ağır Covid-19 vakaları ile doludur. Yoğun bakımlarda ancak hayatını kaybeden hastaların yerine yeni hastalar alınabilmektedir. Bu kadar ağır bir salgın tablosunun yaşandığı bu pandemi döneminde Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi sözleşmede belirtilen görev süresinin bitmesine bir ay kala görevden alınmıştır. Basında yer alan haberlere ve aldığımız duyumlara göre başhekimliğe vekaleten Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Sabahattin Altıntaş atanmıştır. Hastanenin resmi internet sitesinde an itibariyle güncelleme yapılmamıştır ve görev değişikliği kararı kamuoyunun dikkatinden kaçırılmaya çalışılmaktadır. Bu kadar ağır sağlık sorunlarının yaşandığı bir dönemde yapılan bu görevlendirmenin açıklanmamasının ve kamuoyunun bilgilendirilmemesinin gerekçesi nedir?

“CİDDİ SORU İŞARETLERİ VAR”

Çok ağır sağlık sorunlarının yaşandığı bir dönemde görev süresinin bitimine bir ay kala başhekimin görevden alınması, akademik kadroları bulunan ve yasaya göre akademik unvanlı bir hekim tarafından yönetilmesi gereken SB KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine, akademik kariyeri bulunmayan bir uzman hekimin vekaleten başhekim olarak görevlendirilmesi, üstelik bu görevlendirmenin ilçeden buraya yapılması ciddi soru işaretleri uyandırmaktadır.

TIKLAYIN

“BU UYGULAMADA KİMLERİN ROLÜ OLMUŞTUR ?”

Eğer il merkezinde yöneticilik yapacaksa en büyük ilçemiz olan Tavşanlı ilçemizdeki yataklı tedavi hizmetlerini kim ve nasıl yönetmektedir?  Yüzyılın en büyük sağlık bunalımının yaşandığı bir dönemde Kütahya’mızın yataklı tedavi hizmetleri vekaleten mi yürütülmektedir? İlimizde hastanemizi yönetecek nitelikte hekimimiz yok mudur ki ilçeden vekaleten görevlendirme yapılmıştır? Bu uygulamada kimlerin rolü olmuştur?

Salgında her aileden kurbanlar verilmeye başlandığı bir dönemde pandeminin yükünü sağlık çalışanlarının sırtına yükleyerek halkımızı kaderine terk eden AKP iktidarının ilimizde yaptığı bu uygulama kabul edilemez niteliktedir.

“SORUMSUZCA YAPILAN UYGULAMA”

Kısa süre önce Sinop’tan ilimize Sağlık Müdürü olarak atanan ve en önemli icraatı ağır pandemi koşullarında başhekimi görevden almak olan Sayın Sağlık Müdürümüze ve kararın altında imzası bulunanlara bu uygulamanın nedenlerini soruyoruz. Bütün bu sorularımıza açıklık getirilmesini talep ediyoruz. Sorumsuzca yapılan bu uygulamanın sorumlularından halkımız adına açıklama bekliyoruz.”

KAYNAK: KÜTAHYA KENT GAZETESİ

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
kutahyalı 2 ay önce
Kutahyanın yaptıgı en dogru karar olmustur. cunku kendisi hasta bakan bır doktor değil, TUS sınavına girmemiş hasta bakmayan bir doktordur.
Sağlıkçı 2 ay önce
Geç bile kalınmıştı. Sıra sağlık müdürü nede gelir inşAllah
Sağlıkçıl 2 ay önce
Kütahya nın gördüğü en boş ve beceriksiz yöneticı idi Sibel Demirel le birlikte
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?