Şubat ve mart aylarında yapılan atamalarda bazı kadrolar boş kalmıştı ve normal şartlarda bu kadroları doldurmak için kavga edilirken, mevcut maaşlar nedeniyle hekimlerin bu görevlere eskisi kadar rağbet etmediği belirtiliyor.

Bursa Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Dursun Topal'ın sözleşme dönemi de sona eriyor ve bu kadro için atama bekleniyor. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de başhekimlik vekaleten yürütülüyor ve başhekim yardımcısı kadroları da atama sürecini bekliyor. Ayrıca, Duaçınarı Diş Sağlığı Merkezi de başhekim ataması bekleyen diğer kurumlar arasında yer alıyor.

Öte yandan, daha açılmadan bile kavgasına başlanan Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi'nin yanı sıra Onkoloji Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi'nin yöneticilerinin de değerli çalışmalarını unutmamak gerekiyor.

İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz ile alakalı periyodik olarak söylenen "Gidecek!" iddiaları da aynı şekilde devam ediyor. İlk sözleşme döneminde defalarca gönderilen Sağlık İl Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz'ın ikinci sözleşme döneminde görevinden ayrılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz'ın değişimi Dr. Öğretim Üyesi Dursun Topal'ın değişme ihtimali kadar sancılı olmadığı kanaatindeyim. Kuruluşundan beri iki dönemdir başhekimliğini yaptığı Şehir Hastanesi'e üçüncü kez başhekim olur mu? Bunu bilemeyiz ama benzer karakterlere sahip sendika başkanının dördüncü döneminde olmasını gözeterek Dr. Öğretim Üyesi Dursun Topal'ın da devam etmesi sürpriz olmamalı.

Dr. Öğretim Üyesi Dursun Topal'ın vip hizmeti sunduğu güruh ile Sendika Başkanımızın desteklediği üç beş kişi her ikisinin mevcut durumunu muhafaza etmesini sağlayacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

Bahsettiğimiz isimler ve kurumlar farklı ama karakterleri aynı, maalesef. Her yerde olmaları tesadüfi mi bilinmez ama Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi idaresinde sözleşmeli yöneticilerin arasında da önce ki yazımızda bahsettiğimiz Hubris Sendromu başlamış durumda. Siyasetin kapısını yeni hastanenin müdürlüğü için aşındıranların bir eli de sendika içerisinde!

Bürokraside paramparça kadrolaşma olur da siyasette olmaz mı? İnegöl ekibi, Erzurum Lobisi, Balkan Göçmenleri derken savrulan bir siyaset. Değişmesi beklenen il başkanı. Yerel seçimlere doğru büyükşehir belediye başkanının durumu siyasetin ana gündemiyken sağlık bürokrasisindeki çatlakları kimse görmüyor. Sanırım Dr. Öğretim Üyesi Dursun Topal'ın Cumhur İttifakının diğer bileşenlerinin kapısında bir umut beklemesinin sebebi bu olmalı!

Kaynak: (Anestezist-bgazete)