Yangın, hastane personelinin ihbarı üzerine itfaiye ekipleri tarafından yaklaşık bir saat süren bir müdahalenin ardından kontrol altına alındı.

Tıbbi Sekreter Behiye Tokmak Vefat Etti! Tıbbi Sekreter Behiye Tokmak Vefat Etti!

Olay, saat 11.00 sularında elektrik panosundan kaynaklandı. Yangın nedeniyle hastane çalışanları, hastaları güvenli bir bölge olan hastane bahçesine tahliye etmek zorunda kaldı. Yangın, hastanedeki ameliyatların ertelenmesine neden oldu.

Dört katlı hastanenin bodrum katındaki morgda başlayan yangının nedeni, elektrik tesisatındaki bir kısa devre olarak tespit edildi. İtfaiye ekipleri yangına hızla müdahale ederek yangını kontrol altına aldı ve içeride biriken dumanı tahliye etti.

Olayın yol açtığı paniğin ardından yangınla ilgili soruşturma başlatıldı. 

Sağlık Müdürlüğü’nden ‘hastane yangını’ açıklaması

Öte yandan konuya ilişkin Manisa İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“06/11/2023 tarih saat 10:50 civarında Soma Devlet Hastanesinde UPS-Kesintisiz Güç Kaynağı Akü Grubu Odasında akülerin bir kısmında ısınma sebebiyle asit dumanı oluştuğu gözlenmiştir. Alevlenme olmamasına rağmen yangın sistemi duman dedektörleri devreye girmiştir. Bu esnada oluşan yoğun duman hastanemizin zemin katında birikmiş diğer katlara ulaşmadan olaya müdahale edilerek UPS akü grupları devre dışı bırakılmıştır.

Elektrik dağıtım sistemi kısa süreyle devre dışı bırakılarak itfaiye ekipleri ve hastane teknik ekiplerince duman tahliyesi yapılmıştır. Duman tahliyesi yapılırken yatarak ve ayaktan tedavi gören hastalarımız ile hastane personelimiz dumandan etkilenmemeleri için kısa süreli olarak bahçeye çıkarılmıştır.

Olay sonrasında elektrik sistemi tekrar devreye alınarak tüm hastalarımızın tedavilerine devam edilmiştir.”