PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Hekim Sendikalarının Tabipler Birliği’nden ‘Türk’ İfadesinin Çıkarılması Teklifine Tepkileri Sürüyor

Türk Tabipleri Birliği isminden “Türk” ifadesinin çıkarılması için MHP tarafından verilen kanun teklifine hekim sendikalarının tepkisi devam ediyor. Hekim sendikaların Genel Başkanları Birliğin isminden “Türk” adının kaldırılmaması gerektiğini, Başkan Şebnem Korur Fincancı’nın Türk tabiplerini temsil etmediğini ifade ettiler.

Sendika 20.11.2022, 13:44 Cansu Polat
Hekim Sendikalarının Tabipler Birliği’nden ‘Türk’ İfadesinin Çıkarılması Teklifine Tepkileri Sürüyor

MHP Gaziantep Milletvekili tarafından Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifine hekim sendikalarının tepkisi devam ediyor. MHP, kanun teklifiyle Türk Tabipleri Birliğinin isminden “Türk” ifadesinin çıkarılmasını istedi.

MHP tarafından verilen teklifte hekim örgütlerinin doğal üyelik, zorunlu üyelik gibi talepleri yer almazken, aksine teklifte “zorunlu üyelik, üye olabilirler” şeklinde değiştirildiği görüldü.

“Türk”süz Türk Tabipleri Birliği’ne ilk tepki, “Hekimlere güvenin” diyen Cumhuriyetçi Hekimler Birliği’nden gelmişti. Teklife hekimlerden tepki gelmeye devam ediyor.

”BU TEKLİFİ REDDEDİYORUZ”

Tabip Sen Genel Başkanı Dr. Av. Ahmet Erçek, bu kanun teklifini reddettiklerini söyledi. Dr. Erçek, teklifin aksine zorunlu üyelik ve seçimlere katılımın mecburi tutulması gerektiğini kaydetti:

- TTB değil, Şebnem Korur Fincancı, "Türk" adını hak etmiyor. Türk hekimler vatanını, bayrağını sever. Vatanıyla gurur ve onur duyar. Bir kişinin suçu ile 180 bin kişiyi temsil eden bir odanın adının değiştirilmesini reddediyoruz. Bir meslek kuruluşuna o mesleğin tüm mensuplarının mecburi üye olması gerekir. Mali müşavirler odasına üye olmadan mali müşavirlik yapamıyorsunuz. Sembolik bir aidatla tüm hekimler meslek örgütüne kayıt olmalı.

”SEÇİMLERE KATILACAĞIZ”

Hekim Sen Başkanı Adil Kurban ise “Burada sorun, TTB'nin siyasi hareketidir. Bu bizleri rahatsız ediyor” dedi. Meclis'te milletvekillerinin yapması gerekenin seçim yasalarını daha demokratik hale getirmek olduğunu vurguladı:

- TTB seçimleri tek basamaklı bir seçim gibi değil. Delegeler farklı zamanda seçiliyor. Kapsayıcılığı az, sınırlamalar çok fazla. Örneğin "Şu tarihten sonra üye olanlar seçime giremez" gibi sınırlamalar var. TTB bütün hekimleri temsil edecekse doğal üyelik olmalı. Ancak TTB, meslek örgütü vasfını yitirdi, disiplin kusuru işleyen hekime ceza veremiyor.

“MEVCUT TAVIR, ‘TÜRK’Ü ÇIKARARAK DEĞİŞMEZ”

Hekim Birliği Sendikası Başkanı Dr. Hatice Balcı da “İsminden Türk kelimesinin çıkarılması, TTB yönetiminin mevcut tavrını değiştirmez” vurgusunu yaptı:

- Önemli olan kurumun, Türk hekimlerinin haklarını arayabilecek şekilde devamının sağlanmasıdır. TTB yönetimi siyasi ve ideolojik söylemleri nedeniyle hekimlere uzak durdu. Hekimlerin kendi haklarını savunmaları için bir sivil toplum örgütünde olmaları gerekir. Bunun gönüllülük esasına göre rıza ile olması gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar (5)
Osman Şahin 2 hafta önce
Türk Tabipler Birliği başkanı sizi temsil etmiyor mu yani teröre cesne olmuş yapılardan Türk ismi tabi ki çıkarılmalı
TÜRK 2 hafta önce
Türk'ün öyle bir büyük anlamı var ki her isteyen kullanmamalı. Türk bakkalı, Türk manavı, Türk tabipler Birliği, Türk kahvehanesi vb.
Realist 2 hafta önce
mhp nin Bu mantığına göre bir zamanlar ergenekondan gözaltına alınıp terörist ilan edilen genelkurmaybaşkanı yüzünden türk silahlı kuvvetlerinin başından da türk ibaresininin kaldırılması gerekiyor:)
ne fayda 2 hafta önce
O fincancı denen zavallıya anında tepkinizi koysaydınız bugün bu konu gündeme gelmezdi.
Dobra 2 hafta önce
SiZin gibi düşünmeyen herkes zavallı tabi değil mi:)