2023-YDUS 2. Dönem Uzmanlık Dalı Değişikliği Sonuçları Açıklandı 2023-YDUS 2. Dönem Uzmanlık Dalı Değişikliği Sonuçları Açıklandı

Tabip Odası, yazılı açıklamasında, Doktor Ronahi Satı'nın intiharının çalışma koşulları, mobbing, şiddet ve ekonomik kriz gibi faktörlerden kaynaklandığını belirtti. Genç bir meslektaşlarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Tabip Odası, öncelikle Satı'nın ailesine, arkadaşlarına ve sağlık camiasına başsağlığı dileklerini iletti.

Toplumun dikkatini çekmek ve benzer olayların önüne geçmek için açıklama yapan Tabip Odası, sağlık camiasında ki çalışma koşullarının iyileştirilmesi, mobbing ve şiddetin önlenmesi, ekonomik krizin etkilerine karşı tedbirler alınması konusunda yetkililere çağrıda bulundu. Olayın ardından kamuoyunda oluşan endişe ve üzüntüyü hafifletmek adına şeffaf bir şekilde bilgi paylaşımı yaparak, toplumun bilinçlenmesine katkı sağlamayı hedefleyen Şanlıurfa Tabip Odası, konunun üzerine düşülmeye devam edileceğini belirtti.

Son zamanlarda ülke genelinde giderek artan hekim intiharlarını kaygıyla takip ediyor ve artmasından endişe duyuyoruz. Tabi ki yaşanan tüm olaylarda birden fazla etmenin, durumun kişilerin psikolojisini etkilediğini hepimiz biliyoruz, ancak hekimlerin son yıllarda giderek artan çalışma ortamındaki zorluklar, mobbing, şiddet gibi önemli mesleki problemler hekimleri tükenmişliğe sürüklemektedir.

Ronahi arkadaşımız da günde 2000-2500 çocuğa bakılan acil serviste görev yapmaktaydı. Aynı hastaneye bir günde 5000-5500 arası acil servis başvurusu olmaktadır. Bu rakam 1 dakikada 4 hastaya yani 15 saniyede bir hastaya bakılmışımını gerektirmektedir. Sağlık Bakanı Sn. Fahrettin Koca' nın paylaştığı verilere göre acil servise yapılan başvuruların %80 i acil değildir. Yeni mezun olmuş genç hekimler bu hasta yüküyle karşı karşıya kalmaktadır. Şiddet ortamı, ekonomik kriz, anlayışsız yöneticiler, malpraktis davaları ve şikâyet hatları gibi sorunlarla bu durum genç hekimler için içinden çıkılamaz bir hal yaratmakta, tükenmişliğe yol açmaktadır. Sağlık sisteminin her alanında hekimler mutsuz, umutsuz bir şekilde görevini yapmaktadır. Genç hekimlerin omuzuna binen bu yükün azaltılması, çalışma şartlarının düzeltilmesi, meslek onuruna uygun ortamın sağlanması Sağlık Bakanlığı' nın sorumluluğu ve görevi olduğunu bir kez daha kendilerine hatırlatmak istiyoruz. Bir kez daha genç meslektaşımıza Allah' tan rahmet diliyor, meslektaşımızın anısına ve ailesinin acısına saygı göstermek adına kelimeleri seçerken, paylaşımlar yaparken tüm basın emekçilerini ve sosyal medya kullanıcılarını daha sağ duyulu davranmaya ve daha özenli bir dil kullanmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.