Hastaneler Borç Batağında… Vatandaş Canı İle Ödüyor İddiaları!

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne göğüs ağrısı şikâyetiyle getirilen 42 yaşındaki Ercan Kacalı’nın ölümü üzerine CHP’li Milletvekili, “Kamu hastaneleri borç batağında, vatandaş canı ile ödüyor” diyerek yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Sağlık 11.12.2019, 16:38 11.12.2019, 16:45 Güler Sağlam
Hastaneler Borç Batağında… Vatandaş Canı İle Ödüyor İddiaları!

“Sağlık Bakanlığını uyarmıştım”

 “Geçtiğimiz mayıs ve eylül aylarında tıbbi malzeme ve ilaç yetersizliği sebebiyle iptal edilen ameliyatları, sağlık çalışanlarının ödenemeyen ücretlerini, hastalarımıza verilemeyen sağlık hizmetlerini TBMM gündemine taşımış, kamu hastanelerinde yaşanılan mali sorunları, Sağlık Bakanı’na sormuştuk. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik açmaz kamu kurumlarını derinden etkilerken, hastaneler alarm veriyor. Sağlık Bakanlığı’nı ‘yakında ameliyatlar yapılamaz hale gelebilir, insanlarımız hastane kapılarında ölebilir’ diye uyarmıştık. Ekonomik zorluk çeken üniversite hastaneleri rutin sarf malzemelerini dahi temin edemiyor. Donanımlı ve iyi insan kaynağı olmasına rağmen, sırf ilaç ve tıbbi malzeme yokluğundan dolayı, üniversite hastaneleri yeterli nitelik ve nicelikte hizmet verilemez noktaya geldi. Gencecik bir kardeşimiz sırf malzeme eksikliğinden dolayı başka bir hastaneye yönlendirildi ve hayatını kaybetti.  Zonguldak ilinin merkezinde bu operasyonun ‘stent malzemesi eksikliği nedeniyle yapılamamış olması’ kabul edilebilir bir durum değil. Kamu hastaneleri borç batağında vatandaş canı ile ödüyor.

“Kamu-özel işbirliği projeleri bütçede bir kara deliğe dönüşmekte”

 Kamu Hastaneleri bir yandan yokluklarla uğraşırken diğer taraftan kamu-özel işbirliği projelerine milyonlarca lira ödenek ayrılarak, işletmeci şirketlere hasta ve araç garantileri verildi. 

 2018'de Sağlık Bakanlığı'na bütçeden ayrılan miktar 37 milyar 571 milyon 386 bin TL idi. Aynı yıl Şehir Hastaneleri için bakanlığın bütçesinden ayrılan ödenek 2 milyar 544 milyon TL oldu. 2019 bütçesinde Sağlık Bakanlığı'na 48 milyar 437 milyon 276 bin TL, Şehir Hastaneleri için ayrılan pay 6 milyar 150 milyon TL oldu. 2020 için ise, 58 milyar 876 milyon TL. Buradan Şehir Hastaneleri için ayrılan ödenek, 2017'den bu yana olduğu gibi artarak 10 milyar 610 milyon TL olarak planlanıyor. Kamu-özel işbirliği projeleri, bütçede bir kara deliğe dönüşmekte. Sağlık sisteminde sistemde ısrar ederseniz, artık geri dönülmez noktalara geliriz.

“SGK İlaç Fabrikasını kapattılar”

TIKLAYIN

 2005 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu hastaneleri Sağlık Bakanlığına devir oldu ve SSK’nın ilaç fabrikası kapatıldı. Ülkemizin en ucuz ilaç üreticisi olan SSK İlaç Fabrikası’nın kapanması, piyasayı denetimsiz hale sokmakla kalmadı, sağlık harcamaları içinde en büyük kalem olan ilaç harcamaları artarak hastanelerin belini büktü. İstanbul Şişli ilçesinde mahalle arasında bütün imkânsızlıklara rağmen ilaç üretimi yapan SSK ilaç fabrikasının kapasitesinin artırılma imkânı varken bazı çevrelerce engellendi. Oysa fabrika teknoloji yenilenerek daha geniş ve yeni ilaçlar üretilebilirdi. Maalesef bu da olmadı. Yerli ve milli söylemlerini sadece hamaset için kullananlar, pek çok sektörde olduğu gibi ilaç fabrikamızı da yaşatmadılar.”

Ölen ayakkabı boyacısının kardeşi, ihmal iddiasıyla şikayetçi oldu

ZONGULDAK'ta evinde kalp krizi geçiren ve ambulansla Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne kaldırılan ayakkabı boyacısı Ercan Kacalı(42), ilk müdahalenin ardından anjiyo ekipmanlarının bozuk olduğu gerekçesiyle Ereğli ilçesinde bulunan özel bir hastaneye sevk edildi. Sevk sırasında 3 defa duran kalbi çalıştırılan Kacalı'nın hastanede yoğun bakıma alınmasından 1 saat sonra hayatını kaybetmesi üzerine ailesi üniversite hastanesinin ihmali olduğu gerekçesiyle şikayetçi oldu.

Kent merkezinde uzun yıllardır aynı yerde ayakkabı boyacılığı yapan Erkan Kacalı, 4 Aralık'ta evinde kalp krizi geçirdi. Ambulansla BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne kaldırılan Erkan Kacalı, iddiaya göre anjiyo ekipmanlarının bozuk ve stent malzemesi olmaması nedeniyle Ereğli ilçesinde bulunan özel bir hastaneye sevk edildi. Sevk sırasında 3 defa duran kalbi çalıştırılan Kacalı, hastanede yoğun bakıma alınmasından 1 saat sonra hayatını kaybetti. Erkan Kacalı, geçen cuma aile mezarlığında toprağa verildi. Erkan Kacalı'nın kardeşi Serkan Kacalı, BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin stent malzemesi ve anjiyo makinesinin bozuk olması nedeniyle ağabeyinin ölümünde ihmali olduğu gerekçesiyle savcılığa şikayetçi oldu.

Ağabeyinin daha önce anjiyo olduğunu, 2 yıldır herhangi bir rahatsızlığı bulunmadığını belirten Serkan Kacalı, şöyle dedi:

"O gün evde göğsüne bir ağrı geldi. Ben ambulansı arayarak yardım istedim. Ekipler müdahale etti, kalp krizi geçirdiğinin tespit edilmesinin ardından üniversite hastanesi acil servisine götürüldü. Anjiyo cihazları arızalı denilerek Ereğli'de özel bir hastaneye sevk ettiler. Doktor kendisi bize söyledi. "Cihaz arızalı, sizi Ereğli'ye sevk ediyoruz" dedi. İlk müdahalesi yapılmadı. İlk müdahalesi yapılmış olsaydı bugün ağabeyim hayatta olabilirdi. Bu tür başka olayların olduğunu da öğrendik. Benim gibi birçok kişinin hastası bu şekilde sevk edilmiş ve benim gibi bağrı yananlar da var. Ağabeyimin yolda kalbi 3 defa durdu. Müdahale edilerek Ereğli'deki hastaneye ulaştırdık. Acil olarak anjiyoya alındı. Daha sonra ise durumu ağır olduğu için hemen yoğun bakım ünitesine alındı. 1 saat sonra kalbi yeniden durdu ve bir daha da geri döndürülemedi."

BOYA SANDIĞI VE YERİ BOŞ KALDI

Hastaneden ve sorumlu doktorlardan şikayetçi olduğunu anlatan Kacalı, "Ben para pul peşinde değilim. Benim bağrım yandı, başkalarının bağrı yanmasın. Araştırdık, 2-3 kişi aynı şekilde yolda sevk edilirken ölmüş. Ölüm haktır, inanıyoruz ancak ihmal olduğunu düşünüyoruz. Ereğli'deki hastaneye gittim tekrar. Vefat nedenini sordum. Doktor, "Bu durumlarda dakika değil saniyeler bile çok önemli. Bu hasta neden Zonguldak'tan buraya geldi?" diye sordu. Biz iki kardeştik, anne ve babamız öldü. Birbirimize destek oluyorduk. O burada ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlıyordu. Ben de günlük işlerde çalışıyordum. Bugün onun yeri boş kaldı. İhmal varsa araştırılıp gereken cezanın verilmesini istiyorum. Cezalarını çeksinler, kimsenin bağrı yanmasın, ben bir tek bunu istiyorum" dedi.

Yorumlar (0)
2
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?