PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Doktorlar Performans Sisteminden Dolayı Gereksiz Tıbbi İşlem Yapıldığını Düşünüyor

6421 doktor ile yapılan araştırma sonucuna göre Türkiye’deki hekimlerin yarısı performans sisteminden kaynaklı gereksiz tıbbi işlem yapıldığını söyledi.

Sağlık 03.06.2022, 18:21 Cansu Polat
Doktorlar Performans Sisteminden Dolayı Gereksiz Tıbbi İşlem Yapıldığını Düşünüyor

İstanbul ekonomik araştırma tarafından 3 Mart-14 Mart tarihleri arasında yapılan araştırma “Türkiye’de doktorların yaşam kalitesi” raporuyla açıklandı.

Ankete katılan hekimlerin yarısı “performans sistemi ya da sigortadan geri ödeme almak gibi nedenlerle çalıştığınız kurumda gerekli olmadığı halde tıbbi işlem yapıldığını düşünüyor musunuz?” sorusuna “evet” cevabını verdi.

Ankete katılan ve görüşme yapılan hekimlerin çoğunluğu performans sisteminden memnun değil. Doktorlar, kâr ve performansa dayalı bir sağlık sistemi kurulmasının mesleki etik anlayışlarını da zedelediğini düşünüyor.

“Hekimlik, hekimin yönlendirdiği bir meslek olmaktan çıktı. Hastaneler tamamen bir işletme ve o hastanenin ne para kazandığı bizim üzerimizde hemen hemen bir Demokles'in kılıcı gibi duruyor. Yani biz oturup nasıl iyi hizmet ettiğimizi değil de, hastaneye ne kazandırdığımızı düşünüyoruz.” - Prof. Dr. Pınar Hanım

Araştırmanın sonuçları da performansa dayalı sistemin, doktorların çalışma tarzlarını ne ölçüde etkilediğini gösteriyor. Performans sistemi ya da sigortadan geri ödeme almak gibi sebeplerle gerekli olmadığı halde çalıştıkları kurumda tıbbi işlem yapıldığını düşünen doktorların oranı %49,4 iken bunu düşünmeyenlerin oranı %50,6. Bu konuda doktorların gözünden kurumlardaki uygulamalar konusunda dikkat çekici bir ayrım söz konusu.

KREŞ SAYISI YETERSİZ

Sonuçlara göre doktorların %90,3 ile çoğunluğu, çalıştıkları kurumda çocuklu doktorlara özel bir düzenleme olmadığını ifade ediyor. Verilerden hareketle, Türkiye’deki sağlık kurumlarında çocuklu doktorların ihtiyaçlarını gözeten düzenlemelerin yapılmasının yaygın olmadığı söylenebilir. Araştırmaya katılan doktorların yalnızca %9,7’si çalıştıkları kurumda çocuklu doktorların hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemelerin yapıldığını dile getiriyor.

HÜKÜMETİN POLİTİKALARI YETERSİZ

Araştırmaya katılan doktorların %94’ü pandemi döneminde hükümetin politikalarının doktorların haklarını gözetmekte “yetersiz” olduğunu ifade etti. Verilere göre, doktorların %68 ile çoğunluğu bu konuda hükümetin düzenlemelerini “çok yetersiz” görüyor. “Yetersiz” cevabını verenlerin oranı ise %26. Doktorların %5’i hükümetin politikalarını kısmen yeterli görürken, yeterli görenlerin oranı %1’in altında.

"Türkiye’de Doktorların Yaşam Kalitesi" başlıklı anket için tıklayın.

Yorumlar (9)
KANUNİ 4 hafta önce
kurumda gerekli olmadığı halde tıbbi işlem yapıldığı DEĞİL YAPILMAYAN İŞLEM KODLARI GİRİLEREK...DİYEBİLİRİZ
Uz dr 4 hafta önce
İkisi de var, puan şişirmelerden dolayı yıllardır hep az aldık hak yediler, bir kaç kişinin idareye baskısı teklifi ile puanlar kesilmeye başlandı , puan sisirenlerin geliri azalmadigi gibi az alanlar da daha fazla almaya başladı , idare de itirazlara karşı dik durdu, bu kararı alamayan idareler ile çalışanlar ne olacak, bakanlık tavır koyması lazımdı , kimsenin umrunda değil tabi
Davud 4 hafta önce
Sağlıkçının performansı hekime yazılıyor
Yorumsuz 4 hafta önce
Bu krizin bir nebze geçmesi bakanlığın radikal kararlarına bağlı. Özel devlet ortak iş yapmali yani tüm özeller kamulaştırmadan özel kamu işbirliğine girmeli .isteyen doktor ve sağlık personeli özelde takviye yapmalı nöbet tutabilmelidir. Ozeldeki doktor ve sağlıkçı da devlette no et tutup çoğu bölgedeki personel sorunu doktor sorunu çözecek bizlerde rahat ve huzurlu olacağımızı düşünüyorum. Nasıl bir Öğrt özel ders verip vergisiz kazanç saglayabiliyir ise bizlere en azından vergili kazanç hakkı tanınmalıdır ,,
Realite 4 hafta önce
Doğru söylüyorsunuz , söylediğinizin özeti tam gün yasası yalan olması
Ya tam gün yasası yalan olacak , hekimler hem özel hem devlet hem muayene bakabilecek ( ideali )
Ya da tüm devletler hastaneleri özelleşecek ve tamamlayıcı sağlık sigortası aktif hale gelecek
Ya da mhrs den randevu alabilmek için sabahlar olmasın
Falanca biri 4 hafta önce
Sadece doktorlar mi düşünüyormuş
İbo 4 hafta önce
Yoğun Bakım Ünitelerini denetlemek yeter.Gerçekten yatan Hastaların hepsi 3.basamak yoğun bakımlıkmı? Yoğun bakımın hem parası hemde puanı yüksek.SGK ülkenin en büyük kara deliği olmak üzere.
tahsin fatih emekli doktor eski bashekim 4 hafta önce
hem gereksiz hemde yapilmayan var..komisyonun yetkisini yillar once aldilar zaten artik bagimsiz denetim yok bashekim ne derse o oluyor..keyfe gore
ahanda 4 hafta önce
işin acısı hekimlerin haklarını almamasında ziyade, bu işlemlerin çpğunu yapan sağlık personellerinin hiç birşey almaması. acile örümcek girse 8 tane uzun bacak atelle çıkar...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?