PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

112 Ambulansları Kırmızı Şeritli Beyaz Taksiler Gibi Oldu

Kırmızı şeritli beyaz taksiler... Bu taksiler bildiğimiz taksilerden değil. Bu taksiler acil sağlık hizmeti vermesi gerekirken acil sağlık hizmetinden ziyade, vatandaş memnun olsun diye acil olmayan, ya da onun yakını, bunun tanıdığı diye vakaya gönderilen 112 ambulanslarımız. 112 Ambulanslarımızın gittikleri vakaların yaklaşık %70 i acil olmayan olaylara müdahaleden ibaret olduğunu neredeyse tüm 112 çalışanları ifade ediyor.

Sağlık 25.10.2022, 16:28 Cansu Polat
112 Ambulansları Kırmızı Şeritli Beyaz Taksiler Gibi Oldu

Tabi birde hastaneler arasında, ya da hastaneden eve evden hastaneye yapılan hasta sevkleri var. Bu türden yapılan hasta sevkleri, hastanın gönderildiği hastanede uzman doktorun olmaması. Uzman doktor olmayan pek çok hastanemiz de genellikle, nüfusuna hasta potansiyeline bakılmadan küçük ilçelere yapılmış olan hastaneler. Bir diğer hastaneye 15-20 km uzaklıkta başka hastane olmasına rağmen, biz sizin beldenize, ilçenize hastane yaptık demek için, yani yapılan hastaneden siyasi getiri elde etmek adına yapılmış olan, içinde doktorun hemşirenin olmadığı ilçe hastaneleri. Ve bu hastanelerimizden de il merkezlerimizde bulunan büyük hastanelere yapılan hasta sevklerinde kullanılan 112 acil sağlık hizmeti veren ambulanslarımız.

112 ambulanslarımızla hasta sevk edilebilir mi? 112 ambulanslarımızla acil durumlarda elbette hasta sevki yapılabilir. Derdimiz acil olan, bir hastaneden bir başka hastaneye sevk ihtiyacı olan hastalar değil elbette. Acil olmayıp, özellikle siyasi erklerin talebiyle yapılan, hastaların sevki. Ve özellikle ilçe hastanelerimizde uzman doktor olmadığı için, il merkezindeki büyük hastanelere yapılan hastaların sevkleri.

Hastane yapıyorsanız, hastanenin yatak sayısına göre hastanede bulunması gereken uzman doktorların kadrolarını da hastaneye yerleştirmek gerek. Yaptığınız hastaneye doktor hemşire veremiyorsanız beş bin, on bin, nüfuslu küçücük bir ilçeye kocaman hastane binaları yapmanın hiçbir mantığı manası yok. Bina için yapılan yatırıma yazık.

Vatandaşlarımız için binanın büyüklüğü değil, alacakları hizmetin kalitesi ve ulaşılabilirliği önemlidir. Bazı ilçe hastanelerine gezdiğimizde içinde bırakın hastayı personelle bile karşılaşamıyorsunuz. Birde o hastanelere başhekim, müdür, başhemşire gibi idari kadro atamaları yaptığınızda üç memurun bir müdürü, beş hemşirenin bir başhemşiresi, üç doktorun bir başhekimi oluyor maalesef.

Hasta potansiyelinin yoğun olduğu bir başka hastanede 24 saat nöbet tutan doktorun, hemşirenin tuvalete gitmeye, yemek yemeye zamanı olmazken, siyaseten yapılmış olan söz konusu hastanelerdeki durumu kabul etmek mümkün değil. Sonuç; binası olan hastanenin içinin boş olması yani hastanede uzman doktorumuzun olmaması sonucunda hastanelere gelen hastaların genel itibarıyla diğer hastanelere sevk edilmesi sonucunda 112 ambulanslarımıza bindirilen iş yükü.

Peki, 112 ambulanslarımızın acil olmayan vakalarda ve hasta sevklerinde kullanılmasına neden karşıyız? Size ne zararı var derseniz?

Hangi 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonuna gitsek ambulansta görev yapan arkadaşların ortak derdi gittikleri 10 vakanın yaklaşık 7 sinin acil olmaması ve hasta sevkleri. Peki, acil vaka nedir? Acil vaka ölüm riski taşıyan vakalardır. Mesela kalp krizi, suda boğulma, trafik kazası, terör, sabotaj, kurşunlama, bıçaklama, kavga vb. yüksekten düşme, ciddi iş kazaları, uzuv kopmaları, elektrik çarpması, donma, soğuk çarpması, zehirlenmeler, ciddi yanıklar, ani felçler vb. gibi durumlar acil durumlardır. Mesela 10 gündür ayağı ağrıyan vaka acil değildir. Genel durumu iyi olan ölüm riski olmayan hiçbir hasta sevki uygun değildir. Ve 112 ambulanslarımızın görevi değildir.

Ambulansı acil olmayan vakaya gönderdiğinizde ambulansın bölgesi boş kalacağından ya da daha uzaktaki ambulansın vakaya yetişmesi gecikeceğinden bir başka vatandaşın ölümüne sebep olunabilir.

İller arasında acil olmayan hasta sevklerinde personelin mesaisi, aracın yakıtı, amortismanı kamu zararıdır.

Sonuç olarak, 112 ambulanslarımızın acil vakalar dışında, kırmızı şeritli beyaz taksiler gibi kullanılmasının önüne geçilmelidir.

Yorumlar (7)
Emekci 1 ay önce
Çok güzel bir yazı olmuş, yazanın ellerine sağlık... 112 personeli olarak ayak ağrısına gidiyoruz, ilimizden 6 saatlik yola bakimevine hasta bırakıyoruz. Bu ambulans su mu yakiyor,hepsi cebimizden çıkıyor....
Şoför 1 ay önce
1 milyonluk aracı ve can taşıyan bu araçları bu işin okulunu ve tam eğitimini almış kişiler kullanmali keyfine göre sireni açıp kırmızıda geçmeyi trafiği alt üst etmeye kimsenin hakkı yok geçiş üstünlüğü olanlar da kural ihlali keyfi yapıyorsa cezası ağır olmalı en iyi ceza şu zamanda toplumun en değer verdiği para maaş kesilsin
Alper k. 1 ay önce
Dr ların iş bilmezliği yapılan bu boş sevklerde ve güya acil vaka çıkışlarında en önemli unsur. Hastaneler arası sevkler zaten evlere şenlik.
Dr lar bir yerlerden bir şeylerden korkarak saçma sapan nakiller yaptırıyorlar. 8/10 kesinlikle gereksizdir.
112 1 ay önce
70 yaşında amca 112 yi arayıp " yingeniz numunede yatıyor beni oraya atıverin" diyerek ambulans talebinde bulunabiliyor. Ayaktan uyduruk sebeple devlet hastanesinin dibinde oturan hasta 112 yi arayıp özel hastaneye gitmeyi talep ediyor. Hizmeti alıyor ambulanstan inerken de bekleyin işim bitince geri götürün diyor. Vatandaşta özgüven patlaması var. Sadece arabam yok diye ambulans çağıranların oranı da oldukça yüksek. Ha birde acilde sıra beklemek istemeyip ambulans çağıranları da unutmayalım. Gerçekten ihtiyacı olan insanlar 112 den hizmet alamıyor yada geç kalınıyor. Kamu spotu lazım ambulans hangi durumlarda aranmalı diye.
Alper k. 1 ay önce
Sadece ama sadece iktidar partisi oy alsın diye ambulanslar sütçü beygirine döndürülüyor. Sağlık sistemi Çok iyi bir propaganda malzemesi olduğundan kurumlar zarar etse bile iktidarın umrunda olmaz
112 kirmizi seritli taksi 1 ay önce
Bu kadar guzel aciklanamazdi bu durum yureginize saglik
Berna 1 ay önce
Basta iyi baslamissiniz ama sonda baya karistirmissiniz yaziyi
Saglik personeli yetersizligi oldugunu sanmiyorum ama bilgisizligi var
Akcigeri daha kurumamis bebegime sozde Uzman doktor gaz sancisi var diye basindan gonderdi sonrasimi 21 gun yogun bakim tabiki ozel hastanede simdi saglik calisani yetersizliginden mi bilgisizligindenmi oluyo bu dedikleriniz
Doktorlarin yada hemsirelerin vicdanlisina denk gelelim diye duayla gidiyo millet hastaneye bide yorumlarda yazmislar yok yigenim beni yingen hastanede yatiyo ona yetistir bunu yazan kendini kandiriyo heralde daha insan agzini acip derdini anlatamadan basliyolar bagiris cagiris cok bilmislikler insan daha derdini anlatamiyo bile birakin muhabbeti
Saglik calisanlarida anlayisli olucakki hasta derdini anlatabilsin