Twitter’da Büyük Tartışma: Doktor Ablaya Lise Mezunu Görücü Gelir mi? Twitter’da Büyük Tartışma: Doktor Ablaya Lise Mezunu Görücü Gelir mi?

Geçen yıl Mart ayında, o dönemde hastanenin başhekim vekili olan ve şu anda Kamu Hastaneleri Başkanı olarak görev yapan Dr. S.Ö. tarafından, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi için tıbbi görüntüleme hizmeti ihalesi düzenlendi.

Skandalın Ortaya Çıkışı

İhale, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19’uncu maddesine göre açık ihale usulü ile yapıldı. Ancak ihale sonrasında büyük bir skandal ortaya çıktı.

Firma yükümlülüğünü yerine getirmedi

İhaleyi kazanan firmanın, sözleşmede belirtilen cihazları ve gerekli doktor ve personeli hastaneye getirmediği öğrenildi. Bu durum, yapılan şikayetlerin Sağlık Bakanlığına kadar ulaşmasıyla gün yüzüne çıktı.

Bakanlık müfettişleri devreye girdi

Sağlık Bakanlığı müfettişleri tarafından başlatılan soruşturma sonucunda, eski başhekim Dr. S.Ö. ve sağlık müdürü H.P.’ye puan kesme cezası verildiği belirtildi. Ayrıca, oluşan kamu zararının sorumlulara rücu edildiği iddia edildi.

CEGA Medya’nın konu ile ilgili sorusuna yanıt veren Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, sadece Sağlık Müdürü ve Kamu Hastaneleri Başkanı hakkında kamu zararı oluşturdukları gerekçesiyle ceza verilmediğini söylemekle yetindiler.

Bu olay, sağlık hizmetlerinde ihale süreçlerinin denetim ve şeffaflık gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi.