Genel Başkan Yunus Şimşek adına yapılan açıklamada, "Halkın sağlığı için terlettiğimiz formalar, adım attığımız bu terlikler onurumuzdur. Sağlık Bakanlığı'nın önünde onurumuz için duruyoruz. Bu ayıbı susmayacağız. Her şartta topluma sağlık hizmeti sunan sağlık emekçilerine, canhıraş bir şekilde bu formalar reva görülmemektedir" ifadelerine yer verdi.

Giysi yardımının yetersiz olduğunu belirten Şimşek, Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda sorumluluk taşıdığını ve giyim yardımının yılda bir kez 50-100 lirayı geçmeyen ödemelerle sınırlı olduğunu vurguladı. Bu durumun, sağlık emekçilerini yoksulluk sınırının altında ücretlerle hayata tutunmaya zorladığını belirten Şimşek, "Liyakatsiz yöneticilerin baskısı altında bu formaları almak zorunda bırakılıyoruz. Oysaki iş giysileri, işveren yani Sağlık Bakanlığı'nın sorumluluğundadır" dedi.

HEP-SEN olarak, ülke genelindeki sağlık emekçilerine giyim yardımı yapmaya çalıştıklarını ifade eden Şimşek, Bakanlıkta çalışan sağlık emekçilerinin kendilerini davet ettiğini ve "Bizim de giyim yardımına desteğe ihtiyacımız var" dediklerini belirtti. HEP-SEN üyeleri, bu nedenle bugün Bakanlık binası önünde toplandı ve taleplerini dile getirdi.

‘BU FORMA SAĞLIK EMEKÇİLERİNE ANASININ AK SÜTÜ GİBİ HELALDİR’

Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Bakanlığın önünden sayın Sağlık Bakanımıza sesleniyorum. Sayın bakan, bu forma bir bez parçası değildir. Bu forma emektir. Bu forma alın teridir. Bu forma şahsiyet meselesidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk kurtuluş mücadelesinde o zor şartlarda dahi askerini kamuflajsız bırakmamıştır. Ve bugün benim ülkemde her şeye rağmen topluma hizmet eden, emeğini ve yüreğini ortaya koyan sağlık emekçilerine bu forma anasının ak sütü gibi helaldir. Ve ‘bu formayı giyen bilir’ diyoruz. Sayın Sağlık Bakanı, bu camia sizden liyakat istiyor, liyakat. Sağlık kurumlarında, ‘sözleşmeli yöneticilik’ adı altında ne yazık ki sağlık kurumlarında, baskıya, mobbinge esir kalmaktadır. Bu camia sizden ek ödemeler değil, tek ödeme istiyor. Ve bu camia sizden anasının ak sütü gibi helal olan formalarını istiyor. HEP-SEN hareketi olarak bizler bu formaları bakanlıkta çalışan sağlık emekçilerinin ihtiyacı olan bu formaları bakanlığa destek olmak için geldik. Ve birazdan içerideki arkadaşlarımıza da ihtiyacı olan bu formaları, bu terlikleri emanet edeceğiz.”

Sağlık-Sen TBMM Mesaisinde! Sağlık-Sen TBMM Mesaisinde!

Genel Başkan Yunus Şimşek, açıklamasının ardından, sendikanın Sağlık Bakanlığı’nda bulunan üyelerine, forma ve terlik yardımında bulundu.

Editör: Serap