Son dönemde Sağlık Bakanlığında görev yapan sözleşmeli sağlık yöneticilerinin, emsallerine kıyasla daha düşük maaşlar aldığına dikkat çekiliyor. Özellikle il sağlık müdürleri, başkanlar, hastane müdürleri, müdür yardımcıları ve uzmanlar gibi pozisyonlarda çalışanların ücretlerinin yeniden değerlendirilmesi talepleri gündeme geliyor.

EMRİMDEKİ İŞÇİ BENDEN ÇOK ALIYOR!

Bir ilimizdeki sağlık müdürlüğünde, 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında sözleşmeli uzman olarak çalışan bir yöneticinin maaşı, emrindeki temizlik personelinin maaşının altında olduğu görüldü. 

Sağlık Müdürlüklerinde görev yapan sözleşmeli uzman ve temizlik personeli arasındaki maaş farkı dikkat çekiyor. Emrindeki temizlik personeli, 21750 TL gibi bir maaş alırken, sözleşmeli uzman yöneticinin maaşı ise 16.681 TL'de kaldı. Bu durum, maaş dengesinin bozulduğu ve adaletsizlik yarattığı eleştirilerini haklı kılıyor.

sozlesmeli-uzman-maasi

SAĞLIKTA YÖNETİCİLİĞE ESKİ RAĞBET YOK!

Özellikle Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatında yönetici pozisyonunda çalışmanın cazibesi azalmış durumda. Taban ve teşvik ödemeleri ile kamu işçilerine yapılan yüzde 120'lik zam gibi gelişmeler, sağlık yöneticisi olma konusunda taleplerin azalmasına neden oldu.

Örneğin;

1.Derece lisans mezunu sağlık personeli maaş + taban + teşvik ödemesi ile hastane müdür yardımcısı ile il sağlık sözleşmeli uzman ile hemen hemen aynı maaşı almaktadır.

1. Derece tabip başkan yardımcısı ,  A grubunda görev yapan maaş + teşvik + destek + cari gider alan bir aile hekiminden 25 bin lira daha az ücret alıyor.

1.Derece uzman doktor sözleşmeli yöneticinin  kaybı ise; emsali uzman doktora göre 30 bin lira civarında.

KAMU İŞÇİLERİNİ ÖRNEK GÖSTERİYORLAR!

Sağlık Bakanlığında yönetici pozisyonunda çalışmak için önceden yoğun bir rağbet olduğu bilinirken son dönemde emsali memur maaş artışları ve teşvik uygulamaları, bu pozisyonlara olan ilgiyi azalttı. Özellikle kamu işçilerine yapılan ciddi oranda zam, sağlık yöneticisi olma konusunda alternatif kariyer seçeneklerinin ön plana çıkmasına neden oldu.

1 YILDIR DÜZENLEME YAPILAMADI!

Sözleşmeli sağlık yöneticilerine yapılacak zam konusunda edinilen bilgilere göre, taban ve teşvik ödemelerinin ardından yönetimsel sorunların önüne geçmek amacıyla sözleşmeli yöneticilerin maaşlarında iyileştirme yapılması planlanıyor. Ancak 1 yıldır yapılan planlamalar hayata geçirilememiş durumda.

Yapılacak düzenleme ile, kamu hastanelerinde çalışan bir uzman hekimin aldığı maaştan daha düşük bir maaşla çalışan sağlık yöneticileri arasındaki farkı kapatmayı hedefliyor. Sözleşmeli yöneticiler, kendi maaşlarının çalışanların maaşlarından daha düşük olmaması talebinde bulunuyor.

Aynı şekilde, bir sağlık lisansiyeri olan bir hemşirenin maaşına ek olarak taban ve teşvik ödemeleri dahil edildiğinde aldığı toplam miktarın, hastane müdürü, müdür yardımcısı, uzman gibi pozisyonlarda çalışanların maaşlarının altında olmaması isteniyor.