Trafik Kazası Değil, İş Kazası: Genç Sağlıkçıların Hayatını Kaybettiği Acı Olay Trafik Kazası Değil, İş Kazası: Genç Sağlıkçıların Hayatını Kaybettiği Acı Olay

Tınaztepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İç Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykar, Eskişehir Şehir Hastanesi’nde yaşanan durumu gündeme taşıdı.

Hemşirelerin Aşırı İş Yükü ve Yoğun Bakım Sorunları

Prof. Dr. Aykar, Eskişehir Şehir Hastanesi’nde ikinci basamak yoğun bakım biriminde hemşirelerin üç hasta ile ilgilendiğini ve üçüncü basamak hastaların bu birimde yatırıldığını belirtti.

Aykar, bu durumun hemşirelerin aşırı iş yüküne maruz kalmasına ve sömürülmesine neden olduğunu ifade etti. X Platformu'nda #HemşirelerYalnızDeğildir hashtagi ile yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

İkinci basamak yoğun bakım biriminde hemşireler aşırı iş yüküne maruz kalmakta ve sömürülmektedir! Bu duruma karşı 20 Temmuz 2011 tarihli ve 28000 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 'Yoğun Bakım Üniteleri Yönetmeliği'nde; Yoğun bakım ünitelerinde üçüncü basamak hastalar için hasta:hemşire oranı (2:1) olarak belirlenmiştir. Bu oran sağlanamadığı takdirde enfeksiyon oranları artar, hastaların yatış süresi uzar, maliyetler artar ve mortalite oranı yükselir. Eğer yoğun bakımda hastalarınız iyileşmiyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla hasta:hemşire oranının uygun şekilde sağlanamamasıdır.

Yetkililere Çağrı

Prof. Dr. Aykar, paylaşımında yetkililere seslenerek, yönetmeliklere uymayan yöneticilerin denetlenmesini ve kurallara uyulmasının sağlanmasını istedi. "Kurumları yönetirken lütfen yönetmeliğe uymayan yöneticileri denetleyiniz ve kurallara uymalarını sağlayınız" dedi.