Lise Hemşire Atamaları Meclis Gündemine Taşındı! Bakan Koca’ya Soruldu!

Milletvekili Dr. Arslan KABUKCUOĞLU, 120 bin ortaöğretim hemşirelik bölümü mezununun atanmamasını, Türkiye Büyük Millet Meclisinde Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin KOCA'nın cevaplaması istemiyle hazırladığı soru önergesiyle meclis Başkanlığına sundu.

Lise Hemşire Atamaları Meclis Gündemine Taşındı! Bakan Koca’ya Soruldu!

Sağlık Bakanlığının ilana çıkması beklenen 17 bin 689 kişilik sözleşmeli sağlık personeli alımında lise mezunu hemşire branşında alım yapmayacağı konusunda saglikpersonelihaber.net olarak 9 Ekim günü Bakanlık haber kaynaklarımız aracılığıyla edindiğimiz bilgiyi atama bekleyen binlerce adayla paylaşmıştık. ( 17 Bin 689 Kişilik Alımda Lise Hemşire Alınmayacak!

Binlerce ortaöğretim hemşirelik bölümü mezununun tepkisini çeken kararın yankıları sürerken, konuyla ilgili TBMM'de Bakan koca'nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verildiği ortaya çıktı.

Bakanlığın 2014 yılında yayınladığı '' 2023 Yılı Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi'' adlı rapor yayınladığını, raporda sağlık meslek gruplarında arz durumu, gelecekteki ihtiyaçların ortaya konulduğunu aktaran KABULCUOĞLU, buna göre 2014 yılında 125 bin olan hemşire sayısının 2023 yılında 315 bine çıkartılacağını , 23 bin 900 hemşire yardımcısı alınacağının belirtilmesine rağmen bu hedefin tutturulmadığından bahsetti.

Raporda yer alan planlamaların çok gerisinden kalındığını söyleyen İyi Partili Doktor Milletvekili bu alımlarla bu hedefin tutmayacağını vurguladı. 

TIKLAYIN

Sağlığın en önemli özelliklerinden birinin de emek yoğunluğu olduğunu söyleyen KABUKCUOĞLU insan gücü planlaması bir toplumda sağlık hizmetlerinin doğru zamanda, doğru insanla ve doğru hizmetlerin sunulabilmesi için mümkün olan doğru sayıdaki ve özellikteki insan kaynağının en uygun koşullarda sağlanmasının olduğunu belirtti.

KABUKÇUOĞLU her yıl üniversitelerden 10 bin hemşirenin mezun olduğunu, hali hazırda atama bekleyen 120 bin ortaöğretim mezunu hemşire olduğunu vurguladı. 

KPSS 2019-4 ile 1836'ı ortaöğretim 5000 bin lisans mezunu hemşirenin işe alındığını söyledi. 

Soru önergesinde; 

1- Ortaöğretim hemşire atamaların neden az sayıda yapıldığı,

2- Kadın istihdamının artırılması  adına hemşire atamalarının yapılmasına

3-  Alım yapılmayarak OECD ülkelerinin ortalamasına nasıl ulaşılacağını , sordu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 13:44

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
HEMŞİRE YARDIMCI SI
HEMŞİRE YARDIMCI SI - 1 hafta Önce

Yeter artık bizlerde atama istiyoruz en az bin kişi sözünüzü tutun

Atanamayan hemşire
Atanamayan hemşire - 6 gün Önce

Lise mezunu hemşirelere atama istiyoruz

Atanamayan hemşire
Atanamayan hemşire - 6 gün Önce

Bosuna okumusuz o kadar bu kadar lise mezunu hemşire ne olacak...

pare
pare - 3 gün Önce

neden neden lise hemşire alınmıyor.bu kadar basit olamaz

Hemşire yardımcısı
Hemşire yardımcısı - 5 gün Önce

Bıktım artık ya atama olmayacaksa niye hemşire yardımcılığı diye birşey çıkartınız hosunuzamı gidiyor insaların işsiz kalması

SIRADAKİ HABER