Lise Hemşire Atamaları Meclis Gündemine Taşındı! Bakan Koca’ya Soruldu!

Milletvekili Dr. Arslan KABUKCUOĞLU, 120 bin ortaöğretim hemşirelik bölümü mezununun atanmamasını, Türkiye Büyük Millet Meclisinde Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin KOCA'nın cevaplaması istemiyle hazırladığı soru önergesiyle meclis Başkanlığına sundu.

Lise Hemşire Atamaları Meclis Gündemine Taşındı! Bakan Koca’ya Soruldu!

Sağlık Bakanlığının ilana çıkması beklenen 17 bin 689 kişilik sözleşmeli sağlık personeli alımında lise mezunu hemşire branşında alım yapmayacağı konusunda saglikpersonelihaber.net olarak 9 Ekim günü Bakanlık haber kaynaklarımız aracılığıyla edindiğimiz bilgiyi atama bekleyen binlerce adayla paylaşmıştık. ( 17 Bin 689 Kişilik Alımda Lise Hemşire Alınmayacak!

Binlerce ortaöğretim hemşirelik bölümü mezununun tepkisini çeken kararın yankıları sürerken, konuyla ilgili TBMM'de Bakan koca'nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verildiği ortaya çıktı.

Bakanlığın 2014 yılında yayınladığı '' 2023 Yılı Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi'' adlı rapor yayınladığını, raporda sağlık meslek gruplarında arz durumu, gelecekteki ihtiyaçların ortaya konulduğunu aktaran KABULCUOĞLU, buna göre 2014 yılında 125 bin olan hemşire sayısının 2023 yılında 315 bine çıkartılacağını , 23 bin 900 hemşire yardımcısı alınacağının belirtilmesine rağmen bu hedefin tutturulmadığından bahsetti.

Raporda yer alan planlamaların çok gerisinden kalındığını söyleyen İyi Partili Doktor Milletvekili bu alımlarla bu hedefin tutmayacağını vurguladı. 

TIKLAYIN

Sağlığın en önemli özelliklerinden birinin de emek yoğunluğu olduğunu söyleyen KABUKCUOĞLU insan gücü planlaması bir toplumda sağlık hizmetlerinin doğru zamanda, doğru insanla ve doğru hizmetlerin sunulabilmesi için mümkün olan doğru sayıdaki ve özellikteki insan kaynağının en uygun koşullarda sağlanmasının olduğunu belirtti.

KABUKÇUOĞLU her yıl üniversitelerden 10 bin hemşirenin mezun olduğunu, hali hazırda atama bekleyen 120 bin ortaöğretim mezunu hemşire olduğunu vurguladı. 

KPSS 2019-4 ile 1836'ı ortaöğretim 5000 bin lisans mezunu hemşirenin işe alındığını söyledi. 

Soru önergesinde; 

1- Ortaöğretim hemşire atamaların neden az sayıda yapıldığı,

2- Kadın istihdamının artırılması  adına hemşire atamalarının yapılmasına

3-  Alım yapılmayarak OECD ülkelerinin ortalamasına nasıl ulaşılacağını , sordu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 13:44

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
HEMŞİRE YARDIMCI SI
HEMŞİRE YARDIMCI SI - 5 ay Önce

Yeter artık bizlerde atama istiyoruz en az bin kişi sözünüzü tutun

Atanamayan hemşire
Atanamayan hemşire - 5 ay Önce

Lise mezunu hemşirelere atama istiyoruz

Atanamayan hemşire
Atanamayan hemşire - 5 ay Önce

Bosuna okumusuz o kadar bu kadar lise mezunu hemşire ne olacak...

x
x @Atanamayan hemşire - 3 ay Önce

okumasaydın o zaman kardeşim,  biz 4 yıl üniversitede  boşuna  mı okuduk. üniversite sınavına hazırlan hemşire ol. biseylerin kolay kolay elde edilemeyeceğini anlayın artık.

Hemşire yardımcısı
Hemşire yardımcısı - 5 ay Önce

Bıktım artık ya atama olmayacaksa niye hemşire yardımcılığı diye birşey çıkartınız hosunuzamı gidiyor insaların işsiz kalması

pare
pare - 5 ay Önce

neden neden lise hemşire alınmıyor.bu kadar basit olamaz

Feriş
Feriş - 4 ay Önce

Bizim hakkımız nolcak biz saglik mesleğe elimizde meslek olsun diye gittik böyle ortada kalalimdiye değil ben2017 hemşirelik mezunuyum okulu sectigimde2 yıl üniversite ye direk geçiş yapabiliyorum ama mezun olduğumda ortadan kalkmıştı bile sağlık birimleri yoneticileri benim magduriyetim nolcak ben ve benim gibi birsiru mezun var hakkımızı verin öyle atama var deyip milleti kuru hayallere sokmayın işinizi durustce yapin orta ogretime bi kazık attınız sesimizi duyun

HEMŞİRE yardımcısı
HEMŞİRE yardımcısı - 4 ay Önce

Yav kardeşim madem alım yapılamayacak yaaa o zaman niye hemşire yardımcılığını çıkartınız ya bizi delirtmekmi istiyonuz evde boş boş oturmaktan kafayı yiğcez hadi atama yapmıyoniz 2 yıl hakkımızı niye kaldırdınız bu ülkenin gelişmesinimi istemiyoruz işsizlik oranınınsa rekor Türkiyenin tebrikler yav arkadaş suriye suriye birazda kendi milettinizin sorunlarıyla uğraşın onlar paralarını alıyor evinde oturuyor biz ne para alabiliriz ne birşey sanki biz değilde onlar türk ya niye zerre kadar bu milletin sorunlarıyla ilgilenilmiyor yav kardeşim bu millet en zor zamanlarda devletin yanında 15 Temmuzu hatırlayın daha nice örnekler var bu millet her zaman bu devletin yanında ama bu devlet bize sahip çıkmıyor kardeşim sonuna kadar yine bu vatan için elimizden geleni yaparız ama kardeşim sizde elin suriyelileriyle uğrasþığınız kadar bizle uğraşsanız adamlar bütün ilaçlar bedava ama kanser olan çocuğun ilaçları çok pahalı alamıyo adamlar birazda kendi milletinizi düşünün hayvancılık tarım bitti diyemi okumamızı istemiyorsunuz çalışmamızı istemiyorsunuz artık şu hemşire yardımcılarına bir çözüm bulunsun işte biryere hemşire yardımcılığı için msj atıyoruz ters ters cevaplar veriyo unutmayın biz hep sizin yanınızdayız sizde bizim yanımızda olun elin suriyelisinin değil

Kübra
Kübra - 4 ay Önce

Bu milleti dağa cıkmayamı davet ediyorsunuz. Biz bu vatan için okuduk milletimize faydalı olalım diye.
Yeter artık


SIRADAKİ HABER