Genel Başkan Kahveci, 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri çerçevesinde Kamu İşveren Heyeti'nin 2024 ve 2025 yılları için teklifini açıkladığını söyledi. Kahveci,

Kamu İşveren tarafının teklifinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Biz en azından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın 2024 tahminleri çerçevesinde bir teklif beklerken kamu tarafının teklifi bu rakamın bile 10 puan altında kalmıştır. Biz zaten hedeflenen enflasyona karşıyız.

dedi.

Kahveci, yapılan teklifte kiralara ilişkin bir değerlendirme olmadığını, refah ücreti ve enflasyon farkının maaşlara yansıtılması gibi pek çok talebin karşılık bulmadığını vurguladı. Ayrıca, vergi dilimlerinin sabitlenmesi, ek gösterge verilmesi, yardımcı hizmetlilere kadro talebi gibi konularda da taleplerin göz ardı edildiğini ifade etti.

Kamu-Sen Genel Başkanı, bu durumu kabul edilemez bulduklarını belirterek, taleplerinin dikkate alınmasını ve teklifin revize edilmesini istedi. Ayrıca, emeklilerin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla emekli aylıklarının yükseltilmesi talebinin de göz ardı edildiğine dikkat çekti.

ÇALIŞMA BAKANI AÇIKLADI!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklilerine yönelik yapılacak zam oranını belirlemek üzere yapılan ikinci toplantının ardından hükümetin ilk zam teklifini açıkladı. Bakan Işıkhan, "Kamu görevlilerine emeklerinin karşılığını vermek ve enflasyona ezdirmemek öncelikli amacımız" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Işıkhan, görüşmelerin müzakere aşamasına geldiğini ifade ederek, "Görüşmede belli bir noktaya ulaşmış durumdayız" dedi. Hükümetin zam teklifine göre 2024 yılının ilk 6 ayı için yüzde 14, ikinci 6 ayı için yüzde 9; 2025 yılının ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ayı için yüzde 5 zam yapılması planlanıyor.