Memurlara İdari İzin ve Kronik Hastalıklarda Son Durum!

Hamilelere idari izin genelge den sonra enabız üzerinden alınacak belgenin açıklanmasıyla devam eden süreç, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı yazıyla karmaşanın önüne kısmen geçilmiş oldu. 2 Haziran gününün sonunda 31 Mayıs'ta kronik hasta sayılan kamu personelleri 4 gün sonunda bu gruptan çıkarılmış oldu.

Mevzuat 02.06.2020, 21:39 27.08.2020, 12:30 Güler Sağlam
Memurlara İdari İzin ve Kronik Hastalıklarda Son Durum!

Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığının 2020/8 sayılı genelgenin ardından, Yeni Normal sürecinde Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bugün yayınladığı yazıyla memurların 4 gündür yaşadığı karmaşa çözüme kavuştu.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce daha önce açıklanan e-Nabız sistemide Kronik Hastalıklar sekmesinde, memurların kendi hastalıklarının kronik olup olamadığını görebileceğini söylemiş, ancak 30 Mayıs itibariyle e-Nabız uygulamasında öyle bir bölüm yoktu.

Sonra, e-Nabız uygulamasından, idari izne esas kronik hastalıkların listesini 31 Mayıs 2020 tarihi itibariyle yayımladı, listeyi bir gün sonra yani 1 Haziran 2020 tarihinde güncelledi.

2 Haziran 2020 tarihi itibariyle ise bir yazı yayımlayarak kamu kurumlarına gönderdi. e-Nabız bölümündeki listeyi kaldırdı.

TIKLAYIN

2 Haziran 2020 tarihli son yazıda şu hastalıklar Covid-19 hastalığı için risk teşkil eden kronik hastalıkları olarak tespit edildi:

Halen,
1- immünsüpressif tedavi alanlar, 
2- metastatik ve/veya kemoterapi/radyoterapi alan kanser hastaları, 
3- kornea nakli hariç solid organ nakli, kemik iliği/kök hücre nakli yapılan hastalar, 
4- kronik obstrüktif veya destrüktif akciğer hastalığı veya status astmatikus hikayesi olan hastalar, 
5- insüline bağlı diyabet ve komplike (serebrovasküler, koroner, böbrek, polinöropati) insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus hastaları, 
6- komplike hipertansiyon (serebrovasküler, böbrek, konjestif kalp yetmezliği), dekompanse kalp yetmezliği, akut koroner sendrom geçiren hastalar, 
6- kronik karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar, 
7- serebrovasküler hastalık (inme, kanama) geçiren hastalar 

Bu hastalıklara sahip olanlar için e-Nabız sistemi barkodlu belge üretilecektir. Yukarıda sayılan hastalığı olup da barkod üretemeyenler aile hekimlerinden durum bildirir raporu alabilecektir.

4 günlük karmaşa sonrasında, 31 Mayıs'ta kronik hasta sayılan kamu personelinin bir kısmı, 2 Haziran itibariyle kronik hasta sayılmadı.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının, 02/06.2020 tarihli ve 19531 sayılı genel yazıları

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Sağlıkçı 8 ay önce
02.06.2020 de 1483 sayılı genelgenin 8. Maddesinde 30.03.2020 tarih ve E 1047 sayılı genelge yürürlükten kalkmıştır diyor. Bu ne anlama geliyor. Sayın editör AYRILIŞLAR la ilgili son durum nedir.
Misafir 8 ay önce
İyi Günler, bu hastalıları olan sağlık personelleri de bundan yararlanacak mı acaba? Teşekkürler.
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?