Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, yaptığı açıklamada, Türk-İş'in mayıs ayı itibariyle 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırını 33 bin 752 TL, açlık sınırını ise 10 bin 362 TL olarak açıkladığını belirtti.

Geylan, yapılan bu açıklamayı referans alarak temmuz ayında memurların ücretlerinin gerçekçi ve niteliklerine uygun bir şekilde düzenlenmesini beklediklerini ifade etti. Ayrıca, memurların mutfak, pazar ve market gerçeklerine dayanarak ücret ayarlaması yapılması gerektiğini vurguladı. Çalışanların statü hukukuna uygun bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Geylan, memurların niteliklerine ve vasıflarına uygun şekilde ücretlerinin ayarlanmasını beklediklerini belirtti.

Ocak ayında yüzde 13 refah payı uygulaması getirildi, bu uygulama Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına göre temmuz ayında da sürdürülecek. Refah payı uygulamasının kalıcı hale getirilmesini istiyoruz. Refah payı demek, büyüyen ekonomiden memurumuzun hak ettiğini almasıdır. Geride bıraktığımız dönemleri hatırlayacak olursak, toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili sendika ile hükümet bir ücret artışı oranında anlaşıyor; gerçekleşen enflasyon söz konusu olduğunda, ücret artış oranı ile gerçekleşen enflasyon arasındaki fark da enflasyon farkı olarak memura veriliyordu. 

Enflasyon farkı ile yetinmek, sadece enflasyon kadar zam yani sıfır zam demektir. Oysa zam yapmak büyüyen ekonomiden, artan milli gelirden pay almaktır. Bu, enflasyon farkının üzerine ancak refah payı verilmesi ile mümkün olur. Yeni kabineden beklentimiz refah payı uygulamasının kalıcı hale getirilmesidir.

Hükümet kamu çalışanlarının ücretlerinin asgari ücret kadar olan kısmını vergiden muaf tuttu. Bu olumlu bir adım. Ama yetersiz. Olması gereken, bütün kamu çalışanlarının vergi kesinti oranlarının yüzde 15’e sabitlenmesidir. Bunu yapmadığınızda yılın 6’ıncı ayından itibaren bir üst vergi dilimine, hatta ikinci üst vergi dilimine geçiyoruz. Aldığımız maaş zamları vergi kesintilerinin artması nedeniyle kuş olup uçuyor. 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde bu talebi de masaya yatıracağız.