Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları oldukça dikkat çekici. Bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 31,14, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,83 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,45 olarak gerçekleşti.

1.SENARYO:

Merkez Bankası'nın enflasyon tahminleri doğrultusunda, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) endeksinin 1782,95 seviyesine yükseleceği öngörülüyor. Bu verilere göre, yılın ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranı yüzde 31,92 olarak hesaplandı. Bu oran, refah payı hariç, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bağ-Kur emekli zammını oluşturacak.

2.SENARYO:

17 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirilen enflasyon beklenti anketine göre, 2023 yılı sonu için enflasyon tahmini yüzde 61,01 olarak belirlendi. Bu tahminlere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) endeksi yıl sonunda 1.816,92 seviyesine yükselecek.

Bu hesaplamalara göre, yılın ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranı yüzde 34,43 olarak tahmin ediliyor. Bu oran, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bağ-Kur emekli zammını oluşturacak, ancak refah payı bu hesaplamaya dahil edilmeyecek. Ocak ayında gerçekleştirilecek çalışmalar sonrasında, ek iyileştirme oranları zam oranlarına ek olarak uygulanacak. Ayrıca, şu anda ek ödemelerle birlikte 7 bin 500 lira olan taban emekli aylığı da masaya yatırılacak çalışmalar kapsamında gözden geçirilecek.

gerçekgündem