Tonbul, memur maaşlarına yapılacak her 100 TL'lik zamın, aylık bağlama oranına bağlı olarak memur emeklilerine de 65 ila 90 TL arasında yansıtılacağını belirtti.

Bekar memura yüzde 108 zam!

Ayrıca Tonbul, şu anda 10 bin 463 TL olan en düşük dereceli bekar bir memur maaşının temmuzda önce 22 bin TL'ye çıkarılacağını ifade etti ve bu şekilde gerçekleştirilen iyileştirme zammının yüzde 108 olacağını dile getirdi.

Zam maaşlara yüzde 141,8 etki edecek!

Memur-Sen Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, en düşük memur maaşının temmuz-aralık dönemi için yüzde 6 toplu sözleşme zammı ve yüzde 9 civarında enflasyon farkının ilave edileceğini ifade etti. Buna göre, en düşük memur maaşı 1 Temmuz itibariyle 22 bin liradan başlayarak, toplamda 25 bin 300 liraya çıkacak. Tonbul, bu zamların memur maaşlarına yüzde 141.8 oranında bir artış sağlayacağını belirtti.

Emekliler yüzde 92 ila yüzde 127 zam alacak!

Memur emeklilerinin, memur maaşlarındaki artışlardan aylık bağlama oranlarına göre faydalanacağı belirtildi. Şu anda aylık bağlama oranı yüzde 65 ila 90 arasında değişen emekliler, memurlara uygulanan yüzde 141.8 zam durumunda yüzde 92 ila 127 oranında bir zam alacaklar. Örneğin, şu anda 10 bin lira alan bir emeklinin aylığı, kendi aylık bağlama oranına göre yapılan zamlarla 19 bin 200 lira ile 22 bin 700 lira arasında değişecek.

Cumhurbaşkanının sözlerini hatırlattı

Memur-Sen Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, en düşük memur maaşının 22 bin lira olması için taban aylığına zam ya da yeni bir ilave ödeme yapılması gerektiğini ifade etti. Tonbul, 22 bin liraya ulaşmak için toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının yeterli olmadığını belirterek, "Cumhurbaşkanımız, en düşük memur maaşının Temmuz ayında 22 bin liraya çıkarılacağını ifade etti. Ancak bu tutara, toplu sözleşmeden kaynaklanan haklarımız da eklenmelidir" şeklinde konuştu.

Haber sitemizden, en düşük memur maaşının nasıl 22 bin liraya çıkarılacağı ve memurlarla ilgili diğer tüm gelişmelere anlık ulaşabilirsiniz.