Gaziantep Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde yaşanan bu gelişme, iktidarın "Giderlerse gitsinler" ifadesiyle anılan hekimlerin yurt dışına göç etme eğilimini vurguluyor. 2023 yılında 3 bin 25 hekim, yurtdışında çalışabilme imkanı için Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) iyi hal belgesi başvurusunda bulundu. Sağlık Bakanlığı'nın giden hekimlerin yerini doldurmak amacıyla açtığı kadrolar ise boş kaldı. 2023'te açılan 1073 kişilik kadroya sadece 118 kişi başvuruda bulundu. Uzman hekimlerin kamudan istifasının önüne geçemeyen Sağlık Bakanlığı'nın, 2023'te açtığı her dört uzman hekim kadrosundan üçü boş kaldı. Bu durum, kadroların yalnızca yüzde 11'ini doldurarak çoğu ilde bazı branşlarda hizmet sunulamamasına yol açtı.

‘İSTİFALAR ARTACAK’

Bakanlığın yayınına göre 2016’da ayda ortalama 83 uzman hekim kamudan istifa ederken; bu sayı, 2022’de 224 oldu. 2016’dan itibaren istifalarda sürekli bir artış olduğunun altını çizen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, şu yorumu yaptı:

Sahte Sağlık Raporu Çetesi Çökertildi: 98 Gözaltı! Sahte Sağlık Raporu Çetesi Çökertildi: 98 Gözaltı!

“2022’de aylık istifa edenler, 2016’nın yaklaşık üç katı. 2023’te de oransal olarak artış olduğunu tahmin ediyoruz. Hekimlerin kamudan istifasının altı yılda üç kat artması, kamunun her geçen gün daha fazla hekime ihtiyaç duyacağını ve hekimlerin engellenemez şekilde kamudan ayrılacağını gösteriyor.”