Hekim Sen’de yaklaşan Genel Kurul öncesinde mevcut Genel Başkan Dr. Adil Kurban ile çoğu şubenin sorunlu olduğu, İstanbul Şubesi seçimlerine müdahil olunduğu, Genel Merkez’de usulsüzlükler yapıldığı şimdi de Kayseri Şubesi’nin kapatıldığı iddia ediliyor.

İstanbul HEKİM SEN Hukuksal İşlerden Sorumlu Şube Başkan Yardımcısının kendi üyelerine gönderdiği mesajda Hekim Sen yönetiminde yaşanan sorunlar gün yüzüne çıktı.

Yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

Biliyorsunuz ki Sendıkacılıkta esas olan tek konu hukuk gücüdür. Hukukçularınız idare hukukuna  hakim ve tecrubeli olmak zorundadır.

Yeni mezun veya çalışma alanı idare hukuku olmayan avukatlarla asla sonuç alamazsınız.

Bizler idareye(devlete) karşı dava açmaktayız. Özel hukuktaki gibi boşanma, icra,ticaret, tazminat davaları gibi şahsa yönelik açmıyoruz. Ben ilk sendika yönetiminde yer alacakken önce özel bir hukuk birimi kurulmalı, özellikle *uyarma,kınama, aylıktan kesme, geçici görevlendirme ,kadro nakılleri **konusunda hızlıca dava açabilmek adına (çünkü hekimin en çok canını sıkan idari işlemler bunlar) idare hukukunda akademısyen olan hukuk hocalarıyla ve idare hukukunda uzman avukatlarla biz İstanbul’da mücadelemizi sürdürmeliyiz dedim.Bu talep doğrultusunda da istanbul Yönetim Kurulu olarak sendıkal faaliyet kapsamında Genel Merkezden maddi, manevi destek istedik ve aldık.

Ne oldu sonra? Biz akademisyen hocalardan danışmanlık hizmeti almaya başladık. Aldığımız hizmet, dadece İstanbul Üyelerinin yazmış olduğum idari işlemlerin iptaliyle ilgili davalardı ve davaların çoğunu kazandık. İl Sağlık müdürlüğünden bizi tanımayan kalmadı. Özellikle il Sağlık müdürlüğünde personel daire başkanı Dr. C.Ş. özellikle B.O. devletten istifa edecek, etmezse sürekli uğraşırız…demiştir ve hala da uğraşlarına devam etmektedirler.

GENEL MERKEZ RAHATSIZ OLDU!

Gerçek manada sendıkacılık yaptığımızın kanıtı bunlardır ve il Sağlık müdürlüğüne sayısız dava açmamız aktıf bir şekilde hekim hakları için koşturuyor olmamız Genel Merkez’i rahatsız etmiş ve istanbul HEKİMSEN şube seçimlerinde seçimleri iptal etme teşebbüsünde bulunmuşlardır.

Nasıl peki? Ankaradan YSK ‘ye, Kadıköy İlçe Seçim Kurulu Başkanına doğrudan ulaşıp baskı yaptılar, bizi ekarte etmek istediler. Yetmedi. Kocaeli’den hususi olarak avukat ekibi yolladılar, sendika ofisinde seçimlerin iptal edildiğine dair bana bir evrak imzalatmaya çalıştılar. (O gün Allahtan ben ofisteydim)Ben tabi ki imzalamayıp gelen arkadaşları aynen geldikleri yere geri paket ettim. Direniş göstermelerine müsaade etmedim. Seçim kurulu başkanı da bize yapılan haksızlığı görünce o da bize ayrıca destek verdi.

Ben kanun adamıyım, kanun ne derse onu yaparım. HEKİMSEN istanbul secımlerini yapacağım, gücü yeten varsa gelsin…

dedi ve biz de dik durduk.

Hatta temsilci olmayan birçok üyemiz olayları öğrenince sendıka ofısıne koştu seçim günü bize destek verdiler.

Tüm başvurularımız yasaldı. Bir tane evrakımız bile eksik degıldı.

Devlet yetkilileri sendika ofisine geldi; yasal olarak usulünce seçimler oldu. Biz YSK’dan mazbatayı aldık. Genel Merkez Yöneticileri ise kudurdu.

GENEL MERKEZDE USULSÜZLER VAR!

Daha sonrasında Genel Merkezdeki yapılan usulsüzlüklere ve hukuksuzluklara tepki gösterdik. En son ki olay da İstanbul Şube seçimlerine müdahale etmeye çalıştıkları gibi bu sefer de Kayseri şubeye uzanmaya çalıştılar. Neden?

Çünkü Genel Merkez Yöneticileri gibi düşünmüyorlar, eksiklikleri dile getiriyorlar. Sendıkamız daha iyi olsun,gelişsin diye en ufak bir eleştiri getirdiklerinde ise Genel Merkez tarafından çiziliyorlar. Biz de Kayseri Şube’ye gerek hukuki gerek manevi destek verdiğimizi açıklayınca bu sefer bıze ders vermek amacıyla istanbul HEKİMSEN’de kurmuş olduğumuz hukuk birimini dağıtmak istediler.

Ve uzman avukatlarımızla yapmış olduğumuz sözleşmeleri feshedeceklerini dün gece söylediler. Biz boyun eğmeyecegız. Şahsen ben il Sağlık müdürlüğünün şahsıma yapmıs olduğu mobbinglere boyun eğmemısken sendıkanın genel merkez yöneticilerine asla eğmem,tavrımız net.

İstanbul HEKİMSEN şube olarak 3 bine yakın üyemiz adına tüm hukuki mücadelemizi vereceğiz.

SEKRETERİMİZ ÇIKARILACAK

Muhtemelen ofisimizde çalışan sekreterimizin de işine son vereceklerdir. Hiç önemli değil. Cep telefonlarımız 24 saat acik. Ben hukuksal işlerden sorumlu şube başkan yardımcısı olduğumdan beri sadece şahsı olarak 10’dan fazla idare mahkemesinden dava açtım. 2 kez kadro naklim yapıldı. Göztepe adsm’den Bağcılar ADSH’ye … Vazgeçmedim. Ben ve tüm Yönetim Kurulun’da bulunan arkadaşlarımız da aynı şekilde mücadele edecek.