PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sözleşmeli Personelin Maaşları Düşecek mi? Uzmanlar Cevapladı!

Sözleşmeli personele kadro verilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanının açıklamalarının ardından kadroya geçirilen personellerin emeklilik durumları ve maaşlarında düşüş yaşanıp yaşanmayacağı sorularını uzman isimler yanıtladı.

Gündem 29.11.2022, 00:14 03.12.2022, 22:18 Cansu Polat
Sözleşmeli Personelin Maaşları Düşecek mi? Uzmanlar Cevapladı!

Binlerce kamu personelinin merakla beklediği kabine toplantısı 3 saat 50 dakika sonunda sözleşmeli personele kadro müjdesiyle tamalandı.

Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözleşmeli personellere kadro müjdesini kamuoyuna duyurdu.

Sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirlediklerini kaydeden Erdoğan, sözleşmelilerin kadroya geçmelerinde 3 yıl bu statüde çalışma şartının aranacağını, daha sonra 1 yıl aday memur olarak görev yapacaklarını ve 3 yılı dolan sözleşmelilerin ise hemen aday memurluğa geçiş yapabileceklerini kaydetti.

Peki sözleşmeli personelden kadroya geçişte hangi şartlar aranacak? Kadroya geçen personelin emeklilik şartları nasıl düzenlenecek?

Kadroya geçen sözleşmeli personelin maaşında düşüş yaşanacak mı? Merak edilen sorulara uzman isimler TRT HABER aracılığı ile yanıt verdi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, konuyla ilgili şunları söyledi:

"520 binden 424 bininin isteğe bağlı olarak kadroya geçebileceği ifadesinden 96 bin sözleşmeli diğer personelin kapsamda olmadığı ifade edildi. Onlar da sözleşmeli askeri personel, akademisyen, sanatçı, KİT personeli, meclis danışmanları, sağlık yöneticileri, tamamı sözleşmeli kurum çalışanları olarak ifade edildi. Onun dışında olan 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçecek.

'ALDIKLARI MAAŞ DÜŞECEK'

Bazı sözleşmeli personeller kadroya geçtiklerinde aldıkları maaşlar düşecek demiştik. Kamuda bilgi ve beceri gerektiren alanlarda kişileri kamuya çekebilmek için sözleşmeli personel istihdamı istisnai haller için getirilmişti. Kişilere isterlerse sözleşmeli personel olarak kalma imkanı verilecek. 3+1 süreli sözleşmeli personeller vardı. Bunlar da ağırlıklı olarak bakanlıklarda, diyanette çalışıyorlardı. Diğer kapsamda kalan 227 bin kişi bunlar da süresiz sözleşmeli dediğimiz personellerdi. Onlar da 3+1 kapsamına alınmış oldular."

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, sözleşmeli personellerle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"520 binin içerisinde 424 binin direk geçişi olabilecek. Herkes geçmek istemeyebilir ücret konularıyla alakalı. Sözleşmeli personel SSK kapsamında. Kadroya geçtiğinde emekli sandığı mensubu olacak.

'ÜCRET AÇISINDAN DÜŞÜŞ SÖZ KONUSU OLABİLİR'

Emeklilik planlamalarında da değişiklik olacak. Sosyal güvenlik sistemi SSK'dan daha erken, daha rahat koşullarda emekli ederken, emekli sandığından biraz daha farklı koşullarla emekli edeceği için bu durumda bir çoğunun ücret açısından da bir düşüş söz konusu olabilir. Ücretini düşürmek istemeyen, SSK'dan emekliliğini planlayanlar olacaktır."


TRT HABER Yanlış Bilgi mi Verdi? Kadroya Geçen Sözleşmelilerin Emeklilik Durumu Değişecek mi?


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.