Kanada İlk Adımı Attı: Aşı Olmayana Sağlık Vergisi Geliyor!

Quebec Eyaleti Başbakanı François Legault, aşı olmayı reddedenlerin 'bedelini ödemeye başlamak zorunda kalacaklarını' söyleyerek, Kanada'da koronavirüs aşısı olmayı reddedenler için yeni bir sağlık vergisi getirileceğini duyurdu.

Gündem 13.01.2022, 04:08 Zeynep Elmalı
Kanada İlk Adımı Attı: Aşı Olmayana Sağlık Vergisi Geliyor!

Kanada'nın Quebec eyaletinde, koronavirüs aşısı olmayı reddeden kişilerin içki mağazalarına veya esrar dükkanlarına girmesinin yasaklanmasının ardından, ek yaptırım olarak bu sefer 'sağlık vergisi' getiriliyor. Quebec Eyaleti Başbakanı François Legault, ilgili cezayı yürürlüğe koyma sözü verdi ve aşı olmayı reddedenlerin 'bedelini ödemeye başlamak zorunda kalacaklarını' söyledi.

Legault, gazetecilere verdiği demeçte, "Şu anda, bazı fedakarlıklar yapan nüfusun yüzde 90'ı için bir adalet sorunu da var. Bence onlara bu tür bir önlem borçluyuz" ifadelerini kullandı.

Legault ayrıca şunları söyledi:

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

"Diğer ülke veya diğer devletlerde neler olduğuna bakacak olursak, herkes bir çözüm bulmaya çalışıyor. Bu bir eşitlik meselesi çünkü şu anda bu insanlar sağlık bakım ağımıza çok önemli bir yük bindiriyorlar ve bence nüfusun çoğunluğunun bunun bir sonucu olmasını istemesi normal."

Quebec'te daha önce de aşı olmayı reddedenlerin içki mağazalarına veya esrar dükkanlarına girmesi yasaklanmıştı.

Aşılanmamış kişilerin halka açık yerlerden uzaklaştıran eylemler konusunda 'daha ileri gidilmesi gerektiğini' savunan Legault, planlanan vergi miktarını ise henüz söylemedi.

Quebec'te geçtiğimiz gün koronavirüs tedavisi için kayıt yaptıran 433 yeni hastadan 117'sinin aşısız olduğu, 290'ına ise çift doz aşı yapıldığı açıklandı. Yoğun bakıma yeni alınan hastaların ise 12'si aşısız, 17'si çift doz aşılıydı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
hemşire 2 hafta önce
saçmalık bir solüsyon üzerinde doktorların güvenmeleri saçma değil mi
Eşitlik bunun neresinde. 2 hafta önce
Peki aşı olmasına rapmen hastaneye yatan 117 kişi ve yoğun bakımda olan 17 aşılı kişiden de vergi alacaklar mı? Hem aşı olup devlet kaynağını harcamışlar hemde hastaneye yatıp ikinci bir masrafa sebep olmuşlar.
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?