Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin refah ve güvenliğinin sağlanması için kamu çalışanları ve memurlar ile emeklilere yönelik çeşitli düzenlemelerin ve iyileştirmelerin sürekli olarak yapıldığını ifade etti. Mağduriyet yaşayan her kesimin sorunlarına duyarlılıkla yaklaşarak, çözüm odaklı politikaları benimseyen bir anlayışla hareket ettiklerini belirtti.

Özellikle 31 Mart'ta gerçekleşecek yerel yönetim seçimlerinin, kentlerdeki yaşam kalitesinin artırılması ve belediyecilik hizmetlerinin daha etkin bir şekilde yürütülmesi için bir şans olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların hak ettikleri hizmetlere kavuşmaları için çalışmaların devam edeceğini söyledi.

"İsveç'le ilgili kararı Meclis karar verecek"

NATO Zirvesi ülkemiz açısından tezlerimizi dillendirdiğimiz, uluslararası bir toplantı oldu. İttifakın yanı sıra ülkemizin de güvenliğine katkı sunacak pek çok hususta görüştük. Türkiye'nin beklentilerini açık ve net ortaya koyduk. İsveç'e hassasiyetlerimiz konusunda uyarılarımızı yaptık. Meclis bu konuda üzerine düşen kararı verecek.

Komşularımız başta olmak üzere bizim hiçbir ülkeyle çözülemeyecek bir sorunumuz yoktur. Anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulacağına inanıyoruz. Son 21 yılda bunu pek çok kez başardık. Aynı başarıyı yakalamamız yönünde hiçbir mani yoktur. Hem ülkemizin hem de Avrupa Birliği'nin çıkarına olacak neticeleri inşallah yakında göreceğiz.

"Körfez turunda verimli görüşmeler yaptık"

Körfez turumuzda çok önemli adımlar attık. Suudi Arabistan, Katar ve BAE görüşmelerimiz çok verimli geçti. Savunma sanayi alanında tarihimizin en büyük havacılık sözleşmesine imza attık. Katar'la ilişkilerimizi yeni ortaklıklarla taçlandırma kararı aldık. BAE ile ticari ve ekonomik anlamda verimli görüşmeler gerçekleştirdik. 50,7 milyar dolara ulaşan 13 anlaşma imzalanmıştır. TOGG'u muhataplarımıza ziyaretimizde hediye ettik. TOGG her 3 liderlenden de tam not aldı. TOGG'u yakın zamanda diğer ülkelerin yollarında görmeye başlayacağız.

"Kıbrıs adasının adil bir barışa kavuşmasını istiyoruz"

Lefkoşa'da 20 Temmuz coşkusunu birlikte yaşadık. Ercan Havalimanı'nın yeni terminal binasının açılışına katıldık. KKTC halkına hayırlı olmasını diliyorum.

Biz adanın gerçekleri temelinde çözümden kaçmayız. Kıbrıs adasının adil bir barışa kavuşmasını istiyoruz. Tüm süreçlerde bunu gösterdik, yine gösteririz. Karşımızdakilerin de sahadaki durumu kabullenmesi gerekir. Barış Harekatı'nın 49. yılında şehitlerimizi rahmet anıyorum. KKTC'ye her alanda katkılarımıza devam edeceğiz.

Orman yangınlarıyla mücadelemizi başarılı şekilde yürütüyoruz. 24 uçak, 100 helikopter ve 10 İHA yangınlarla mücadele ediyor.

TMO 580 noktada ürün alımı aralıksız yapılıyor, alımlar sürecek.

6 Şubat depremleri

Ülkemizin dört bir yanından felaketler ciddi hasarlara yol açıyor. 6 Şubat'ı unutmak mümkün mü? Şehitlerimiz ve gazilerimiz unutulabilir mi? Tarihimizin en büyük afetlerinden olan 6 Şubat yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor.

Afetin etkilediği şehirlerimizde acil yıkılması gereken binaların hasarlarını tamamen kaldırdık. Yıkılan binaları devlet eliyle yaparak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Zemin etütleri yapılan yerlerde inşa çalışmaları hızla yapılıyor. Köy evlerinden teslim edilenler var. Sonbaharda konutlarımızı da vatandaşlarımıza teslim etmeye başlayacağız. Yerinde dönüşüm çalışmalarını başlattık. Bir kısmı kredi bir kısmı hibe olarak önemli destekler veriyoruz. 311 bini aşkın binanın yeniden inşa edilmesi gerekiyor.

Depremin istihdama etkisini en aza indirmek amacıyla başlatılan kısa çalışma ödeneğini 3 ay süreyle uzatıyoruz. 6 Şubat depreminin ülkemize maliyeti 104 milyar doların üzerindedir. Mücbir sebep düzenlemesini, depremde en çok yıkıma uğrayan Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya ile Islahiye ve Nurdağı ilçelerinde devam ettireceğiz.

"Ekonomide önceliğimiz istihdam"

Türkiye temel ekonomik hedeflerine bağlılığını devam ettiriyor. Türkiye'yi istihdam ve üretim hedefleriyle büyütmeye devam edeceğiz. Zamana göre kullandığımız araçlar değişse de hedefimizden asla şaşmayacağız. Ülkemizin her meselesini 21 yılda nasıl güvenle çözmüşsek bugünkü sıkıntılarında üstesinden geleceğiz.

Her tedbiri alacağız ve ortaya çıkan zenginliği milletimizin her ferdine yayacağız. Ülkemizin ve milletimizin hiçbir kazanımından en küçük geri gidişe müsaade etmeyeceğiz. İstikrar, güven, sürdürülebilirlik ekseninde yolumuza devam edeceğiz. Milyarlarca, on milyarlarca dolarlık yatırım sözü alıyoruz. Bunların ağırlıklı kısmını, varlık satışı değil, istihdama ve üretime dönük projeler oluşturuyor.

Memur maaşlarına düzenleme

Kamu işçisini ve memuru nasıl ortada bırakmadıysak, çalışanından emeklisine hiç kimsenin mağduriyetinin kalıcı olmasına rıza göstermeyiz. (Deprem bölgesinin ayağa kaldırılması) Vergi artışlarından elde edeceğimiz geliri, başka yerlere aktarmayı vicdani olarak kabul edemeyiz. Piyasayı yukarı çekmek sonu olmayan bir kısır döngünün içine girmek demektir. Bütçeyle ilgili çalışmaların semeresini gördükçe, kendini mağdur hisseden tüm kesimlerin gönlünü alacağız, bunu yılbaşı civarı neticelendirmeyi planlıyoruz.

Ticaret Bakanlığımız fiyat manipülasyonunun önüne geçmek için gerekli adımları atıyor. Haksız kazanç sağlamaya çalışanların üzerine kararlılıkla gideceğiz.