TÜİK, aralık ayı enflasyon verilerini 3 Ocak Çarşamba günü saat 10.00'da açıklayacak. Bu veriler, memur ve emeklilerin maaş artışlarını da belirleyecek. TÜFE'deki artışlar göz önüne alındığında, memur maaşlarındaki ve emekli aylıklarındaki beklentiler neler?

Memur ve Emekliler İçin Netlik Kazanıyor!

TÜİK'in 3 Ocak'ta açıklayacağı aralık ayı enflasyon verileri, memur ve emeklilerin maaş artışlarında belirleyici olacak. TÜFE'deki yüzde 3,28'lik artış, memur maaşlarına yüzde 6'lık zam oranını aşmış durumda. Peki, bu durum maaşlara nasıl yansıyacak?

Bakan Koca: İŞKUR Üzerinden 8 Bin İşçi Alımı Yapacağız! Bakan Koca: İŞKUR Üzerinden 8 Bin İşçi Alımı Yapacağız!

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun 2024-2025 toplu sözleşmesine göre, enflasyon farkı, memur maaşlarına önemli bir etki yapacak. 2024'ün ilk altı ayı için belirlenen yüzde 15'e ek olarak enflasyon farkı oranında zam beklentisi ne yönde?

"OVP'ye göre artış yüzde 50'ye yakın olacak"

Konuya ilişkin TRT Haber'e değerlendirmede bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, şunları kaydetti;

3 Ocak saat 10.00'da TÜİK aralık ayı TÜFE'sini açıklayacak. Memurların ve emeklilerin maaş ve aylık artışlarını belirleyen 6 aylık TÜFE belli olacak. Şu anda 5 aylık TÜFE oranı yüzde 33,66. Bu 5 aylık duruma göre memur ve memur emeklilerinin maaş artışı yüzde 45, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaş artışları ise yüzde 33,66.

Orta vadeli programa göre şayet yüzde 65 TÜFE oranı gerçekleşirse aralık ayı ile birlikte orada da yine yaklaşık olarak memur ve memur emeklilerinin maaş artışları yüzde 50'ye yakın olacak. SSK ve Bağkur emeklilerinde ise yüzde 38'e yakın bir artış görünüyor.

En düşük memur maaşının 33 bin liraya çıkması bekleniyor

Öngörülen artış ile en düşük memur maaşının 33 bin liraya çıkması bekleniyor. Belirlenecek artış, 65 yaş, engelli ve evde bakım aylıklarına da etkili olacak.

Aralık ayı enflasyon beklenti ortalaması yüzde 3,19

Öte yandan aralık ayı enflasyonu beklenti anketine göre, söz konusu ay için enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 3,19, yıllık enflasyon beklentisi de yüzde 65,19 oldu.

Editör: Serap