Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, asgari ücrete yapılan zamın iki katı tutarında bir zam yapılması durumunda emekli maaşlarına benzer bir oranda zam yapılması gerektiğini ifade etti.

ASGARİYE YAPILAN ZAM REFERANS ALINABİLİR

Geçen ocak ayında enflasyonun yüzde 15 olduğunu hatırlatan Bayram, yüzde 30'luk bir artışın gerçekleştirildiğini belirtti ve "Bu artış değerinin referans olarak kabul edileceğini düşünüyorum. En az bu düzeyde bir emekli maaşı yapılabileceğini öngörüyorum" dedi.

Seçim öncesinde en düşük emekli maaşının 5,500 TL'den 7,500 TL'ye yükseltilmesi kararının alınmasıyla birlikte, bu tutar ve üstünde emekli maaşı alanlar için herhangi bir düzenleme yapılmamıştı.

MAAŞLAR 10 BİN LİRAYA YÜKSELEBİLİR

Şimdi ise emekli maaşlarındaki zamların düzenlenmesi konusu gündeme geldi. Emekli maaşlarına yapılacak düzenleme için ilk olarak mevcut durumun dikkate alınması bekleniyor. En düşük emekli maaşı olan 7,500 TL'ye, enflasyon oranına göre bir zam yapılması beklenirken, maaşların 10,000 TL'ye kadar yükselmesi ihtimali de tartışılmaktadır.