Numan Kurtulmuş: Tüm Memur ve Emeklilerin Maaşlarını Yüzde 30-35 Artırma Kararı Aldık

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, TBMM'de bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada "Tüm memur ve emeklilerin maaşlarını yüzde 30-35 seviyelerinde artırma kararı aldık. Ayrıca zamları sadece doktorlara değil, sağlık çalışanlarımızı da ekleyerek yolumuza devam ediyoruz." dedi.

Ekonomi 06.12.2021, 21:16 Zeynep Elmalı

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, TBMM'de bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu.

Bütçe görüşmelerinin hükümetten hesap sorma yeri olmadığına dikkat çeken Kurtulmuş, "Ama aynı zamanda bütçeler Türkiye'nin yarınının değerlendirildiği, bugününde almamız gereken derslerin çıkarıldığı ortamlardır. Onun için, bu ölçekte bütçe müzakerelerini görüyoruz" dedi.

Türkiye'nin her alanda güçlü olması sadece politik bir seçenek değil, içinde bulunduğu coğrafyanın mecbur bıraktığı bir zorunluluk olduğunu söyleyen Kurtulmuş şöyle konuştu:

"Dünyanın birçok mazlum ve mağdur milletler Türkiye'nin gözünün içine bakıyor. Sağlık sistemlerinin çökmesi ve aşıya erişimde dünyanın büyük ülkelerinin bile çöktüğünü hepimiz iyi biliyoruz. Pandemi şartlarının üzerinde Türkiye, üzerine düşeni maksimum şekilde yapmaya çalıştı. Tezgahı dağıtanların bir daha tezgahı toparlamaları mümkün değil. Bu ana fikirle ekonomiye güç vermeye devam ettik. Bu yıl alınan tedbirlerle istihdamda tarım dışı istihdam 24 milyona ulaşmıştır. Türkiye bunlara ilave olarak cari açık problemini de ortadan kaldıracak adımları atmaya devam ediyor.

'Çok yakın bir tarihte Türkiye kendi uçak motorunu yapacak ve dünyayla rekabet edecek'

Düşük faiz politikasını savunan Kurtulmuş, "2013'te ne oldu? Türkiye ekonomisi yüzde 4.5'lik faiz oranına ulaştı. Faiz oranlarının bu kadar düşmesine paralel olarak Türkiye'nin 50 yıldır sırtında duran IMF yükünü kenara koyarak Türkiye yoluna devam etti. Bu çerçevede yüksek faiz düşük kur politikalarıyla Türkiye maalesef ithalat cenneti haline getirildi. Türkiye'nin ticaretinin merkezi olan Mahmutpaşa'da birtakım yabancı ülkelerin daha kalitesiz malları satılırdı"görüşünü dile getirdi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Kurtulmuş şöyle devam etti:

- Karadeniz'de niye doğal gazla uğraşıyorsunuz daha ucuzunu dünya piyasasından bulursunuz diyorlar. Be kardeşim hala mı akıllanmadın? Elden gelen öğün olmaz o da her vakit bulunmaz. Adamlar Doğu Akdeniz'de şunu yapmayacaksınız diyecekler, siz kim oluyorsunuz diyeceksiniz? Kapalı Maraş'ı açmayın diyecekler, siz onu açacaksınız.

- Çok yakın bir tarihte Türkiye kendi uçak motorunu yapacak ve dünyayla rekabet edecek. Bunu söyleyince S-400'ler meselesinden tartışma çıkaranlar rahatsız oluyor. Güçlü Türkiye yolunda ilerleyeceğiz.

'Tüm memur ve emeklilerin maaşlarını yüzde 30-35 seviyelerinde artırma kararı aldık'

- Biz burada tartışmalar yaparken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız toplumumuzun bütün kesimlerinin beklediği konularda önemli kararları kamuoyuyla paylaştı. Tüm memur ve emeklilerin maaşlarını yüzde 30-35 seviyelerinde artırma kararı aldık. Ayrıca sadece doktorlara değil, sağlık çalışanlarımızı da ekleyerek yolumuza devam ediyoruz.

- 50'den az kişi çalıştıran kobilerimizi kişi başına 100 bin liraya yaklaşan destek vererek daha güçlü hale getireceğiz.

- Bütün milletvekili arkadaşlarımızın temiz dil kullanmasının kendi şahsiyetlerinin göstergesi olduğuna inanıyoruz. AK Parti grubu için şunu söylemek istiyorum: Bu grupta oturan bütün arkadaşlarım onurlu, şahsiyetli, milletin içinde olan insanlardır.

- Meclis'imizi hep beraber daha itibarlı hale getirelim. Vatandaşlarımız bu görüşmeleri izliyor. Bu Meclis itibarsız derseniz önce her birimizi kendimize hakaret etmiş oluruz, kendimizi itibarsız ve önemsiz insanlar görmüş oluruz. Madem itibarsızız, niçin 287 saat Plan Bütçe Komisyonu'nda konuştuk.

- Sayın Kılıçdaroğlu gitti, keşke burada bekleseydi. Ben hayatımda kimseye hakaret etmedim. Sayın Kılıçdaroğlu geçen sefer burada konuşurken yine hararetli bir konuşma yapmıştı. Dedik ki ya acaba Cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan eder mi? Ben bu konuşmasından sonra biraz daha yakında gördüm. Ama bizim bunu söylememiz haddimize değil. Hemen seçim diyen oldu. Önce karşımızdaki ittifakın ya da hükümetin istifa etmesini ya da erken seçim olmasını isteyen önce nasıl bir sistem öngördüğünü ve hangi cumhurbaşkanı adayıyla yerine getireceklerini de herhalde topluma açıklamalı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (16)
Hekim 2 ay önce
Memura Zam'da Kelime Oyunu: 2 Yılda Verilecek Toplam Zammı Ocak Ayında Verilecek Gibi Gösterdiler!
Zikredilen zam "KÜMÜLATİF ZAM ORANIDIR". Türkçesi: Birikecek olan zam oranı. Zikredilen %30 - 35 zam oranı; iki yılın, yani 2022-2023 yıllarının 4 dilimde verilecek toplam zam oranları + yine 4 dilimde verilecek enflasyon farkları toplamıdır. Yani memurlara Ocak 2022 de birden verilecek zam oranı DEĞİLDİR. Yeni bir zam DEĞİLDİR. Ocak 2022 de tüm memurların alacağı zam oranı: %5 + enflasyon farkı (%7,5)=%12,5 tur.
1 2 ay önce
LEN....ŞAKA MI BU?
Vatandaş 2 ay önce
Vatandasa yine algi oyunlari şimdi vatandaş diyecek memura acar zam verildi...hükümet çok para verdi çok diyecekler yani bunlardan biktik...arkadaş yap seyyanen zammı verilen toplu sözleşmenin üstüne dr a su kadar saglik personeline bu kadar seyyanen zam deyin inanalım pandemide yüzde yüz performans ödemesi yaptık deyip kelime oyunlari ile ortamı yumusatmayin...soma da 300 madenci göçük altında kaldığında devlet kendi işçisine çok iyi güzellik yaptı 2 asgari ücret maaş hafta tatili 2 gün çalışma saati 7 saat ayrıca toplu sözleşme zammı ile senede iki kez zam vs vs vs sonuçta adamlar ilkokul mezunu bile olsa 10 bin tl üzerinde maaşları var risk sıfır devlet işinde çalışma sıfır devlet işinde ama özele lafım yok bunları neden yazdim bu kadar olayla alakası olmayan işçiye iyileştirme yapılırken bize pandemi de alkış verdiler madem bizde zamanında devletin kamuda çalisan madencilerini alkışlasaydık sadece onlara bu kadar guzellik yapilmasaydi sonucta onlar hicbir zarar görmediler ama devlet su an madencilere verdiği maaş ile her ay zarar etmekte...iki olayı siz karşılaştırın artık...pandemi de verilmeyen hak mi işçinin olayla alakası olmadan aldığı hak mi yine diyorum özelde olan acı olaya lafım yok yanlış anlaşılmasın sadece kamu işçisi karlı çıktı bu işten...
Hemşire 2 ay önce
Kelime oyunlarıyla bir yere gidemezsiniz
Yardımcı sağlık personeli 2 ay önce
İki yıllık artış dan bahsediyordur işleri güçleri oyun içinde oyun..
Sağlıkçı 2 ay önce
Sağlık camiasının son 2 haftada yaşadıkları inanın dram yüklü roman olur ve yok satar.
Insallah 2 ay önce
Artık inanasımız gelmiyor inandiricıda değil.ne yazık kı
serdar bursalı 2 ay önce
Allah'ını seven biliyorsa cevaplasın ocak 2022'den itibaren mi bu oran ?
akıl gitmiş ... tepeden tırnağa yönetimin. 2 ay önce
akıl gitmiş ... tepeden tırnağa yönetimin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-5
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?