Memura, Asgari Ücrete Yapılan Zam Yapılabilir mi Yapılamaz mı?

Asgari ücrete 2021 yılında yüzde 21,56 oranında zam yapılmasının ardından memurlar sosyal medyadan hastag çalışmalarıyla kendilerine verilen %7'lik zammı protesto etmişlerdi. Bugün Memurlar Net'de yer alan bir haberde "Asgari ücret zammı, Hükümet bütçesini etkileyen bir zam değildir. Asgari ücret zammı büyük oranda özel sektörle ilgilidir.memurlara asgari ücrete yapılan zam oranında bir iyileştirme yapılması mevcut koşullar çerçevesinde zor bir durumdur." haberi ziyaretçilere geçildi.

Ekonomi 06.01.2021, 19:24 Güler Sağlam
Memura, Asgari Ücrete Yapılan Zam Yapılabilir mi Yapılamaz mı?

Memurlar Net'de yer alan haberde "Asgari ücret zammı, Hükümet bütçesini etkileyen bir zam değildir. Asgari ücret zammı büyük oranda özel sektörle ilgilidir. Hükümet, asgari ücreti, çok fazla da belirleyebilir ama bu halde özel sektörde firma sahipleri, artan işçi maliyetlerinden dolayı ya işçi çıkarmak ya da kayıt dışı işçi çalıştırmaya yönelebilir. Bu nedenle, asgari ücret zammı, çok yüksek tutulmamakta, ancak muhalefetin etki gücüne göre de memurlardan daha yüksek bir zam verilmektedir." denilirken, 

TIKLAYIN

Asgari ücrete yapılan zam oranı memurlara göre biraz daha yüksek belirlenip, gelir vergisi dilimindeki artış ise düşük tutularak, bütçenin vergi geliri dahi arttırabilmektedir.

Bu nedenle, toplu sözleşme dışında hükümetin insiyatif alarak, memurlara asgari ücrete yapılan zam oranında bir iyileştirme yapılması mevcut koşullar çerçevesinde zor bir durumdur. değerlendirilmesinde bulunuldu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Calisan 5 ay önce
Daha fazlası da yapılır yeter ki zam yapmak işte
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?