PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Memur Masadan Hep Yenik Kalkıyor: 12 Yıllık Tablo!

Memur masadan hep yenik ayrıldı: 12 yılın tablosu çıktı Memur-Sen yüzde 3 refah payı, 600 lira seyyanen zam, yüzde 21 zam talebiyle oturduğu masadan yüzde 12 zamla kalktı. Pazarlık masasında hükümet ne derse o oluyor.

Ekonomi 25.08.2021, 13:20 Güler Sağlam
Memur Masadan Hep Yenik Kalkıyor: 12 Yıllık Tablo!

Memur-Sen yüzde 3 refah payı, 600 lira seyyanen zam, yüzde 21 zam talebiyle oturduğu masadan yüzde 12 zamla kalktı. Pazarlık masasında hükümet ne derse o oluyor.

Yaklaşık 6 milyon memur ve memur emeklisinin pazarlık masasından mutlu ayrılma hayali yine suya düştü. 2022-2023 döneminde seyyanen zam, refah payı ve geçmiş kayıpları telafi edecek bir reel zam hayaliyle pazarlık masasına oturan Memur-Sen, kendi talebi yerine hükümetin teklif ettiği zammı kabul etti. Memur ve emeklilerle diğer sendikalar düşük zamma tepki gösterirken Memur-Sen, taleplerin çok altında kalan hükümetin zammını ‘kazanım' olarak ilan etti.

MEMUR NE İSTEDİ?

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; Hükümetin 2020-2021 yılları için verdiği yüzde 4+4 ve yüzde 3+3'lük zamlar nedeniyle enflasyona yenik düşen memurlar 2023'teki Cumhurbaşkanlığı seçimi kozunu iyi kullanıp zararını telafi etmeyi umuyordu. Memur-Sen, toplu sözleşme masasına 2022 yılı için yüzde 21 zam, her bir memura 600 lira seyyanen zam ve yüzde 3 refah payı talebiyle oturdu. 2023 için de yine yüzde 17 zam ve yüzde 3 refah payı talep edildi.

PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Memur-Sen bu talebinin hükümet cephesinde karşılık bulması için çarşı pazardaki zamlı fiyatların listesini çıkardı. Ekmeğe, peynire, yağa, çaya, çorbaya gelen çift haneli zamları tek tek açıkladı. Yetmedi, Ankara'da geniş katılımlı bir miting düzenleyip, “Kimse bütçe imkanlarını gerekçe göstermesin. Memurun maaşı eriyor, geliri azalıyor, alım gücü tepetaklak düşüyor!” mesajı verdi.

KARŞILIĞINDA NE ALDI?

Ancak hükümet memurdan gelen talepler yerine açığı günden güne artan bütçeyle 2023 seçimlerini dikkate alan zam ayarı yapınca memurun mitingi de boşa gitti. Hükümet, 600 liralık seyyanen zam ile yüzde 3 refah payı taleplerine kulak tıkayıp 2022 için yüzde 21 yerine yüzde 12.35, 2023 için de yüzde 17 yerine seçimin hatırına yüzde 14.48 zam verip süreci kapattı. Pazarlık sürecinde sert mesajlar veren Memur-Sen'in zammı kabul etmesi ise büyük şaşkınlık yarattı.

MEMUR 2012'DEN BERİ NE SEYYANEN ZAM NE DE REFAH PAYI ALABİLDİ

Memur, toplu sözleşme hakkının ilk uygulandığı 2012 yılından bu yana pazarlık masasından hep yenik ayrıldı. 2012-2013 ve 2020-2021 dönemlerinde hakem heyetlerinin belirlediği zamlar dışındaki tüm pazarlık dönemlerinde memur zararını telafi edecek zamları talep etti. Ancak hepsinde de hükümetin TÜİK enflasyonunu dikkate alan zamlarını kabul edip sözleşmeleri imzaladı. Memurun seyyanen zam ve refah payı talepleri masada yer bulamadı. Özellikle 2018-2019 ve 2020-2021 sözleşme dönemleri memurun en büyük kayıp yılları oldu.

PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Yorumlar (14)
Ankarali 6 ay önce
BU DEMEK OLUYORKİ SENDİKALAR BİR BOKA YARAMİYOR CUMHURBASKANİ BİR KHK CİKARSİN SENDİKALAR KAPANSİN NASİL OLSA HUKUMET İSTEDİGİ ZAMMİ VERİYOR SENDİKA DA BİR BOK YAPTİM ZANNETİYORLAR AMA MEMURLAR BİTTİ EFLASYON YUZDE 40 VERDİGİ ZAMA BAKK
Sağlık 6 ay önce
Seçime bakın seçime oy vermeyin bu rakamları bize verenlere kendimizi düşünmezsek yakında borç batağında surunecez bakın işçilere taseronlar bile bizi geçti bu oy verdiğimiz hükumetin suçu...sendikayı bırakın hükümete bakın...
.......... 6 ay önce
ALLAH daha beter etsin, körmü gözleri akıllansın angutlar.
Sağlıkçı 6 ay önce
Aceba sendika başkanları bu masadan bişey çıkaramıyınca vekillik sözümü aldılar.
Lab tek 6 ay önce
Bir sonraki toplu sözleşme masasına Sendika lar adına katılmanın hiçbir anlamı kalmamıştır bu masadan memura birşey çıkacağını beklemek saflıktan öte bir şey memurun umudu ile oynamayın yeter artık....
Sağlıkçı 6 ay önce
Hükümet değil Tüik ne derse o oluyor zira 10 yıldır %3ler %4ler havada uçuştuğu için tüik ne veriyorsa onu alıyoruz hükümet isterse %0+%0 desin maaşımız tüike bağlı
Sağlık 6 ay önce
Zammı hükümet verir ama oyu da memur atar bu kadar basit akıllı olan aklını kullanan bu günleri unutmaz hala secimde akıllanmazsak önümüzdeki toplu sözleşmede hiçbirşey alamayacagimiz kesin sendikalar kendine çalışmış 400 lira sendika aidat parası vermişler türk saglik sen başkanı bile vurdumduymaz olmuş bunların hepsi kendine müslüman üye olsun bunlar paralarını alsın yeter secimde oy vermeyin birdaha ki sözleşmede görün hükümeti bakalım neler değişiyor...grev hakkımız yoksa oy hakkımız var sizde grevinizi oy vermeyerek gösterin
Gihs 6 ay önce
Kemal Sunal bir filminde bu ay bakalım borcunu kapatamadık şimdi ben ne istesem yarısını verecek o yüzden iki katını isteyeyim diyor. Sendikalarla hükümet önceden anlaşmalı olduğu için grafiklerde de anlaşılacağı üzere sendika iki katını istiyor hükümet yarısını veriyor.
Memnun musun ? 5 ay önce
Memnun.sen'e üye arkadaşım. Tablo ortada. Taşerona kârlar, memura zararlar. İstifa etmek için, ne bekliyorsun.
ÂŞIK AHMET 6 ay önce
TOKAT'IN YÜZ KARASI SATILMIŞ ALİ. YAZIKLAR OLSUN SİZE
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?