PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hükümetin Gündeminde Çalışanlara Ara Zam Masada

Memurlara verilen 600 puanlık ek gösterge artışının ardından sözleşmeli personel ve EYT konusunu masaya yatıran hükümet, 1 Ekim de başlayacak meclis yeni yasama döneminde her iki konuyu da yasalaştırmayı hedeflerken bu iki düzenlemeden önce hükümetin gündem başlığıNIN ise çalışan ve emeklilere temmuz ayında yapılacak artışlar oluşturuyor.

Ekonomi 12.06.2022, 22:52 13.06.2022, 10:44 Cansu Polat
Hükümetin Gündeminde Çalışanlara Ara Zam Masada

Türkiye Gazetesinde yer alan habere göre; Hazine Ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığının bürokratları enflasyonun yanında 2500 TL olan en düşük emekli aylığı ile 1100 TL olan emekli bayram ikramiyesindeki artışlara ilişkin maliyet hesabı yaptıkları belirtildi.

ADIM ATILMASI BEKLENİYOR

Ak Parti yönetimi tarafından asgari ücretin artan fiyat artışları sonrasında erimesi ve sabit gelirliler ile emekli maaşlarının artışı konusundaki görüşlerini her iki bakanlığı da iletmesini ardından kulislere gelen bilgilere göre tüm şartların zorlanarak başta emeklilerin durumu olmak üzere sabit gelirlilere yönelik adım atılması gerektiği ifade ediliyor

ASGARİ ÜCRETE ENFLASYON FARKI MASA'DA

Yine kulislerde yer alan iddialara göre; Ak Parti Milletvekillerine bu yönde bir takım hazırlıklar olduğu ve temmuz ayında “emeklilerin çok memnun olacakları bir artış yapılacağına” yönelik bilgi verildiği belirtildi. Asgari ücrete enflasyon farkı oranında bir ara zam yapılmasının da masada bulunan seçenekler arasında olduğu söylenirken asgari ücretle ilgili yasal bir düzenleme yapmak yerine işverenlerin kendi inisiyatifleri doğrultusunda çalışanlarına belli oranda ücret artışına gitmelerinin önünde herhangi bir engelin de bulunmadığı belirtiliyor.

SAHA'DA EYT BEKLENTİLERİ

Ak Parti milletvekillerinin sahada seçmenlerden en fazla EYT ile ilgili düzenleme yapılması yönündeki taleplerle karşılaşması üzerine bu talepleri sık sık ilgili bakanlıklara ilettikleri biliniyor. Bazı Ak Partili Vekillerle bir araya gelen ekonomi yönetimi ise “bu konuda çok dikkatli bir çalışma yürütmek zorundayız” dedikleri “ekonomiye bir yük getirmeyecekse sosyal faydası olacaksa bunu yaparız. Getirisini götürüsünü çalışacağız” şeklinde görüş belirttikleri öğrenildi.

SÖZLEŞMELİLERE KADRO

Ak Parti yönetiminin 2023 yılında yapılması beklenen seçimlerde sayıları 550.000’i bulan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi , EYT probleminin çözülmesi gerektiği yönünde görüşlerin ağırlık kazandığı Türkiye Gazetesindeki haberde yer alırken, Meclisin Ekim ayında başlayacak olan yeni yasama dönemindeki ilk gündem maddelerinin sözleşmeli personel ve EYT konusu olduğu ifade ediliyor. Çalışma Bakanlığı ile Hazine Bakanlığı teknik bürokratlarının sözleşmeli personel ve EYT ile ilgili bir komisyon kurarak çalışmalarını sürdürdükleri biliniyor.

2023 BÜTÇE HAZIRLIKLARINA YETİŞTİRİLECEK

Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ve EYT’ye yönelik çalışma yapılması yönünde hükümet de bir kanaat oluşması durumunda 2023 bütçe hazırlıklarında bu iki düzenlemenin de dikkate alınması, sosyal güvenlikle ilgili harcama kalemlerinin de buna göre hesaplanması bekleniyor.

Yorumlar (5)
Türker 3 hafta önce
Onların zam ile ilgili çalışmaları,her zamanki gibi gerçek enflasyonun çok altında yalan enflasyonla ne kadar az veririz çalışmasıdır.Emeğin bu kadar değersizleştirildiği ve sömürüldüğü bir dönem olmamıştır,unutmayacağız bu günleri...
ELBİSTANLI 3 hafta önce
ÇOK doğru tesbit..
Mat Öğrt 45 3 hafta önce
Eyt çıkmaz hiç umutlanmasınlar
tahsin fatih 3 hafta önce
enflasyon farkini maaslara her ay eklemeleri gerek 6 ay dolana kadar ucretler ve maaslar zaten eriyor.yada butun zamlari 6 ayda bir yapiniz yasa ciksin o zaman nasil kiraya cikti..adalet ve hukuk varsa tabi.
Karabük 3 hafta önce
Yhs yalandan talandan başka bir şey yok
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?