Hastanelerde Çalışan Sürekli İşçilere Sözleşmeye Son Dakika Eklenen Maddeyle Maaş Operasyonu mu Yapıldı?

Sağlık Bakanlığında görev yapan taşeron işçilerin sürekli işçi statüsüne geçiş sürecinde sözleşmeye eklenen son dakika maddesiyle maaş operasyonu mu yapıldı? İddia sahibi Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan.

Ekonomi 17.10.2020, 22:27 17.10.2020, 22:31 Güler Sağlam
Hastanelerde Çalışan Sürekli İşçilere Sözleşmeye Son Dakika Eklenen Maddeyle Maaş Operasyonu mu Yapıldı?

ka açıklamasında bulundu. Taşeron işçilerin kadro talepleri konusunda sendikanın büyük bir başarı sağladığını söyledi ve son dakikada eklenen bir madde ile sendikaya operasyon yapıldığını söyledi. 

Hizmet-İş Antalya Şubesi ’nin 4 ’üncü Olağan Genel Kurulu ’na katılan Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, burada önemli açıklamalarda bulundu. Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan işçilerin zorla sendikalarından istifa ettirildiğini , diğer sendikalara geçirildiğini söyleyen Arslan, buna direnen işçilerin sürgün edildiğini iddia etti.  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesindeki 2 bine yakın işçinin işten atıldığını ifade eden Arslan, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde 444 gündür devam eden bir grev olduğunu söyledi. 

30 BİN ÜYE

Kimsenin grevi görmediğini, duymadığını ve anlamadığını söyleyerek sözlerini sürdüren Arslan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Orada yaşanan bir dram var. 7 bin 500 arkadaşımızın toplu sözleşmesi yapılamıyor. Buna kimse ‘Ne yapıyorsun?’ diyemiyor. Bizi yıkabildiler mi? Evet, ciddi bir üye sayısı kaybettik. Bazı belediyelerde 31 Mart seçimlerinden sonra 30 binin üzerinde arkadaşımız sendikalarımızdan koparıldı. Bu çok ciddi bir kayıp olarak önümüzde duruyor. Hak-İş olarak hiçbir siyasi partinin hasmı falan değiliz. Ne iktidarın ne de muhalefetin alternatifi değiliz. Biz bir siyasi parti değiliz. Biz bir sivil toplum örgütüyüz."

"TAŞERONDA TARİHİ MÜCADELE VERDİK"

Kadro konusunda sendikanın tarihi bir mücadele verdiğini söyleyen Arslan, şunları söyledi:

TIKLAYIN

“HAK-İŞ ve Hizmet-İş olarak taşeronla mücadeleyi başlattığımızda sahada hiçbir konfederasyon, hiçbir sendika yoktu. Bizim dışımızdakiler taşeron emekçilerin sendikalı olabileceğine, onların sözleşmeden yararlanabileceğine inanmadılar, üye yapmadılar. 2014 yılında çıkarılan bir kanunla sendikaya üyeliklerini, toplu iş sözleşmelerini, izin ve kıdem haklarını güvenceye aldık. Fiyat farklarının devlet tarafından ödenmesini sağladık. HAK-İŞ, tüm taşeron emekçilere kadro talebinde bulundu ve bunu 696 sayılı KHK ile başardı. Mücadelemizin neticesinde 1 milyon emekçi kadrolu oldu” 

SON DAKİKA OPERASYONU YAPILDI

KHK 'ya son dakikada eklenen bir maddeden haberi olmadıklarını ve bu madde ile operasyon yapıldığını söyleyen Arslan, “O gün hükümet üyelerimizle konuştuk, bu düzenlemenin haksızlık olduğunu, düzeltilmesi yönündeki talebimizi ilettik. Hak-İş’in 200 bine yakın üyesinin istemedikleri sendikalara, kanun zoruyla üye olmak zorunda bırakılmaları bizi yaralıyor. Çünkü bu mücadelenin her aşamasında biz varız, süreci biz yürüttük, biz başardık.” dedi.

SEYYANEN ZAM TALEBİ TBMM 'DE

TBMM 'de açıklamada bulunan Dursun Ataş, şunları söyledi:

"20/11/2017 tarihli 696 sayılı KHK’yle kamuda taşeron yöntemiyle çalışan 900 bin işçi devlet kadrolarına veya kamuya ait şirketlere işçi statüsünde geçiş yapmıştır. Bu düzenlemeyle geçiş yapan işçilerin ücretleri 31/10/2020 tarihine kadar altı ayda bir sadece yüzde 4 zam gelecek şekilde belirlenmiştir. " 

"Geçen üç yıl içerisinde bu kardeşlerimizin maaşları asgari ücretin bile altında kalmıştır. Ekonomik olarak zor duruma düşen işçi kardeşlerimizin maaşları pandemiyle birlikte iyice erimiştir. Sendikalar ile kamu arasında personel ücretlerine gelecek artışların görüşmeleri devam etmektedir."

Bu kapsamda, uzun zamandır geçim sıkıntısı çeken işçilerimize gereken zamlar yapılmalı, düzenlemeden itibaren geçen üç yılın enflasyon farkları da göz önünde bulundurularak mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor diyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Tabiki işçi kardeşlerimizin hakkı verilsin 3 ay önce
Hak ediyorlarda.ama bu zamla beraber ,üniversiteyi kazanmak için yıllarca mücadele vermiş.4 sene üniversite okumuş ,yetmemiş kpss ile atanmış hemşire arkadaşlar ile aynı parayı alacaklar .bunu niye kimse konusmuyor.adalet herkesin eşit alması değil,emeğinin karşılığını almasıdır.hemsire değilim bu arada.
troya 3 ay önce
valla böyle yorumlar yapma geçen gün biri burada bana beddua etti :)
@Haklısın güzel kardeşim ama 3 ay önce
Bize hakkımızı versinler harici herkese 50 bin kat fazlasını versinler inşAllah
ahmet hozan 3 ay önce
Kardeşim hepsi faso fiso HAK-İŞ'in istediği saçma sapan birşey asıl şuanda DİSK dışında bir seçeneğimiz yok,rekabet oluşmasın diye işkolu değişmesin bu kişiler 20.ci işkolunda kalsın diye mücadele veriyor. Bencilsin HAK-İŞ
-8
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?