PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bakan Koca Sağlık Çalışanlarına Seslendi: Zam İçin Biraz Sabır!

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye Büyük Millet Meclisinde gazetecilerin sağlık çalışanlarının maaş iyileştirmesi ile ilgili soruları üzerine “tedirgin olmaya gerek yok, biraz sabırlı olalım” açıklamasını yaptı.

Ekonomi 25.05.2022, 16:46 26.05.2022, 07:32 Cansu Polat
Bakan Koca Sağlık Çalışanlarına Seslendi: Zam İçin Biraz Sabır!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mart tıp bayramında verdiği 5 maddenin gündeme girmesiyle sorunların ciddi anlamda çözüleceğini belirten Sağlık Bakanı Koca, “çok uzun sürmeyecek. Bunun Temmuzdan önce olacağını söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Maymun çiçeği hastalığının, Türkiye’de görülüp görülmediğine dair soru üzerine Bakan Koca, yeni bir tedirginlik alanı oluşturmamak gerektiğini vurguladı.

Maymun çiçeği ile ilgili bugüne kadar Türkiye’de görülen bir vakanın olmadığını belirten Koca, şöyle devam etti:

“Zaten olduğunda bunu açıklamış, bildirmiş oluruz. Maymun çiçeği hastalığının bir pandemi sebebi olacağına inanmıyorum. Çünkü damlacık enfeksiyonu ile bulaşmadığını daha çok salgı ve yakın temasla bulaştığını biliyoruz. O nedenle bu konuda gereksiz bir tedirginlik oluşmamalı. Vatandaşımız müsterih olsun. Bu anlamda yeri geldiğinde nasıl hareket edilmesi gerektiğini de bakanlığımız yakın takip etmekte. Bu çerçevede söylenmesi, dikkat edilmesi gereken bir durum olursa bunu da açıklamış oluruz.”

“İstişare halindeyiz”

Koca, çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 olduğunu bildiklerini ifade ederek, “Bu konuyla ilgili dünyada 70’ten sonra geliştirilmediğini hepimiz biliyoruz ama anlıyoruz ki Amerika başta olmak üzere bazı ülkelerin o dönemde canlı virüsü imha etmediğini, aşı olarak geliştirdiğini görüyoruz.” diye konuştu.

Aşıyla ilgili Türkiye’de çalışma olup olmadığı sorusuna ise Koca, “Bizde bu noktada arkadaşlarla, bilim kuruluyla, özellikle geliştirmek noktasında neler yapabiliriz, bununla ilgili de istişare halindeyiz.” karşılığını verdi.

Sağlık çalışanlarının özlük hakkı

Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili çalışmanın tamamlanıp tamamlanmadığına dair soru üzerine Koca, müjdeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 14 Mart’ta verdiğini, başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarıyla ilgili durumu 5 maddede özetlediğini anımsattı.

Koca, bugüne kadar hiçbir meslek grubuna yapılmayan yasal çalışmanın, şiddet konusunda yapıldığı anlatarak, sağlık çalışanlarına ve hekimlere yönelik şiddetin, katalog suç kategorisine alındığını, Türkiye’nin dünyada benzeri olmayan bir şekilde malpraktis sorununu da kökten çözdüğünü belirtti.

Temmuz zammı ile geçiştirilmeyecek

Emeklilikle ilgili genel çerçevede çalışıldığını, özlük haklarıyla ilgili çalışmanın da sürdüğünü dile getiren Sağlık Bakanı Koca, şunları kaydetti:

“Sayın Grup Başkanvekilimizin açıklamasıyla, mayısta Meclis gündemine geleceğini ifade etmişlerdi. Dolayısıyla bu ay geleceğini düşünüyoruz. Meclis’in iradesinde olduğunu ve yakın zamanda geleceğini tahmin ediyorum. Hekim arkadaşlarımız, sağlık çalışanlarımız, özellikle bu dönemde Cumhurbaşkanımızın müjdelediği 5 maddenin gündeme girmesiyle ciddi anlamda sorunların çözüleceğini ve önümüzdeki dönemde devletin bu anlamda yapılması gerekeni yaptığını herkes görmüş olacak. Tedirgin olmaya gerek yok. Biraz sabırlı olalım, bu çok uzun sürmeyecek. Bunun temmuzdan önce olacağını söyleyebilirim. Bazı arkadaşlar temmuz zammı ile bunun geçiştirileceği yaklaşımı içindeler. Böyle bir durumun olmayacağını grup başkanvekilimiz de mayısta geleceğini zaten ifade etmiş oldular.

Biz sağlık çalışanları ve hekimler olarak, hekimliğin saygınlığını asla kaybetmemeliyiz. Bu sorunların hepsi çözülür. Ama hekimliğin saygınlığı kaybedilirse biz mesleğimizden haz duyamayız. Pandemi döneminde vatandaşımızın gönlünde yer ettiğimiz saygınlığı birtakım heyecanlarla lütfen kaybetmeyelim. Vatandaşımızın gönlünde o saygınlığımızı koruma noktasında hepimizin bir çaba içinde olması gerekiyor. Bu son derece önemli.”

Koca, Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hasta sayısının sorulması üzerine, bu sayının son derece düştüğüne, pandeminin ilk dönemine göre neredeyse 6-7’de birine kadar indiğine, hatta birçok ilde yoğun bakımların kapalı olduğuna dikkati çekti.

Yorumlar (33)
Şakir Topal 1 ay önce
Arkadaşlar çok sağlam duyum aldım pratisyenlere 12500, uzmanlara 22500, doçentlere 26500, profesörlere 29500 zam geliyor. Zamanını söylemediler ama 20 yıl içinde olacak içini rahat tut dediler.
Sağlık memuru 1 ay önce
Sağlık çalışanları cebe girecek somut bir zam istiyor. Seyyanen en az 2500 lira . Hayat artık çok pahalı ve tek başına çalışan bir sağlıkçı geçim zorluğu çekiyor
ANKA 1 ay önce
ŞAKİR NERDEN DUYDUN SEN BUNU..............
Nihat 1 ay önce
Dereye su gelene kadar kurbağanın gözü patlarmış
sağlıkçı 1 ay önce
ölme eşşeğim ölme hep aynı terane yapacakları iyileştirmeninde hayrı kalmadı oy moy yok kendi adıma
Mayıs 1 ay önce
Marttı nisan oldu. Nisandı mayıs oldu. Şimdi temmuz. Zaten o zamanda meclis tatile girer. Artık 2023 mart bekle
Doktor 1 ay önce
Şaşırdın mı? Hayır
Cabbar 1 ay önce
Hey yavrum hey, bu kadarı da fazla salla babam salla
Salim 1 ay önce
Siz niye sabretmediniz de sonradan geri çekeceğiniz kanunu meclise getirip kabul ettiniz?Kim zorladı sizi buna?Çocuk oyuncağı mı bu?
Sağlıkçı 1 ay önce
Erken seçim istiyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?