3 Ay Daha Tavandan Ek Ödeme Ne Manaya Geliyor?

Tavandan ek ödeme % de 100 kaybolan mali ek ödeme kaybının % de 50 geri telafisi demektir. En iyi ihtimalle sabit tutarı kadar ek ödeme alınmasını sağlayabilir.

Ekonomi 07.05.2021, 10:10 08.05.2021, 10:24 Güler Sağlam
3 Ay Daha Tavandan Ek Ödeme Ne Manaya Geliyor?

Ancak kayıplar sabitin iki katı olunca tam tamına mağduriyetlerinin tam giderilmesi söz konusu değildir. 3 aylık bir düzenlemede 3 ay sonrası için al geriden geriden yine eski yerinden diyerek başladığımız yere geri dönülmektedir.

Tam bir iyileştirme geçici, pansuman tedbirlerle olmayacağı aşikardır. Kangrenleşen bu sisteme neşteri vurmak gerekir. Her defasında pansuman tedbirlerle günü kurtarırken sorunu yeni günlere taşıyoruz. Bir kez inisiyatif alıp sorunu kökünden halletmek bu kadar zor olmamalıdır.

Çözüm tek kalemde dolgun maaş ile mümkündür. Aksine yapılanlar sağlık çalışanlarını geçiştirmek, anlamamak, sorunlarını bildiğini zannedip, sorunları bilmediğiniz manasına gelmektedir.

Tavandan ek ödemede geçici olarak verilen % de 50 ek ödemenin % de 100 e tamamlanıp sabit ile birlikte maaşa mahsup edilmesi ile, genel bütçeden tek kalemle sorunu çözebilirsiniz.

Likapa

HER 5 SAĞLIK ÇALIŞANINDAN 4’ü MUTSUZ...

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Her 5 sağlık çalışanından 4’ü kendini mutsuz hissediyor. Uluslararası Medikal Kurtarma Ekipleri Derneği’nin raporuna göre, sağlık çalışanlarının yarısından fazlası ise baskı altında olduğunu belirtiyor.

Uluslararası Medikal Kurtarma Ekipleri Derneği’nin (UMKE-DER) hazırladığı ‘Covid-19 Salgınında Sağlık Çalışanlarının Psikososyal Durum Değerlendirmesi’ Raporu’nda üstünde durulması gerekilen tespitler vardı. Rapora göre, sağlık çalışanlarının yarısından fazlası kendisini baskı altında hissettiğine ve endişelerden dolayı uykusuzluk çektiğine de vurgu yapıldı. Her 5 sağlık çalışanından 4’ü günlük işlerinden zevk almıyor ve kendisini mutsuz hissediyor.

Ülke genelindeki sağlık çalışanları ile yapılan anket sonrası hazırlanan raporda, şu ifadeler yer aldı:

“Sağlık çalışanı ve destek personelinin geneline bakıldığında, en yaygın beş zorluğun sırasıyla, ‘sürecin belirsizliğinin yarattığı kaygı, evde steril ortam yaratma çabası ve kendini yakınlarına dokunma konusunda baskılama, insanların tedbir almadığını düşünerek öfke ve umutsuzluk duyma, yakın çevreye bulaştırma korkusu ile ekip arkadaşlarının kopması veya hasta olmasıyla ilgili haberler duyma olduğu görülmüştür.”

“Zor ve baskı altında hissetme, endişelerden dolayı uykusuzluk çekme ve sorunlarla uğraşamama gibi durumların da çalışmaya katılan sağlık çalışanlarının yarısından fazlasında mevcut olduğu görülmüştür” ifadelerinin yer aldığı rapordaki tespitler şöyle:

► Depresif belirtiler olarak adlandırılabilecek durumlar, sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu belirsizlik ve yoğun umutsuzluk duygularının varlığıyla birlikte değerlendirildiğinde beklenen tepkilerdir. Ancak bunların uzun sürmesi, çalışanların hem iş yaşantılarında hem de kişisel hayatlarında işlevselliklerinin azalmasına yol açabilecek bir potansiyel de barındırmaktadır.

► Zorlukları halledemeyecek gibi hissetme ve kendine güveni kaybetme yaklaşık her beş kişiden ikisinde, karar vermede güçlük ile yapılan işe dikkati verememe de yaklaşık her üç kişiden birinde gözlenmiştir.

► En olumlu görülen durumlarsa, özellikle kendilerine duyulan ihtiyacın artmasıyla birlikte işlerine toplum tarafından da daha çok anlam yüklenen sağlık çalışanlarının kendini değersiz görme ve işe yaramadığını düşünme oranlarının görece düşük olmasıdır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (12)
dt 2 ay önce
Sürekli tavan tavan diye yazıp durmayın Allah aşkına...........Kimsenin tavan aldığı yok covid servislerinde çalışanlar bile çalıştığı gün kadar yüzde 100 den alıyor...Diğer personele zaten tavan falan YOK
Sağlıkçı 2 ay önce
Aynen. Lütfen "tavan" kelimesini kullanmayın artık. Çoğu sağlıkçı tavandan ek ödeme alamıyor. Bu kelime nedeniyle sağlık sektörü dışındaki insanlar yığınla para aldığımızı sanıyorlar.
Lab.Tek. 2 ay önce
Ne anlama geliyor...Covidli hastaların idrarını,biyokimyasını,elisa grubunu,troponini çatır çatır çalışmamıza rağmen pcr çalışmıyorsunuz diye 0 lira almamız anlamına geliyor...
yeter artık 2 ay önce
bizler bir yılı aşkın polislerle birlikte diğer kamu personelinden fazla çalışıyoruz. istifa edin şu sağlık sen den mayıs sayımında anlasınlar dünya onların etrafında dönmediğini
laborant 2 ay önce
3 AYDA BİR 100 LİRA ALIYOLAR DİYE VAZGEÇMİYOLAR KARDEŞ. BEN ŞAHSEN 1 YIL ÖNCE İSTİFA ETTİM...
tıbbı sekreter 2 ay önce
ne anlama geliyor, sabah akşam karşılıksız çalışmaya geliyor, görev olmadığı halde esnafa broşür dağıtmaya geliyor, görevi olmadığı halde araçlara binip şoförlük yapmaya geliyor. ne anlama geliyor 3 kişinin yapacağı işi 1 kişinin yapmasına geliyor. stres, tükenmişlik, emeğinin karşılığını alamam anlamına geliyor. sorunlara çözüm bulamam anlamına geliyor.
adaletsiz döner(sıfır döner) asgari ücretle aynı maaş almak anlamına geliyor.
çocuklarını göremem, özlem gidirememe anlamına geliyor.
tavanınız batsın 2 ay önce
tavanı yüzde 20 sağlıkçıya veriyor oysa covide maruz kalan çalışan tüm sağlıkçılar. maaşlarda iyileştirme yapmayacağım anlamı bu açık açık. evde yatan memurlarına bile daha yüksek maaş verdiniz tarih sizi unutmayacak.
Sağlık 2 ay önce
Bu tavan neden veriliyor Allah aşkına vermeyin...personelin farklı farklı ödeme alması çok can sıkıcı...ayrıca birilerinin cebi doluyo yoksa personele hayatta bu şekilde ödeme yapılmaz...sırf birileri istiyor diye yapılan ödeme onu anladik...
Misafir tek. 2 ay önce
Bu is niye kalici duzelmez anlamiyorum.Aldigim "0" tl.
SAĞLIKÇILAR 2 ay önce
sağlık personellerinden doktordan başka memnun olan varmı. bide sağlık sen yöneticileri çok mutlu.diğerleri hepsi bıkmış kafayı yemişyetti artık.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?