Bu mektupta yer alan değerlendirmeler sağlık camiasının gündemini meşgul ederken, Sağlık Sen Genel Başkanı Doğan mektubu olumlu bir şekilde değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın, sağlık meslek mensuplarına yönelik yazdığı mektubu değerlendiren Sağlık Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan, Bakan Koca'nın sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmesini memnuniyet verici bir adım olarak değerlendirdi. 

Akşam saatlerinde yaklaşık 1 milyon sağlık çalışanına dijital bir mektup gönderen Bakan Koca'nın açıklamaları, sağlık camiasının gündemini meşgul ederken, Sağlık Sen Genel Başkanı Doğan, mektubun içeriğini değerlendirdi.

Bakan Koca'nın sağlık çalışanlarının beklenti ve ihtiyaçlarına duyarlı bir şekilde yaklaşması, sendika olarak dile getirdikleri sorunların dikkate alındığını görmelerinin kendilerini memnun ettiğini ifade etti.

Doğan şunları ifade etti:

Sn. Bakan, bizlerin sıklıkla dile getirdiği, gündemden düşürmediği ve 7. Dönem Toplu Sözleşme teklif dosyamızda yer alan, yarından itibaren masada çözümü için mücadele edeceğimiz sorunlarımıza dikkat çekmiştir.

Bir kez daha ifade etmek istiyoruz, geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştığımız;

✔️Nöbet ücretlerinin ekonomik gerçeklikten uzak kaldığı ve 3 kata kadar artırılması gerektiği, 

✔️Sabit, taban ve teşvik ek ödemelerin artırılması,

✔️Ek ödeme tavan oranlarının yükseltilmesi gerektiği,

✔️Aile hekimlerinin tavan, teşvik ve destek ödemelerinin artırılması 

✔️Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını da içeren

109 maddeden oluşan tekliflerimiz sağlık çalışanlarımızın sorunlarının çözümünde önemli bir eşik olacaktır. 

Daha önce de dile getirdiğimiz gibi toplu sözleşme masası sorunların çözümünde kritik bir öneme sahiptir. 

Sağlık-Sen olarak yetkili olduğumuz sağlık ve sosyal hizmet kolunda hiçbir meslek grubunu, hiçbir ünvanı dışarıda bırakmayacak tekliflerimizle masada olup, çözümün parçası olmak için mücadele vereceğiz. 

Sağlık Bakanı Sn. Dr. Fahrettin Koca’nın görüşmelerin başlangıcında böyle bir irade ortaya koyması sağlık çalışanları adına umut vericidir. Sayın Bakanımıza bu samimi yaklaşımı dolayısıyla teşekkür ederiz.