CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Günaydın, Memur-Sen'in öncülüğünde yapılan 6. Toplu Sözleşme'de, "yüzde 1'den az üyeye sahip olanlar" ve "olmayanlar" şeklinde getirilen ayrımın, sendikaların itirazı üzerine Danıştay tarafından iptal edildiğini ifade etti. Ancak Günaydın, Danıştay tarafından iptal edilen hükmün, Torba Kanun ile yüzde 1'i yüzde 2'ye çıkartılarak tekrar gündeme geldiğini iddia etti.

11 Ocak 2023'te CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, "Kamu görevlileri arasında sendika üyeliğini ya da üye olmamayı kapsayacak bir ayrımcılığa" yol açacağı gerekçesiyle hükmün iptalini talep ettiğini belirten Günaydın, bu sürecin AK Parti ve Memur-Sen tarafından farklı bir şekilde sunularak kamuoyuna yanıltıcı bir izlenim verilmeye çalışıldığını ifade etti.

Günaydın, konuşmasının sonunda, "Bu sürecin gerçek gündemi, kamu görevlilerinin eşit haklara sahip olması ve toplu sözleşme ikramiyesinden adil bir şekilde faydalanmasıdır. Ancak bu gerçek, çeşitli manipülasyonlarla gölgelenmeye çalışılmaktadır." dedi.

CHP'li Günaydın, Anayasa Mahkemesinin, Resmi Gazete'de 5 Mart'ta yayımlanan kararında, söz konusu hükümle "Sendika hakkı bağlamında eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığı" sonucuna vardığını aktardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur Sen'in, Anayasa Mahkemesinin verdiği karar üzerinden CHP'yi suçladığını kaydeden Günaydın, "Sendika, bizim il binalarımızın önüne gitmeye cüret ediyor. Orta yerde böyle bir algı yaratma operasyonlarının içine düşüyorlar. Şimdi buradan açıkça söyleyelim. Konu sizin açınızdan kendi sendikanıza, çalışanlara üye olmayı zorlayıcı bir nitelik taşımaktadır. Hukuka aykırıdır." diye konuştu.

Kamuda 3 Ana Başlıkta Tasarruf Dönemi Başlıyor Kamuda 3 Ana Başlıkta Tasarruf Dönemi Başlıyor

"AK Parti ve Memur-Sen, Anayasa Mahkemesinin verdiği bir karar üzerinden toplumda yanlış bir algı yaratmak ve CHP'yi suçlamak için olabildiğine bir çalışmanın içerisinde görünüyor" ifadesini kullanan Günaydın, başta Memur-Sen olmak üzere sendikaları toplu iş sözleşmesine hüküm koymaları konusunda tavır almaya davet etti.

Günaydın, "Bunu yapmıyorsanız, mart ayı içerisinde TBMM'yi yalnızca bu konuyu ele almak üzere özel gündemli bir toplantıya çağıracağız. Bu konuda Danıştayın ve Anayasa Mahkemesinin iptaline uyarlı bir şekilde kanuni düzenleme yapmaya sizi çağıracağız." değerlendirmesinde bulundu.