BM OCHA Ukrayna Ofisi, Denise Brown'un açıklamalarına dayanarak saldırıya ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Herson'da gerçekleşen bu kabul edilemez saldırı, Ukrayna'daki siviller için Rusya'nın işgalinin korkunç sonuçlarının bir başka acı örneğidir. Savaş nedeniyle hayatları paramparça olan insanlara hayati hizmetler sağlayanların dahi hayatı 'bağışlanmıyor'."

GENÇ DOKTORUN İŞTEKİ İLK GÜNÜYDÜ

Bugün, kariyerine yeni başlayan genç bir doktor - işteki ilk günü - kritik bir sivil tesis olan bir hastanede öldürüldü. Düşüncelerim ailesi ve meslektaşlarıyla birlikte. BM İnsan Hakları Ofisi'ne göre diğer sağlık çalışanları da yaralandı. Onlara da acil şifalar diliyorum.

Şubat 2022'de savaşın tırmanmasından bu yana, Dünya Sağlık Örgütü Ukrayna'da sağlık hizmetlerine yönelik 1000'den fazla saldırı olduğunu doğruladı. Bu, dünyada sağlık hizmetlerine yönelik tüm saldırıların yüzde 60'ından fazlasına tekabül etmektedir.

SAĞLIK TESİSLERİ VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÖZEL KORUMAYA SAHİPTİR

Bu durum, insanların en çok ihtiyaç duydukları bir zamanda temel sağlık hizmetlerine erişimleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Herson da dahil olmak üzere Ukrayna'nın doğu ve güneyindeki bazı bölgelerde, hastanelerin veya kliniklerin yarısının bile işlevsel kalmaması nedeniyle hizmetler yok edilmiştir.

Sağlık tesisleri ve sağlık çalışanları uluslararası insani hukuk kapsamında özel bir korumaya sahiptir ve bu tesislere saldırılması ağır bir ihlaldir.”