İLK TORBA YASA MECLİSTEN GEÇTİ

Yeni torba yasa, memur ve emekli zamları ile birlikte vergi düzenlemelerini içeren önemli düzenlemeleri kapsıyor. Meclisten geçerek yasalaşan ilk torba yasa, şimdi yürürlüğe girdi. Memurlar ve emekliler için yapılan zamların yanı sıra vergi düzenlemeleri de yasayla birlikte hayata geçmiş oldu.

Birinci torba yasanın ardından, şimdi de 2. torba yasa gündemde. 1. torba yasa ile benzer şekilde, yeni torba yasa daha kapsamlı olacak ve birçok önemli konuyu içerecek. Seçim sürecinde hükümet tarafından verilen müjdeler, yeni torba yasada yer alacak konulardan sadece bazıları. Evlenecek çiftlere faizsiz 2 yıl geri ödemesiz kredi, ev hanımlarına emeklilik, taşeronlara kadro, belediye şirket işçilerine kadro, çıraklık düzenlemesi, Bağ-Kur prim düzenlemesi, tüm memurlara 3600 ek gösterge gibi birçok düzenleme, merakla beklenen yenilikler arasında bulunuyor. Yeni düzenlemelerin detayları ve uygulamaya geçiş süreçleri ise takip edilecek.

2.TORBA YASADA HANGİ KONULAR YER ALACAK?

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Sabah Gazetesi’nden Faruk Erdem’in aktardığı habere göre Meclis'in açılmasıyla birlikte ikinci önemli torba yasa gündeme gelecek. İkinci torba yasanın içinde Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulması ve emeklilik için iki büyük reformun olması bekleniyor. Emeklilik reformu kapsamında atılacak ilk adımlardan biri Bağ-Kur'lular için olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, küçük esnaf ve çiftçiler dahil 1 milyon Bağ-Kur'lunun prim gün şartını 9000'den 7200'e çekecek çalışmayı tamamlayacak.

TORBA YASA NE ZAMAN?

2. torba yasanın Ekim'in ilk haftası meclise gelmesi bekleniyor.

Finans7.com